Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

Bezpłatne szczepienia w Lublinie przeciw pneumokokom dla seniorów

1 marca ruszą bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla seniorów. Z miejskiego programu skorzysta 1000 osób powyżej 65. roku życia, które nie były dotychczas szczepione. Usługę będzie świadczyć kilkadziesiąt punktów na terenie Lublina. Miasto przeznaczyło na ten cel 300 tys. złotych.

– Szczepienia ochronne są szczególnie ważne u osób starszych, u których choroby przewlekłe zwiększają ryzyko infekcji. Starając się wzmocnić kondycję zdrowotną naszych seniorów, po raz kolejny zachęcamy do skorzystania ze szczepień przeciw pneumokokom. Ubiegłoroczna edycja programu cieszyła się dużym zainteresowaniem i pulę szczepionek wykorzystano prawie w całości. Co istotne, w stosowanej w programie szczepionce nie stosuje się dawek przypominających – tylko jedna dawka szczepionki zapewnia na długie lata wzrost bezpieczeństwa zdrowotnego – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Miasto Lublin po raz kolejny pomaga zadbać o zdrowie i zaprasza lubelskich seniorów do skorzystania z przygotowanej oferty profilaktyki. Pneumokoki są częstą najczęściej atakującymi bakteriami i mogą wywoływać zapalenie płuc o ciężkim przebiegu. Są groźne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, szczególnie powyżej 65 roku życia, w sytuacji pojawienia się wrodzonych lub nabytych zaburzeń odporności, cukrzycy, chorób płuc, serca, nerek lub wątroby.

Warunkiem szczepienia będzie pozytywna weryfikacja medyczna przeprowadzona przez lekarza. W ramach wizyty szczepieniu towarzyszyć będzie akcja edukacyjna dotycząca m.in. pozytywnych skutków szczepień oraz profilaktyki, a także niebezpieczeństw, jakie niosą ze sobą infekcje wywołane pneumokokami.

Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do przychodni realizujących program, bez względu na to do jakiego podmiotu leczniczego są zapisane w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Decyduje kolejność zgłoszeń. Szczepienia wykonywane będą w 24 przychodniach na terenie Lublina i w całości finansowane są z budżetu miasta. Program realizowany będzie od 1 marca do momentu wyczerpania szczepionek.

Lista przychodni realizujących program

(fot. źródło UM Lublin)

Komentarze wyłączone

Z kraju

Polityka i społeczeństwo