Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Bezpieczna majówka z ITD. Sprawdź, kiedy będą ograniczenia w ruchu pojazdów ciężarowych

O większym natężeniu ruchu, okresowych zakazach jazdy dla ciężarówek i działaniach kontrolno-prewencyjnych Inspekcji Transportu Drogowego w trakcie zbliżającej się majówki mówili wczoraj podczas briefingu wiceminister Infrastruktury Rafał Weber oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Wraz z rozpoczęciem majowego długiego weekendu spodziewane jest większe natężenie ruchu, szczególnie na trasach prowadzących do popularnych miejscowości turystycznych. Wiceminister infrastruktury Rafał Weber zaapelował, aby wszyscy uczestnicy ruchu drogowego przestrzegali najważniejszych zasad bezpieczeństwa.

– Najbliższe dni to dla wielu osób czas odpoczynku i wytchnienia od codziennych obowiązków służbowych. Zapominając o pracy, nie zapominajmy jednak o naszym bezpieczeństwie. To od nas samych, od zachowania kierowców i pozostałych uczestników ruchu zależy nasze oraz innych życie i zdrowie. Jedna nieprzemyślana decyzja, chwila beztroskiej brawury może doprowadzić na drodze do tragedii. Dlatego zachowajmy zdrowy rozsądek, szanujmy przepisy ruchu drogowego oraz nie zapominajmy o wzajemnej kulturze na drodze – powiedział wiceminister Rafał Weber.

Odpowiednio zaplanowana i bezpieczna podróż

Wiele osób w okresie majówki wybierze się na wypoczynek indywidualnym środkiem transportu. Dlatego ważne jest wcześniejsze zaplanowanie trasy przejazdu i właściwe przygotowanie auta do podróży.

– Wsiadając za kierownicę samochodu, musimy mieć stuprocentową pewność, że jest on sprawny technicznie. Powinniśmy sprawdzić stan opon, oświetlenia, stan układu kierowniczego i hamulcowego, tak aby mieć pewność, że wyjeżdżamy sprawnym samochodem. Nie zapominajmy też o naszej sprawności – kondycji psychofizycznej. Przed wyjazdem w dłuższą trasę kierowca musi być wypoczęty. Dotyczy to wszystkich kierowców, nie tylko tych zawodowych. Jeśli tylko poczujemy zmęczenie, znużenie długą trasę, zjedźmy na parking i odpocznijmy – stwierdził Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Jeśli zdecydujemy się skorzystać z innej formy transportu, wybierając np. połączenie autokarowe, również należy pamiętać o przepisach i obowiązkach. W autobusach turystycznych fotele pasażerów są coraz częściej wyposażone w pasy bezpieczeństwa. W trakcie podróży należy także stosować się do poleceń kierowcy.

Prędkość dostosowana do warunków ruchu

Podczas majowego długiego weekendu ponad pół tysiąca urządzeń pracujących w systemie CANARD będzie sprawdzać, czy kierowcy stosują się do ograniczeń prędkości. Stacjonarne kontrole uzupełnią kontrole mobilne, a patrole Inspekcji Transportu Drogowego pojawią się w najbardziej niebezpiecznych miejscach, dbając o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowegoInspektorzy będą zawracać szczególną uwagę na stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców, prędkość oraz czy przestrzegane są ograniczenia w ruchu dla niektórych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczających 12 ton.

Ograniczenia w ruchu pojazdów

Od 30 kwietnia do 3 maja będą obowiązywały ograniczenia w ruchu dla pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton.

  • 30 kwietnia – od godz. 18:00 do godz. 22:00,
  • 1 maja – od godz. 8:00 do godz. 22:00,
  • 2 maja – od godz. 18:00 do godz. 22:00,
  • 3 maja – od godz. 8:00 do godz. 22:00.

Z ograniczeń zwolnione są niektóre kategorie pojazdów, np. biorące udział w akcjach ratowniczych, humanitarnych, usuwaniu klęsk żywiołowych czy usuwaniu awarii. Ograniczeniom nie podlegają także pojazdy, którymi przewożone są artykuły spożywcze i szybko psujące się, lekarstwa i środki medyczne, czy też pojazdy wykorzystywane do bezpłatnych badań profilaktycznych.

(fot. źródło ITD)

3 komentarze

  1. Henio z fan clubu wzajemnej adoracji

    Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, to postawne chłopisko, jakby nie w mundurze to pomyślałbym, że to jaki biskup.
    No i to staropolskie nazwisko. Robi wrażenie.

  2. Sprowadź swoje wiewiórki na ziemię. Żyja w innym wymiarze. Jak to możliwe że ledowe podświetlenie tablicy rejestracyjnej – fabrycznej jest zbyt jaskrawe? A to jest jakaś skala? Czy jest podświetlenie czy go nie ma powinno być? To jest wierzchołek góry lodowej

Z kraju