Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Będzie o wiele bezpieczniej. Uruchomiono nowoczesne i inteligentne przejście dla pieszych

W Wąwolnicy piesi będą czuli się bezpiecznej. Działa już bowiem nowe, inteligentne przejście dla pieszych. Kierowcy zostaną ostrzeżeni, że na jezdnię wchodzi osoba. Dzięki temu będą mogli wcześniej zareagować i zwolnić.

Zlokalizowane przy ul. Zamkowej w Wąwolnicy przejście dla pieszych jest niezwykle często uczęszczane przez mieszkańców. Pomimo, że na pasach powinni oni się czuć bezpiecznie, wielokrotnie dochodziło w tym miejscu do groźnych sytuacji. Drogą wojewódzką nr 830 Nałęczów – Bochotnica porusza się bowiem bardzo dużo pojazdów, a nie wszyscy kierowcy stosują się do obowiązujących ograniczeń prędkości.

Ponieważ przejście jest zlokalizowane w sąsiedztwie szkoły i przedszkola, wiele osób obawiało się o bezpieczeństwo swoich dzieci. Problem był wielokrotnie zgłaszany do Urzędu Gminy przez mieszkańców, rodziców uczniów oraz dyrekcję szkoły. W końcu zapadła decyzja o przebudowie przejścia. Zamontowane zostały czujniki ruchu, elementy odblaskowe i znaki z lampami ostrzegawczymi. Wszystko po to, aby kierowca mógł wcześniej zauważyć, że na jezdnię wchodzi osoba.

-Bardzo nam zależało na poprawie bezpieczeństwa w tym konkretnym miejscu, stąd kierowaliśmy prośby i monity bezpośrednio do Zarządu Dróg Wojewódzkich i cieszę się, że taka inwestycja powstała. Bardzo dziękuję Zarządowi Dróg Wojewódzkich, który zauważył potrzebę oraz sfinansował w całości inwestycje – tłumaczy Wójt Gminy Wąwolnica Marcin Łaguna.

Aktywne punktowe elementy odblaskowe i lampy ostrzegawcze LED aktywują się tylko w momencie, gdy na przejściu pojawia się przechodzień. To czytelny znak dla kierowcy, który w tym momencie powinien zdjąć nogę z gazu. Warto dodać, że tego typu rozwiązania są stosowane jeszcze niezwykle rzadko i zazwyczaj w dużych miastach.

51

53

52

(fot, wideo – nadesłane: Martyna Ścibior & Beata Krajewska)
2017-11-30 19:48:33

24 komentarze

 1. Świetny pomysł. Takie oświetlenie bardzo by się przydało w Lublinie na ulicy Wileńskiej przy przejściu przed przystankiem autobusowym. Dzieci które uczęszczają do pobliskiej szkoły podstawowej nr29 korzystają z tego przejścia i często kończą lekcje gdy już jest ciemno. Tym bardziej że już nie raz doszło tu do potrącenia pieszego.

  • takie oświetlenie to zwalnianie kierowców od myślenia, które przyniesie opłakane skutki na przejściach, gdzie nie ma dodatkowej jak tu widzimy sygnalizacji

   • Przejścia dla pieszych powinny być doświetlone, a piesi powinni nosić odblaski.

   • To by się wyrównało – bo nie sposób nie odnieść wrażenia, że większość pieszych jest zwolniona z myślenia.

    • pisząc „myślenie” chodziło mi o przestrzeganie przepisów, bo niestety to kierowcy są w większości winni potrąceniom pieszych, a w razie wątpliwości zapraszam do statystyk policyjnych, ogólnie dostępnych dla wszystkich zainteresowanych

  • Apoloniusz Pierdółko, brat Kleofasa, też Pierdółki, a mąż starej Pierdółkowej

   To ogłoś pan zrzutę panie Kwiatek i nie czekaj aż ci bliżej nieokreślony KTOŚ wybuduje to COŚ.

   • ale dlaczego Pan Kwiatek ma ogłaszać zrzutkę i po co ten jad? chyba przejście nie jest własbością Pana Kwiatka, a faktycznie jest ono wyjątkowo słabo widoczne.

   • Na to nie potrzebna jest zrzuta Pierdółko. Pieniądze są. Wystarczy że odpowiednie osoby zainteresują się tym. A Ty chyba byś nie chciał być potrącony przez samochód na takim słabo widocznym przejściu . Wtedy byś inne komentarze pisał i narzekał a nie takie denne teksty.

 2. … cuda panie, cuda, jedna jaskółka wiosny nie czyni.

 3. Szkoda tylko że w wawolnica jest tylko jedno przejście. A na tym odcinku drogi powinno być 3 lepiej byl o zainwestować w więcej przejsć. To przejście jest blisko szkoły po zmierzchu praktycznie nikt tam nie chodzi. Panie wojcie włączamy myslenie

  • Apoloniusz Pierdółko, brat Kleofasa, też Pierdółki, a mąż starej Pierdółkowej

   A słyszałeś o powiedzeniu: „jeszcze się taki nie urodził, żeby wszystkim dogodził” ?
   Pasuje tu też inne: „Nie od razu Kraków zbudowano”.

  • Mirku, proponuję przejście co 50etrow. Z sygnalizacją

  • Co ty opowiadasz? Są trzy przejścia na odcinku 300 metrów.

 4. Zamontowano też znaki ,,STOP”u na nieczynnych od lat przejazdach wąskotorówki, pytam się po co?

  • Wiele lat temu poruszałem ten temat i decydenci stwierdzili,że znaki „stop” muszą być tak długo, jak tory będą krzyżowały się z jezdnią. Przepis jest ważniejszy od zdrowego rozsądku!!!

   • A tu może być zaskoczenie bo po torach tych jeżdzą drezyny!. Nawet parę dni temu widziałam taką na odcinku wąskotorówki w Wąwolnicy – Kębło. Latem często na torach w okolicy Kol. Drzewce

 5. Ooo, to dopiero teraz będą wchodzić na jezdnię, bo przecież zapalą się światełka. Niestety, jeśli auto jest tuż przed pasami, a nagle wchodzi pieszy, bez rozejrzenia się, to nic nie pomoże,bo samochód nie stanie w miejscu. A piesi tak się właśnie zachowują, bo to NA NICH trzeba uwazac . Nie wszyscy ,na szczęście

 6. tera to juz swiete krowy z bachorami beda sie pewnie pakowaly pod same kola jak zombie bo przeciez przejscie ladnie sie swieci. Ile to razy mam kazdego tygodnia przypadkow ze musze trabic na swieta krowe jak mi wlazi przed maske jak jade swoja e60 535d . Nie lubie puknac takich tylko dlatego zeby sobie zderzakow m-pakietowych nie zniszczyc . Czasami lubie zatrzymac sie przed przejsciem i przygazowac zeby wiedziala ze jak chce przejsc to sie lape w gore podnosi hehehehehhe

 7. Dobry pomysł, ale co w przypadku gdy spadnie śnieg?

 8. pomysł piękny w wykonaniu ale durny. Za te same pieniądze można było wykonać normalne światła aktywowane przez pieszego przyciskiem.

 9. Co za czasy nastały, że teraz przejścia inteligentniejsze od kierowców…

Wiadomości z info112