Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Będzie można skorzystać w Lublinie z przejażdżki zabytkowym trolejbusem Skoda 9 Tr (zdjęcia)

MPK Lublin poinformowało, że udało się odrestaurować kolejny, zabytkowy pojazd. To trolejbus Skoda 9 Tr zakupiony w 2014 r. od Przedsiębiorstwa Elektrotransportowego w Równym na Ukrainie, gdzie pojazd ten woził pasażerów do końca 2013 r.

Pojazd zachwyca swoim wyglądem i został zarejestrowany jako pojazd zabytkowy. Mieszkańcy Lublina będą mogli go nie tylko zobaczyć, ale i skorzystać z darmowych przejażdżek. Te zaplanowano w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w dniach 16-22 września.

– Przypomnę, że Spółka kupiła trolejbus w 2014 r. od Przedsiębiorstwa Elektrotransportowego w Równym na Ukrainie, gdzie pojazd woził pasażerów do końca 2013 r. Trolejbus nie był jednak eksploatowany od nowości na Ukrainie – pierwsze 16 lat obsługiwał linie w czeskiej Opawie. Teraz, dzięki pracy naszych mechaników i lakierników, udało się przywrócić jego dawną świetność. Prace trwały ponad 4 lata – informuje Weronika Opasiak rzecznik prasowy MPK Lublin.

Pojazd ma 11 metrów długości i może pomieścić około 100 pasażerów, w tym 28 na miejscach siedzących. Trolejbus jest czerwony z kremowymi elementami, w roku ubiegłym został zarejestrowany jako pojazd zabytkowy.

– W Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców widnieje informacja, że po raz pierwszy pojazd został zarejestrowany w 1986 roku, ale w tej kwestii mamy kilka znaków zapytania, bo w momencie, kiedy trolejbus dotarł do Lublina, na silniku miał nabity rocznik 1969. Dlatego wiek naszej Skody pozostanie zagadką. Skoda będzie służyła w Lublinie jako atrakcja turystyczna, w najbliższych dniach pojawi się na linii turystycznej oraz Pikniku Komunikacyjnym organizowanym w ramach obchodów ETZT, a w przyszłym roku z pewnością również na linii turystycznej, która jeździ w wakacje – wyjaśnia Weronika Opasiak.

Niegdyś na ulicach Lublina można było korzystać z pojazdów marki Skoda. Pierwsze modele zaczęły jeździć w 1955 r. Zabytkowe, już odrestaurowane trolejbusy marki Skoda, posiadają: Gdynia – gdzie również jeżdżą trolejbusy – oraz Pilzno, Pardubice i Praga w Czechach.

– To nie pierwszy zabytkowy pojazd w taborze lubelskiego MPK. Zabytkowa Skoda dołączyła do naszego ZIUTKA (trolejbus) i GUTKA (autobus). Niebawem będziemy szukać dla niej imienia – dodaje Weronika Opasiak.

Będzie można skorzystać w Lublinie z przejażdżki zabytkowym trolejbusem Skoda 9 Tr (zdjęcia)

(fot. MPK Lublin)

11 komentarzy

  1. Czesia to dobre imię dla tego zabytkowego pojazdu, który ma sławić Nasze Miasto. Jest ono oparte trochę na grze synonimów i myślę że zdecydowanie by odpowiadała Gutkowi i Ziutkowi.

  2. Kiedyś to i autobusy były z duszą, nie to co teraz elektroniczno-plaskikowe g….

  3. Pan Anioł Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

    Został zakupiony w 2014 r. od Przedsiębiorstwa Elektrotransportowego w Równym na Ukrainie, gdzie pojazd ten woził pasażerów do końca 2013 r., a dopóki jeździły po Lublinie nie było takiego mądrego, żeby chociaż jeden ocalić od kasacji.
    Swoja pracę w MPK zaczynałem od jazdy takim właśnie „skodziakiem”, miał nr. boczny 580, a mój starszy ode mnie zmiennik nazywał się Leszek Bosak. Jak jeszcze żyje to pozdrawiam.
    Pewnego dnia w o ile dobrze pamiętam 1979 roku, na końcowy w Abramowicach przyjechał inspektor Nadzoru Ruchu i powiedział: ” Zjeżdżaj na Zajezdnię, wóz idzie na pocięcie”. Przyznaję, że jakoś tak „nijako” się poczułem. Na pamiątkę wymontowałem sobie brzęczyk, zawiadamiający „prawdziwków”, że będę zamykał drzwi.

  4. Pamietam z dzieciństwa. Ciasne, duszne . Potem pojawily sie ziutki. Bardziej obszerne. A moze ktos pamiera z lat 60 i poczatku 70tych Ikarusy. Takie krotkie, bardzo glosne glosne, z szybą odzielajaca od przedziału kierowcy.

  5. A nazwać go „Skodziutek” i po sprawie.

  6. Będzie jeżdził zwyczajem naszego ztm w stadzie o jednym czasie i w podobnym kierunku z ziutkiem i gutkiem. Bo oni nie potrafią normalnie tak rozkład zrobić.

    • Cieee chorobaaaa !!!

      „gang” – jak dorośniesz i dasz radę przejść szkolenie na kierowcę MPK, to będziesz jeździł solo, na czas i pokażesz jak się lepiej pracuje.
      Ale durniów tam nie przyjmują, więc masz małe szanse

  7. Czy oprócz koloru świateł są jeszcze inne różnice dzięki którym można odróżnić przód od tyłu pojazdu?

Z kraju