Będą przywracać zlikwidowane połączenia autobusowe. Pierwsze gminy odebrały umowy

Pomimo tego, że województwo lubelskie jest jednym z największych beneficjentów rządowego programu mającego na celu walkę z wykluczeniem komunikacyjnym, to i tak zgłosiło się do niego zaledwie 9 z 213 gmin. Do tego osiem powiatów.

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się uroczyste wręczenia umów na utworzenie nowych połączeń autobusowych. Wnioski o dofinansowanie w ramach „Funduszu rozwoju przewozów autobusowych” złożyło dziewięć gmin i osiem powiatów, łącznie chodzi o blisko 3,3 tys. kilometrów tras komunikacyjnych. Samorządy otrzymają dopłatę w kwocie złotówki do każdego wozokilometra. Program ma na celu walkę z wykluczaniem komunikacyjnym.

Jego celem jest, aby mieszkające w małych miejscowościach, gdzie nie dociera żadna komunikacja publiczna, osoby starsze, z niepełnosprawnościami, dzieci, czy też ci, którzy nie posiadają własnego środka transportu, mogli bez problemu dotrzeć do sklepu, ośrodka zdrowia, urzędu, szkoły czy też kościoła. Zwiększenie siatki połączeń autobusowych stworzy także możliwość znalezienia pracy w miejscowościach, do których dojazd był dotychczas utrudniony lub niemożliwy.

Przed laty, kiedy w każdym praktycznie mieście powiatowym funkcjonowały PKS-y, autobusy docierały do każdej, nawet najmniejszej miejscowości. Później, wraz z rozwojem motoryzacji, trasy z których korzystało mało osób, były sukcesywnie likwidowane. W końcu upadło też większość samych przedsiębiorstw. Z kolei prywatni przewoźnicy skupili się jedynie na liniach do większych miast i miasteczek, które przynoszą dochód.

– Zgodnie z przepisami zorganizowanie publicznego transportu zbiorowego spoczywa na samorządach. Przez ostatnich kilkanaście lat poprzedzających rok 2018 w wielu miejscach firmy, które świadczyły usługi zwłaszcza na rzecz województwa samorządowego zostały zlikwidowane. Likwidacja PKS-ów doprowadziła do sytuacji, w której linie komunikacyjne, które wcześniej funkcjonowały, i połączenia, z których mogli korzystać mieszkańcy mniejszych i średnich miejscowości zostały zlikwidowane. To, co robi rząd Prawa i Sprawiedliwości, to co zrobił Sejm i Senat uchwalając stosowną ustawę, to jest wyjście do samorządów w ramach zasady pomocniczości. Chcemy wspomagać zadania dopłacając do nowych linii komunikacyjnych – mówił wojewoda Czarnek.

W pierwszym etapie programu, do województwa lubelskiego trafiły na ten cel 24 miliony złotych. Obecnie wydano milion złotych. Wszystko dlatego, że spośród 213 gmin przystąpiło do niego tylko dziewięć z nich. Część z pozostałych ma dobrze rozwinięta sieć komunikacyjną, inne zaś z powodów finansowych nie mogą sobie na to pozwolić. Wszystko dlatego, że dofinansowanie w żaden sposób nie wystarczy na pełne pokrycie kosztów. Minimum drugie tyle, a nawet więcej, muszą dołożyć ze swojego budżetu. A wiele z nich na to nie stać.

 

(fot. UW)

15 komentarzy

 1. Tak właśnie PiS udaję, że wszystkim rozdaję pieniądze, a tak na prawdę tylko utrudnia życie. 500+ wszystkim pasuje, szkoda tylko, że wszystko odbijają sobie na uczelniach wyższych, gdzie będą przymusowe zwolnienia, a pracownicy naukowi nie mogą prowadzić ważnych badań, tylko muszą zbierać punkty za bzdurne artykuły by utrzymać pracę za najniższą krajową +200 zł brutto. Czy jest w tym coś dziwnego? Nie. Bo na PiS głosuje najwięcej ludzi, którzy nie mają wyższego wykształcenia, więc nie ma po co produkować tych wykształconych.

  • Za tak długie i uczone wypociny zapewne dobrze zapłacą.

  • Czytelniczko , ile zostało wpompowane w ” Ciebie ” kasy z rządu , czyli z naszych podatków byś była tak wyuczona ? Oblicz to i podaj do publicznej wiadomości , albo zamilcz na wszystkich forach i nie szukaj roszczeń .

  • Człowieku gdyby nie PIS to w obecnej chwili byś płacił 500+ ale przybłędom z Afryki

   • Następny co uwierzył w PiS-owskie kłamstwa.
    Zapytaj lepiej Jarka kiedy wrak tupolewa będzie w Polsce?
    Albo Mateusza gdzie jego milion samochodów elektrycznych?
    I jeszcze Macierewicza gdzie jego raport o zamachu?
    Bo chyba jesteś pewien, że był?

  • Najwięcej ludzi bez wyższego wykształcenia głosowało na PO. Wynika to z danych statystycznych w rozbiciu na gminy. PO wygrała w byłych PGRach i równie zdecydowanie w więzieniach i aresztach. Wygrała również w wielkich miastach zasiedlonych przez imigrantów z PGRów. To, że mają oni wyższe wykształcenie zdobyte na prywatnych uczelniach zaocznych tylko fałszuje statystyki. A PO ile przystanków zlikwidowała?

  • zgadza sie. a ze słuzba zdrowia jest jeszcze gorzej. naprawa słuzby zdrowia kosztował by przynajmniej 30 miliardów
   ale peiej wydać 25 na elektorat 500+

 2. Łęczna -Milejów nie ma żadnego w weekendy , takie dziadostwo w naszej gminie

 3. Gmina Siedliszcze, tam komunikacja umarła 15-20 lat temu.

 4. Jak jadę przez wsie to przed każdą chałupą stoi samochód albo dwa. Zastanawiam się po wuj te autobusy z kilmoma osobami na tydzień mają kursować. Nie wciskajcie tylko bzdur o starszych ludziach bo ja i wszyscy moi znajomi swoich rodziców wszędzie podwożą.

  • W Niemczech jakoś to funkcjonuje i rząd opłaca te przewozy. Tylko u nas zawsze mówi się po co, na co?, nie opłaca się… A jak ktoś nie ma na wsi auta, a są to czasem ludzie w podeszłym wieku, to są skazani na łaskę sąsiadów. Idąc takim tropem myślenia, to zlikwidujmy całkiem komunikację bo wszyscy mają przecież auta!

 5. Kto w końcu reaktywuje starą linię Lublin-Włodawa przez Piaski, Trawniki, Wolę Korybutową???

 6. Wszystko fajnie ale jakieś 15 lat za późno. Nawet jak powstanie ta komunikacja to myślę że nie będzie komu nią jezdzic. A że w kraju jest jeden wielki dobrobyt przez 500+ to już inna sprawa. Uwazam że zrobiono jedna wielka rewolucje socjalna przez 500+ która jeszcze trochę doprowadzi do poważnych problemów w społeczeństwie. Ci co powinii pracować to się śmieją z tych z pracują a Ci co zapierdzielaja ponad normę aby poziomu dotrzymać nie mogą patrzeć na to jak darmozjady się bawią i cieszą z darmowej kasy która co miesiąc na konto wpływa.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7367zł 0.01%
  • GBP 4.9904zł 0.22%
  • EUR 4.4769zł -0.02%
  • CHF 4.1226zł -0.33%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach