690 680 960

Będą prace na następnej linii kolejowej. Tym razem przebudują przystanki

Przebudowę szeregu przystanków kolejowych zaplanowano na terenie Lubelszczyzny. Na początek prace ruszą na szlaku z Dęblina do Łukowa.

PKP Polskie Linie Kolejowe przymierzają się do kolejnej inwestycji na terenie województwa lubelskiego. Właśnie zakończyła się przebudowa linii kolejowej między Lubartowem a Parczewem, a teraz podpisana została umowa na prace przy szlaku z Dęblina do Łukowa. Zakres robót przewiduje remont przystanków w Leopoldowie i Sarnowie.

Jeżeli chodzi o pierwszy obiekt, to podniesione zostaną perony, pojawią się wiaty i ławki oraz czytelne oznakowanie i gabloty informacyjne z rozkładem jazdy. Do tego dochodzi jaśniejsze oświetlenie, które umożliwi bezpieczne podróżowanie także po zmroku. Przewidziano również pochylnie dla osób niepełnosprawnych, jak też ścieżki naprowadzające dla niewidomych. Nie zapomniano też o stojakach na rowery.

W Sarnowie przystanek zostanie przeniesiony bliżej przejazdu kolejowo-drogowego. Ma to na celu ułatwienie połączenia podróży autem i pociągiem. Do tego dochodzą te same rozwiązania co w Leopoldowie. W ramach inwestycji modernizację przejdzie także przejazd kolejowy. W tym przypadku chodzi o podniesienie bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Prace w Leopoldowie zakończą się w drugiej połowie 2022 roku, zaś w Sarnowie pod koniec 2023 roku.

Jak wskazuje Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, głównym celem inwestycji jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu. Z kolei Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP PLK dodaje, że zadanie to wpisuje się w poprawę atrakcyjności kolei, jako najbardziej ekologicznego środka transportu. Prace mają kosztować ponad 6 mln zł.

W ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” przewidziane do budowy są również nowe przystanki osobowe: Żurawnica i Oseredek na linii kolejowej Rejowiec – Hrebenne oraz Łagiewniki na linii kolejowej Łuków – Lublin Północny. Natomiast do modernizacji przy tej linii kolejowej Rejowiec – Hrebenne przewidziane są przystanki: Klemensów, Szczebrzeszyn Miasto, Długi Kąt, Złojec oraz Wólka Niedzieliska.

Zmodernizowane mają zostać również przystanki: Siedliska Tomaszowskie, Chotyłów, Bystrzyca koło Lublina, Kraśnik oraz przystanki Zamość Starówka i Zamość Wschód.

(fot. PKP PLK)

2 komentarze

  1. Jak widać PiS wreszcie dba o Polskę. Nie tylko duże miasta, ale najczęściej my zwykli płatnicy podatków z mniejszych miejscowości. I dlatego wszyscy zawsze głosujemy na PiS.

  2. wewengosz lublin

    BRAWO PIS . Oby tak dalej .Tak trzymać

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku
Dożynki w Mieście czyli Dożynkowy Jarmark Lubelski
I Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach
Trwają zapisy do CITY TRAIL!