Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Będą podwyżki w ochronie zdrowia. Średnio najniższe wynagrodzenie zasadnicze wzrośnie o 30 proc.

Od lipca wzrosną wynagrodzenia minimalne w ochronie zdrowia. Podwyżki są możliwe dzięki podniesieniu wyceny świadczeń – taką decyzję podjęło Ministerstwo Zdrowia, o czym stronę samorządową poinformował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski – czytamy na łamach serwisu Prawo.pl.

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych, przewiduje, że wzrosną minimalne pensje zatrudnionych na umowę o pracę lekarzy, w tym stomatologów, a także pielęgniarek, fizjoterapeutów, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych oraz personelu pomocniczego. Podwyżki te zostaną sfinansowane z podwyżki wycen świadczeń – donosi Prawo.pl. To rozwiązanie było postulowane przez środowiska medyczne i stronę samorządową.

O decyzji Ministerstwa Zdrowia na temat podwyżki minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia zostaną sfinansowane w wycenie świadczeń, mówił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podczas spotkania zespołu ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST). Informacje na ten temat serwisowi Prawo.pl przekazali: Bernadeta Skóbel, ekspertka Związku Powiatów Polskich (ZPP) oraz sekretarz strony samorządowej KWRiST Marek Wójcik.

Jak przypomina Prawo.pl, zależnie od zawodu wzrost wynagrodzenia w służbie zdrowia od lipca wyniesie od 17 proc. dla personelu pomocniczego z wykształceniem średnim do 41 proc. dla pielęgniarek ze średnim wykształceniem.

Ustawa jest realizacją ustaleń zawartych w stanowisku Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia z 5 listopada 2021 r. Za takim stanowiskiem opowiedziały się dwie z trzech działających w Polsce central związków zawodowych. Stanowisko poparły też organizacje reprezentujące pracodawców.

Przykładowy wzrost gwarantowanych najniższych wynagrodzeń zasadniczych:

– lekarz specjalista II stopnia: z 6 769 zł do 8 210 zł – wzrost o 1 441 zł;
– lekarz specjalista I stopnia: z 6 201 zł do 8 210 zł – wzrost o 2 009 zł;
– mgr pielęgniarstwa, fizjoterapii, farmaceuta, diagnosta laboratoryjny ze specjalizacją: z 5 478 zł do 7 304 zł – wzrost o 1 827 zł;
– mgr farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, pielęgniarka, psycholog bez specjalizacji: z 4 186 zł do 5 775 zł – wzrost o 1 590 zł;
– ratownik medyczny, pielęgniarka ze średnim wykształceniem: z 3 772 zł do 5 323 zł – wzrost o 1 550 zł;
– opiekun medyczny, technik medyczny ze średnim wykształceniem: z 3 772 zł do 4 870 zł – wzrost o 1 097 zł;
– sanitariusz, salowa: z 3 049 zł do 3 680 zł – wzrost o 632 zł.

Ustawa obejmuje osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę w podmiotach leczniczych. Zgodnie z przyjętymi szacunkami, dotyczy ona blisko 500 tys. osób.

(fot. pixabay.com\źródło informacji: PAP MediaRoom\MZ)

17 komentarzy

 1. … za dodatki covidowe tzw. służba zdrowia wykupiła wszystkie auta w salonach… co będą kupować po podwyżkach ?

 2. Uuff jak dobrze.

 3. Pielęgniarki po 1500zł podwyżki dostaną i dalej im mało….

 4. A dlaczego nic nie wspomnieli o tych wszystkich kruczkach w tej ustawie że nie policzyli współczynnika 0.25 o którym tak głośno krzyczeli, o tym , że podwyżki dostanie tylko 40% personelu ,że w sejmie wszyscy lekarze którzy są z PIS-u głosowali za odrzuceniem wszystkich poprawek i że ostateczna decyzja należy do dyrektora danej placówki kto z tych 40% dostanie podwyżki także nie oszukujcie narodu tymi głupotami a dlaczego tylko na okrągło podwyżki dla nauczycieli przecież oni mają wolne weekendy w nocy nie pracują,święta, ferie , wakacje a oddział gdzie jest 20 pacjentów jest 1 a w wyjątkowych przypadkach 2 pielęgniarki na dyżurze….

  • Główny dyrektor zatrudni kolejnego zięcia by ten zatrudnił doradców,kolegów bo sam nie wiele zna rzeczywistość szpitalną. I po podwyżkach. Średnia w zawodach będzie się zgadzać.

  • I zazdrościsz podwyżek nauczycielskich, 4% przy 14% inflacji? Skąd się urwałeś Czesiu?

 5. Służba zdrowia i oświata…. Najbardziej roszczeniowi i ciągle tylko strajkują i dostają podwyżki. A jak przychodzi co do czego, to rodzic sam ma pomagać dzieciom w nauce jak była zdalna, bo nauczyciel przecież nie pomoże i tak samo z leczeniem… Ci co najwięcej skorzystali na „pandemii” to dalej będą korzystać.

  • Zgadzam się w zupełności. Nie mam nic przeciwko podwyżkom o ile w ślad za nimi idzie wysoka jakość leczenia, edukacji. A rodzice i tak wydają kasę na korepetycje, zaś jak ktoś zachoruje i chce mieć szybkai trafna diagnozę to musi płacić. Czy te cenniki szpitali, które tak się w tym roku zmieniły (znaczne wzrosty), to na potrzeby podwyżek…??

  • zdecydowanie tak nieroby dostały 4% podwyżki, co prawda inni 60% posłowie ale co tam głupoty net przyjmie

 6. A gdzie dział techniczny. To teraz salowa będzie usterki naprawiać. Żenada.

 7. I kolejny dom z basenem trzeba kupić bo co z pieniędzmi robić.

 8. Na plandemi się dorobili i jeszcze podwyżki?

Z kraju