Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Będą kolejne hotele dla pszczół. Lubelska akcja rozszerza się na cały kraj

Rozpoczyna się tegoroczna akcja ochrony dziko żyjących pszczół, jaką od dwóch lat prowadzi Fabryka Cukierków “Pszczółka” we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym. Owady te otrzymają kolejne domki, w których będą mogły zamieszkać.

Rozpoczęła się trzecia edycja akcji edukacyjnej zorganizowanej przez lubelską Fabrykę Cukierków “Pszczółka” we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym. Celem działań, które prowadzone są wspólnie z Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej, jest ochrona dziko żyjących pszczół – murarek ogrodowych. W tym roku działania proekologiczne po raz pierwszy będą miały zasięg ogólnopolski.

Tegoroczna umowa podpisana z prof. dr hab. Zygmuntem Litwińczukiem, rektorem Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przewiduje szereg wspólnych działań, jak m.in. prowadzenie badań i współorganizowanie wystaw i stoisk podczas konferencji naukowych i popularyzatorskich, współpracę naukową i biznesową pomiędzy „Pszczółką” i uniwersytetem, a także – wzorem lat ubiegłych – budowę i propagowanie specjalnych hoteli dla pszczół. Pierwsze wspólne działania zaplanowane są już na kwiecień.

Akcja ochrony pszczół dziko żyjących związana jest m.in. z ustawianiem specjalnych hoteli dla pszczół, które wypełnione rurkami trzcinowymi, zapewniają schronienie tym owadom. W ramach pierwszego etapu działań, domki zostały ustawione na terenach zielonych pięciu szkół podstawowych i liceów w Lublinie. W drugim roku akcja objęła województwo lubelskie. Hotele dla pszczół pojawiły się w siedmiu szkołach m.in. w Kraśniku, Puławach, Werbkowicach. Pszczele hotele znajdują się także na terenie fabryki cukierków, w specjalnej strefie ekonomicznej w Lublinie, gdzie pracownicy opiekują się tymi pszczelimi domkami.

– Liczba pszczół, także tych dziko żyjących, zmniejsza się z roku na rok. Naszym celem jest kształtowanie proekologicznych postaw oraz inspirowanie lokalnych społeczności do podejmowania działań na rzecz poprawy warunków życia tych owadów. Chcemy w ten sposób wzmacniać świadomość społeczną, zwracając uwagę na istotną rolę pszczół w ekosystemie – mówi Robert Rudnicki, Prezes Zarządu Fabryki Cukierków „Pszczółka”.

Pszczoły dziko żyjące to gatunki, które zazwyczaj prowadzą samotny tryb życia. Mają zredukowane żądło i są łagodne, dlatego nie stanowią zagrożenia dla osób, przebywających w pobliżu ich siedlisk. Pszczoły dziko żyjące nie produkują miodu, jednak często są bardziej wydajne w zapylaniu niż pszczoły miodne.

Będą kolejne hotele dla pszczół. Lubelska akcja rozszerza się na cały kraj

(fot. nadesłane)

4 komentarze

  1. jestem z Warmińsko-mazurskiego,pomysł z murarkami uważam za przedni,mozna prosić o więcej info ewentualnie odpowiedź na ile możliwe jest skorzystanie z Państwa oferty.

  2. Gdzie można nabyć taki domek?

  3. Czy te hotele będą ustawiane w Warszawie? A jeśli tak, czy będą mogły z nich korzystać owady bez względu na orientację?

Z kraju