Sobota, 02 marca 202402/03/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin: Z „Baobabu” powstanie rzeźba

Wkrótce z wyciętego na Placu Litewskim „Baobabu” powstanie rzeźba. Artystyczną pamiątkę dla Lublina wykona Mirosław Bałka, światowej sławy rzeźbiarz.

W maju tego roku topola czarna rosnąca na Placu Litewskim została wycięta. Usunięcie drzewa podyktowane było jego złym stanem. Fragmenty pnia złożono na terenie Galerii Labirynt u zbiegu ulic Popiełuszki i Poniatowskiego. Teraz zajmie się nimi rzeźbiarz Mirosław Bałka.

– To artysta, który od 1989 roku często bywa w naszym mieście – podkreśla Waldemar Tatarczuk, dyrektor Galerii Labirynt.

– W czasie pobytów w Lublinie często przechodziłem obok tego drzewa. Znałem je z pozycji wertykalnej, teraz mamy horyzontalną – mówi Mirosław Bałka.

Mirosław Bałka jest jednym z najbardziej znanych na świecie współczesnych artystów polskich. Jego prace wystawiano w londyńskiej Tate Gallery, w Martin – Gropius – Bau w Berlinie, na Biennale w San Paulo, na Biennale w Liverpoolu i na Biennale Sztuki w Wenecji. Jako jeden z bardzo nielicznych artystów był zaproszony do wystawienia swej pracy w głównej sali galerii Tate Modern. Regularnie prezentuje także swoje prace w Lublinie.

2017-07-17 11:12:08
(fot. UM Lublin)

12 komentarzy

 1. ale próchno…

  • I bardzo dobrze, że próchno. Rzeźba będzie wymagała częstych konserwacji i napraw. I interes się kręci. Analogicznie jak Plac Litewski.

 2. Oby nie jakaś niezrozumiała inspiracja .

 3. Niech TUPOLEWA zrobi pomnik jakiś PISiory się ucieszą

  • lepiej peruwiańskiego guru TuSSka, żeby lemingi biły pokłony, dla tego niemieckiego pieska…

 4. Łysy z Cidrów

  Znał drzewo z pozycji horyzontelnej, a teraz jest wertykalna. Wystarczy tylko przekręcić głowę.

 5. w Krasnymstawie takich uschniętych drzew nie wycinali tylko zostawili pniaki i wyrzeźbili pijaków z kuflami, prezydent Żuk wszak pochodzi z Krasnegostawu i nie wpadł na podobny pomysł

 6. Krytykanci pocałujcie prezydenta Krzysztofa Żuka w d… tylko przez jedwabną chusteczkę, żeby nie zabrudzić.

 7. potem biskup poświęci i bedzie apel smoleński

 8. Bimmera beemka pare razy sie owinęła o takie drzewo ;)) zanim Bimmer dziod ja kupił za pare groszy nie to co moj s600 to jest maszyna a nie jakieś bmw ałudi i vw i dotego jeszcze w Tdi ;/ ma byc sama benzyna szlyszysz Bimmer dziadu ?

 9. A kto za to zapłaci? Żuk ze swojej kieszeni? Czy prędzej z puli na którą składamy się choćby podatkami od nieruchomości? Po jakiego diabła komu taka „sztuka”? Nie ma pilniejszych rzeczy do sfinansowania? Niedługo prezydent może zacznie robić odlewy swoich stolców dla potomnych?

Z kraju

Polityka i społeczeństwo