690 680 960

Banki udzieliły już blisko 6 tys. „Bezpiecznych kredytów 2 proc.” (wideo)

Kredyt mieszkaniowy z rządową dopłatą do rat funkcjonuje od ponad dwóch miesięcy. „Bezpieczny kredyt 2 proc.” po niedawnym starcie już zmienił rynek nieruchomości. Rząd chce by do końca tego roku banki obsłużyły 50 tys. wniosków kredytowych.

– Dzięki temu kredytowi młodzi bez pierwszego mieszkania mogą uzyskać finansowanie zakupu własnego lokum na warunkach podobnych, jak przed pandemią. Ten kredyt daje poczucie bezpieczeństwa w niepewnych czasach – przekonywał Piotr Uściński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. – Zakładamy złożenie około 50 tys. wniosków w tym i kolejnym roku – dodał.

Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich (ZBP) przekonywał, że sektor bankowy wspiera każdy program adresowany do rynku.

– W zeszłym roku zanotowaliśmy rekordowo niską akcję kredytową. Potrzebna była jakaś inicjatywa. Po wprowadzeniu kredytów hipotecznych opartych o stałą stopę procentową już pierwsze dane wskazywały na odbicie rynku – informował Tadeusz Białek.

Na koniec sierpnia dziewięć banków udzielało „bezpiecznych kredytów 2 proc.”, kolejne cztery negocjują umowy z BGK.

– Za kilka tygodni około 15 banków będzie oferowało ten kredyt hipoteczny kierowany do młodych – stwierdził Tadeusz Białek.

Obecnie według informacji prezes ZBP banki podpisały z kredytobiorcami 5720 umów na kwotę prawie 2,2 mld złotych.

– Zakładamy, że po wakacjach zwiększy się zainteresowanie kredytami hipotecznymi o stałej stopie procentowej w miastach 100 – 200 tys. mieszkańców i powiatowych. Natomiast w większych miastach „rozrusza się” rynek wtórny – prognozował Tadeusz Białek.

Według ekspertów beneficjentami programu będą deweloperzy z mniejszych miast, którzy mają w ofercie mieszkania o wartości 600 – 700 tys. złotych. Niestety, wzrost popytu łączy się ze wzrostem cen.

– W mniejszych ośrodkach klienci dłużej się zastanawiają nad zakupem mieszkania i częściej wolą mieszkania gotowe, nie w stanie surowym – potwierdzała Iwona Sroka, członek zarządu firmy deweloperskiej Murapol. – W lipcu i sierpniu 40 proc. transakcji kupna dokonały osoby korzystające z bezpiecznego kredytu – dodała.

– Bezpieczny kredyt 2 proc.” to nie tylko oferta dla deweloperów, ale także inwestorów indywidualnych. Dla nich dodatkowo ruszył system oszczędzania „konto mieszkaniowe”. Można na nim bezpiecznie oszczędzać w banku, a jeśli zmienią się plany życiowe wycofać środki, jednak bez premii od państwa.

– Będziemy prowadzili działania mające podnieść jakość życia w starszych mieszkaniach – termomodernizacja, panele fotowoltaiczne. Jednak główną grupą wsparcia pozostają młode osoby, które dotychczas nie miały mieszkania – podsumował Piotr Uściński.

Panel dyskusyjny „Bezpieczny kredyt 2 proc. – jak zmienił rynek nieruchomości?” odbył się podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu, które trwało od 5 do 7 września 2023 r.

(źródło informacji: PAP MediaRoom)

2 komentarze

  1. Bezpieczny kredyt??? Żaden kredyt nie jest bezpieczny.

  2. Podwyższyli stopy procentowe, raty oprocentowania wystrzeliły do góry, ludzie się łapali za głowę jak przeżyją gdy rata zżerała im 3/4 pensji, rynek się załamał, no i z pomocą przychodzi rząd i daje bankom 2% kredyty, a kto to sfinansuje, oczywiście my wszyscy, tych szaleńców trzeba odsunąć od władzy.

Dodaj komentarz

Kursy walut

  • USD 4.3269zł -0.22%
  • GBP 5.302zł -0.63%
  • EUR 4.6069zł -0.31%
  • CHF 4.7752zł -0.12%

Polub nas