Arcybiskup zaapelował do księży w Polsce o zwiększenie liczby niedzielnych mszy świętych. Na Słowacji msze odwołano

W niektórych krajach okresowo zamyka się świątynie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, w Polsce zaś abp Stanisław Gądecki apeluje do księży, aby zwiększyli ilość mszy świętych. Wszystko po to, aby w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych.

W związku z ryzykiem wystąpienia kolejnych zachorowań na koronawirusa, a tym samym rozprzestrzeniania się wirusa, Główny Inspektor Sanitarny zalecił zawieszenie imprez i wydarzeń z udziałem dużej liczby osób. Dotyczy to również różnego rodzaju zgromadzeń. W całym kraju odwoływane są imprezy masowe, przekładane w czasie zaplanowane wydarzenia, zaś mecze odbywać się mają bez udziału publiczności.

We wtorek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaapelował do księży, aby w miarę możliwości zwiększyli liczbę niedzielnych mszy świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych. Dodał również, że osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i śledzić transmisje Mszy Świętych w środkach społecznego przekazu np. o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.00 w Polskim Radiu – Program Pierwszy, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o 13.00 w TV Polonia oraz lokalne transmisje.

Zaznaczył jednocześnie, że niewyobrażalne jest, aby wierni nie mogli modlić się w kościołach, gdyż szpitale leczą choroby ciała, zaś kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha.

– Módlmy się o zdrowie dla chorych oraz w intencji lekarzy, personelu medycznego i wszystkich służb, które działają w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się tego wirusa. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii – podkreślił przewodniczący Episkopatu Polski przypominając, że nie ma wymogu, by podczas mszy przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni.

Ma to związek m.in. z doniesieniami o zamknięciu kościołów na Słowacji. W poniedziałek premier tego kraju Peter Pellegrini poinformował po zakończeniu posiedzenia sztabu kryzysowego, o wprowadzeniu w całym kraju zakazu organizowania wszelkich imprez sportowych, kulturalnych i rozrywkowych. Podkreślił jednocześnie, że nie ma znaczenia, czy jest to przedsięwzięcie prywatne, państwowe, czy organizatorem jest samorząd. Na początek zakaz ma obowiązywać przez 14 dni. Aby wierni mieli dostęp do nabożeństw, stacje radiowe oraz telewizyjne dostosują swój program, aby oferować nadawanie mszy świętych.

(fot. lublin112.pl)

78 komentarzy

 1. Ja chodzę na droge krzyżową od lat bo dziewczyny ładniejsze niż na uczelniach przychodzą, w niedziele tez wiadomo, i nadal będe chodził.
  Ostatnio na krzyżowej to nikt nawet nie zakaszlał taka to ta wasza ”epidemia“
  W 2017 też była odmiama koronawirusa i jakoś nikt się nie przejmował, a ja wtedy przeszdłem bardzo cięzko trzy tygodniową, niestety moja babcia zachorowała , 3.5 tygodnia grypy, potem jeszcze 1 miesiąc miała chrypę, w szpotalu 3 tygodnie (szczerze powoem ze trzeba było leczyc w domu to by sie wyleczyła szpital to masówka i w upie mają bardzo starych ludzi skurvesyny szczególnie w nocy, psy jedne w ogóle nie pilnują pacjentów a zrana stwierdzają sobie zgon) do tego osłabiło to miesięń sercowy i 3 zawały od stycznia do końca lutego (ostatni to podłe zachowanie personelu co opiertalał się jak to w nocy w pracy, niczym te siksy po znajomosciach co siedzą sobie 3/4 dnia w pokojach socjalnych w salonach telefonicznych w 3 salonach widziałem to samo, wypuszczają 1-2 osoby do obsługi kolejka 10 osób a te leniwe nieroby pykają se w komórki a kasa leci za te pseudoprace i to dobra ) i niestety zmarła 🙁
  )

  • a możesz te wypociny przetłumaczyć z niechlujnego słowotoku na POPRAWNĄ POLSZCZYZNĘ?????!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Zgadzam się z Tobą kolego że szpitale to umieralnia. Mojego ojca 60 lat wykończyło 5 tygodni w szpitalu – zastanawiam się że chorzy na poważniejsze przypadłości po jakimś czasie pobytu w szpitalu nagle jakby dostawali głupiego Jasia – tracą kontakt z otoczeniem, majaczą, są nieobecni, a potem nagle pyk i już trzeba pogrze organizować.

  • A babcia to z Krusu do tego szpitala poszła? Ile płaciła składek w swoim życiu? Uzbierała na leczenie, że tak szczekasz na obsługę szpitala?

  • Morda Patolu! Kasę ciagnoles tylko. do pracy!

 2. To chodź sobie na tą drogę krzyżowa i oglądaj sobie te ładne dziewczyny ,kogo to interesuje ? A co do samej decyzji tego pana ,bo dla mnie to zwykły człowiek ,to niczego innego się nie spodziewałem ,bo tej instytucji nie interesuje nasze zdrowie czy życie tylko zarabianie kapusty

  • Typowe lewackie podejście do kościołów – powiem ci szczerze że serdecznie ci współczuję że nie znajdujesz w kościele niczego poza bezmyślnie powtarzanym argumentem zbierania kapusty, ale jednocześnie życzę ci żebyś odnalazł tam dla siebie realny sens. Życie prędzej czy później da ci się tak we znaki że być może zdołasz zadusić w sobie tę pychę i arogancję i być może wtedy zobaczysz w kościele coś więcej i spojrzysz na niego przez optykę pozbawioną złośliwości. Zdrowia życzę.

   • znam wielu księży z kościoła rzymskokatolickiego i tak pysznych i aroganckich jednostek jak ci księża to ciężko jest szukać gdzie indziej (no może w post PRl-owskich urzędach gdzie średnia wieku jest powyżej 50 roku życia).
    Twój kościół to księża, budynek, nabożeństwa – Kościół Boga to ludzie, Biblia i czynienie dobra gdzie nie ma złośliwości tylko prawda

   • Podpis (Wymagane)

    Jak zachorujesz to zgodnie z dyrdymałami tego obleśnego bezmózga w sukience idź tam się lecz, skoro widzisz w tym coś więcej. Powodzenia 🙂

 3. Braawo on!!! Wszyscy myślą jak tu zmniejszyć możliwość zakażenia ,a tu więcej mszy !!!! Niech się więcej ludzi zarazi ,a co ,będą pogrzeby będzie kasa ,bo przecież kasa jest najważniejsza dla tej instytucji

 4. A dlaczego kościoły nie są zamykane????????

 5. Dlatego że to państwo w państwie i nikt im nie bedzie mówił co mają robić .co prawda chodzenie do kościoła mam już dawno za sobą ,ale pamiętam że zawsze na takiej mszy ,ktoś kaszlał czy rzezil ,także zdrowia życzę wszystkim uczestnivzacym we mszy bo modlitwa ich raczej przed zarażeniem nie uchroni ,ale grunt to wiara w cuda

 6. Taca taca taca

 7. powinni tez pozamykac koscioly tam tez jest zagrozenie zarazeniem sie . msza bez wiernych .

 8. ABEPE se przekalkulował, że zarobi na pogrzebach.

 9. Barany czy was ktoś na siłę zmusza do kościoła chcesz to idziesz nie chcesz nie idziesz to nie marsz lgbt że musisz być.

  • Na mecz pójść nie możesz, nie ważne czy chcesz czy nie, bo stadiony są zamknięte. Podobnie z uczelniami, które zostały zamknięte. Tylko kościół nie dość, że otwarty, to jeszcze zwiększa się ilość mszy.
   Tak trudno pomodlić się w domu?

 10. Jak za Niemca ciemni ludzie chowali się w kościołach a oni je podpalali i puchli ze śmiechu z ciemnoty.

 11. taca się musi zgadzać

 12. Apel do wszystkich wierzących tu się wypowiadajacych i czujacych nieodpartą misję nawracania i głoszenia kazań ,dajcie sobie na wstrzymanie ,bo nikogo nie nawrócicie ,ci którzy przejrzeli na oczy i widza jaką obłudę sprzedają klechowie swoim naiwnym jak dzieci owieczkom i jaką szopke zrobili z religii ,nigdy już się nie nawrócą ,bo wybrali po prostu normalność

 13. prawdziwy katolik

  Koscioły muszą pozostać otwarte !!! Tam mozna się przecież uodpornić na wszelkie choroby , żegnajac się wodą ” święconą ” o własciwosciach szczepionki ,która zawiera wiele szczepów wszelakich bakterii w tym ecoli ,a za kikadziesiąt „cołasek” można zamówić msze w kazdej intencji w tym również ochrony przed wszelkimi wirusami .Ja chodze codziennie nawet jak jestem chory i przeziebiony ,bo dom boży ochroni wszystkich wierzących przez wirusami i zachorowaniem !!!! A wszyscy ateisci zachorują bo się nie modlą i nie uzywają wody świeconej

 14. Czarna Mafia na kasę leci!

 15. Ja mieszkam w Cremonie. Powiem wam tylko, że pomódlcie się w domu. Nie myślcie że jeśli jest w chwili obecnej 20 osób zarażonych to nie takie straszne. Virus rozprzestrzenia się b.szybko. Tutaj już wybierajà kogo podłączyć do respiratora. W ostatnich dniach wiele ludzi wróciło do Pl, bo bali się tu zostać. Tym sposobem zwiększyli niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się virusa.
  Zostańcie w domu. Ksiądz wytrzyma bez „tacy” przez jakiś czas.
  Zostańcie w domu!!!!!

 16. łżesz aga, tylko rzucenie 5 zł na tace może nas uratować, ksiądz biskup tak mówił, ja mu wierze, 2 mld zł przelane na kościół nie mogą pójść na marne, czarna mafia wymodli nam zdrowie przed koronowirusem, a jak nie to mamy jeszcze rydzyka w odwecie, ten ma układy z najwyższym to załatwi, jakiś maybach od bezdomnego i po wirusiku XD
  musi być więcej mszy, im więcej mszy tym więcej zakażeń tym więcej pogrzebów, czysta kasa dla księdza, chodźmy do kościoła!!
  za rok będziemy się śmiali z tego wirusa, no może nie wszyscy.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9121zł -0.46%
  • GBP 4.9186zł -0.3%
  • EUR 4.3859zł -0.1%
  • CHF 4.0635zł -0.95%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online