Apel NSZZ Solidarność – W lutym nie kupujemy w Lidlu!

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” radykalnie zaprotestowała przeciwko łamaniu podstawowych praw pracowniczych i związkowych w Lidl Polska. Nawołuje aby w lutym 2014 roku bojkotować zakupy w sklepach tej sieci. Zachęca do tego członków i sympatyków „S”.

Atmosfera niechęci do sieci Lidl zaczęła narastać po tym jak zakładowa Solidarność w Lidlu zorganizowała kilka akcji protestacyjnych. Aby ukrócić protesty zarząd sieci zwolnił z pracy za działalność związkową Justynę Chrapowicz, szefową zakładowej „S”.

Historia konfliktu sięga roku 2013. Wtedy w styczniu pracownicy sieci założyli organizację NSZZ „Solidarność”. Jak informuje NSZZ Solidarność na początku zarząd spółki rozpoczął działania polegające na szykanowaniu działalności związkowej i w grudniu 2013 roku przewodnicząca oraz wiceprzewodniczący organizacji zakładowej NSZZ „Solidarność” otrzymali dyscyplinarne wypowiedzenia z pracy.

Przyczynę zwolnienia pracodawca podał m.in. udział tych osób w akcjach protestacyjnych, które rzekomo były nielegalne.

Na stronie internetowej lubelskiego NSZZ Solidarność pojawił się apel do wszystkich członków, w postaci hasła „W lutym nie kupujemy w Lidlu!”. Apel w tej sprawie przyjęła Komisja Krajowa Związku na swoim ostatnim posiedzeniu w Szczecinie. „Solidarność” wszczęła już także działania prawne w tej sprawie.

Oto tekst tego apelu:

„Apel KK nr 4/2014 ws. łamania praw pracowniczych i związkowych przez Lidl Polska Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” stanowczo protestuje przeciwko łamaniu podstawowych praw pracowniczych i związkowych w „Lidl Polska Sklepy Spożywcze sp. z o.o.” sp. k. W styczniu 2013 roku pracownicy sieci Lidl założyli organizację NSZZ „Solidarność” aby skutecznie upomnieć się o prawa pracownicze. Niestety kierownictwo firmy nie podjęło rzeczywistego dialogu ze stroną pracowniczą. Niemal od początku funkcjonowania „Solidarności” w Lidl Polska, zarząd spółki rozpoczął działania noszące znamiona szykanowania działalności związkowej. W grudniu 2013 roku przewodnicząca oraz wiceprzewodniczący Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” otrzymali dyscyplinarne wypowiedzenia z pracy. Jako przyczynę zwolnienia pracodawca podał m.in. udział tych osób w akcjach protestacyjnych, które rzekomo były nielegalne. W Niemczech, skąd pochodzi Lidl, wyrzucanie z pracy działaczy związkowych oraz jawne zwalczanie legalnie działającego związku zawodowego byłoby nie do pomyślenia. W związku z powyższym Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” rozpoczyna długofalową akcję protestacyjną w celu znormalizowania stosunków pracowniczych w sieci sklepów Lidl. W pierwszym etapie akcji apelujemy do członków NSZZ „Solidarność” o zaniechanie zakupów w tej sieci w lutym br. Ponadto KK skieruje skargę na działania zarządu Lidl Polska do instytucji międzynarodowych m.in. OECD i MOP.”

Apel o bojkot zakupów w sieci Lidl pojawił się na stronach internetowych Solidarności 3 lutego.

-Piotr Duda zwrócił się do wszystkich związkowców i sympatyków „Solidarności” z prośbą o bojkotowanie Lidla w lutym. Szef Związku przypomina, że Lidl od samego początku prowadził zdecydowane działania antyzwiązkowe, polegające na utrudnianiu działalności, pozorowaniu dialogu, ograniczaniu liczby członków. Finałem tych działań było dyscyplinarne wyrzucenie z pracy przewodniczącej i jej zastępcy za zdarzenia, które nigdy nie miały miejsca. Sprawa trafiła do sądu, ale w przypadku wymiaru sprawiedliwości, można długo czekać na finał. Trzeba podjąć jakieś kroki już teraz, a nie czekać bezczynnie – informuje komisja krajowa NSZZ Solidarność.

2014-02-11 20:21:36
(fot. materiały NSZZ Solidarność)

12 komentarzy

 1. Uprzejmie informuję, że swego czasu zawiodłem się na „Solidarności” i chociażby z tego względu nie tylko nie poprę w/w protestu, ale dalej mam zamiar robić zakupy w sklepach sieci Lidl.
  Po za tym jestem już na ciężko wypracowanej emeryturze i gwiżdże mi działalność oszukańczej instytucji nazywanej „Solidarność”.

 2. ja nie zamierzam bo w Lidlu są tanie produkty

 3. nikt mi nie bedzie mowil gdzie mam kupowac!

 4. Pani przewodnicząca została zwolniona i już bunt… powiedzmy ludziom by na zakupy nie chodzili (taki foch). Takie sprawy załatwia się w sądzie pracy. Tak naprawdę co da, że ludzie nie będą robić zakupów w Lidlu? To tylko negatywnie odbije się na pracownikach, tzn kierownictwo stwierdzi, że skoro nie ma ruchu w sklepie to nie jest potrzebna tak duża liczba pracowników i będą zwolnienia. Może w Lidlu są nieludzkie warunki pracy, ale jak komuś to nie pasuje to zmienia pracę. Na lubelszczyźnie i tak jest ciężko o pracę. Nie odbierajmy możliwości zatrudnienia tym ludziom bo oni mają do utrzymania rodziny.

 5. A ja nie muuszę tam kupować i nie będę kupię tylko tam gdzie podatki idą do Polski

 6. Ostatnio w Lublinie widziałem sOLIDARNOŚĆ na Krakowskim i były tylko dwie młode osoby więc z tego morał że to same Moherowe Berety czyli radio mARYJA i ich własne rządy !!! A Lidl jest spoko 🙂

 7. Związkowcy powinni się dokształcić i zastanowić, czy aby na pewno bojkot jest dobrym narzędziem!
  http://www.forbes.pl/bojkot-lpp-sprzedaz-wzrosla-o-30-proc-,artykuly,170713,1,1.html

 8. Ja chętniej niż Lidla zbojkotował bym Biedronkę. To właśnie ta sieć niszczy polski lokalny handel. W promieniu 10 km od nowo otwartej biedronki zamyka się kilka małych lokalnych firm. Na początku padają sklepy spożywcze…za nimi idą małe piekarnie, masarnie, mleczarnie i hurtownie. Wiadomo, że ci mali producenci nie mają szans nawiązać jakiejkolwiek współpracy z tą siecią ponieważ nie są w stanie wyprodukować produktu w tak niskiej cenie jaką narzuca biedronka. W jednej biedronce prace znajdzie ok. 10 osób na 1/4 etatu…a w okolicy w tych małych firmach straci pracę ok 30 osób….piekarze, kierowcy, pracownicy biurowi. księgowi…masa ludzi którzy pójdą na bezrobocie i będą obciążać nasz budżet. Są przecież polskie sieci sklepów które zrzeszają małe i średnie polskie sklepy…np. Lewiatan i sieć Razem. To największa sieć zrzeszająca polskich handlowców. Przecież tam też są promocje i marka własna towarów..czasami wychodzi nawet taniej jak w biedronce!

 9. Zamiast sklepów Lidla, olejcie „Solidarność”.
  Ta organizacja zaczyna „walczyć” dopiero wtedy jak krzywda się dzieje któremuś z funkcyjnych „działaczy”.

 10. biedne solidaruchy wypłaczcie się wałęsie w rękaw

 11. To nie Biedronka czy Lidl niszczy polski lokalny rynek tylko te osły w rządzie. Przy tak małych zarobkach i ciągłych podwyżkach taki „Kowalski” pójdzie zakupy zrobić tam gdzie najtaniej. Małe sklepiki proponują dobry jakościowo towar a jak wiemy luksusy kosztują.

 12. @heiter itp.
  Ty chyba masz jakiś rodzaj amnezji, skoro już nie pamiętasz, że żyjesz w demokratycznym kraju własnie dzięki Solidarności i takim, jak ich nazywasz „rozrabiakom”. Uważasz, że związki zawodowe do niczego nie są Ci potrzebne? To chyba sam siedzisz na wysokim stołku i bardzo Ci nie wsmak, że ludzie walczą o normalne życie i traktowanie. Właściciele firm boją się jak ognia związków, bo związkowcy znają Kodeks Pracy, a przeciętny pracownik nie. Choćby sprawa Michała SZ. – można o tym poczytać np tu http://www.eporady24.pl/przywrocenie_do_pracy_pracownika_objetego_ochron… – dostał wypowiedzenie w dniu, kiedy założy związek zawodowy w swoim zakłądzie. Myślisz, że zdążył jeszcze tego samego dnia tak narozrabiać??? że mu się dyscyplinarka należała!!!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7948zł 0.98%
  • GBP 4.97zł 0.4%
  • EUR 4.2894zł 0.06%
  • CHF 3.8079zł 0.61%

  Polub nas

  Materiały wideo

  „Grzesiu czego ty nie śpisz”. Spotkanie leśniczego z niedźwiedziem (wideo)
  Fotograficzne podsumowanie roku 2018 w Porcie Lotniczym Lublin (wideo)
  Spadł z motoroweru przed nieoznakowanym radiowozem (wideo)
  Wjechała rowerem na przejście. Po chwili doszło do potrącenia (wideo)
  Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym w Rzeszowie. Nagranie z monitoringu (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Zaproszenie na koncert zespołu Hunter. Weź udział w konkursie, wygraj płytę z autografem!
  W Lublinie odbędzie się spektakl Sztukmistrze – program SPEKTRUM. Mamy dla Was bilety!
  Zadbaj o swój rozwój – przyjdź na Dni Kariery®!
  Podczas meczu Motoru Lublin z Avią Świdnik odbędzie się zbiórka dla Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami „Lubelski Animals”
  Znajdź wymarzone lokum na Targach Mieszkań i Nieruchomości
  x

  Szanowny Czytelniku!

  Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

  Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

  Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

  Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

  Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

  Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

  Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

  Kto jest administratorem danych osobowych?

  Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

  Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

  Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

  • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
  • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

  Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

  Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

  Twoje prawa

  Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

  Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

  * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.