Apel do młodych ludzi o pozostanie w domach. „Unikajcie centrów i galerii handlowych, kawiarni oraz klubów”

Władze miast i m.in. znani sportowcy apelują do młodych ludzi o pozostanie w domach. Wolny czas od nauki, to nie czas na zakupy w galeriach handlowych, czy zabawę w klubach.

Od wczoraj pojawiają się apele w sieci skierowane do uczniów i studentów o pozostanie w domach przez najbliższe dwa tygodnie. Czas wolny od nauki w szkole, czy na uczelni, to nie jest czas na zabawę w klubach, przebywanie w kawiarniach lub spacerowanie po galeriach handlowych. W tym okresie należy bezwzględnie unikać skupisk ludzkich.

Wczoraj do młodych ludzi zaapelował prezydent Lublina Krzysztof Żuk:

Młodzi mieszkańcy Lublina: uczniowie i studenci – proszę Was o pozostanie w domach na czas zamknięcia szkół i uczelni.

Jak wiecie z powodu zagrożenia koronawirusem, szkoły i uczelnie zostały zamknięte, a Wy powinniście pozostać w domach. Pozwoli to uniknąć miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi, takich jak placówki oświatowe.

Jednocześnie apeluję do Was o unikanie, jeśli nie zajdzie taka potrzeba, centrów i galerii handlowych, kawiarni, klubów itp.

Zgodnie z zaleceniami Ministra Edukacji Narodowej, zamieszczonymi na stronie internetowej MEN, przerwa w funkcjonowaniu szkoły nie powinna też oznaczać dni wolnych od nauki, to nie bonusowe ferie. Dlatego proszę: wykorzystajcie możliwości nauki online.

Zwracam się do dyrektorów szkół i placówek prowadzonych przez miasto Lublin o wsparcie dzieci i młodzieży w odpowiedzialnym wykorzystaniu czasu zawieszenia zajęć poprzez bieżący kontakt z uczniami przebiegający z użyciem kanałów komunikacji elektronicznej, które umożliwiają np. zobowiązanie do przeczytania wskazanej lektury poszerzającej wiedzę, przesłanie do wykonania zadań utrwalających wiadomości czy rozwijających kompetencje. Jak wskazuje MEN, pomocą może być darmowa platforma epodreczniki.pl czy też inne środki komunikacji wykorzystywane przez szkołę.

Swoje apele opublikowali także w mediach społecznościowych m.in. znani piłkarze. Na Instagramie do młodych ludzi zaapelował Robert Lewandowski:

Wyświetl ten post na Instagramie.

[PL] Moi drodzy, przez ostatnie dni docierają do nas różne informacje, także prośby byśmy zostali w domach. Dotyczy to każdego z nas. Proszę wszystkich naszych kibiców i fanów: Szanujmy zalecenia jakie wszyscy dostajemy, bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych. Szczególnie o taką uwagę proszę naszych młodych kibiców. Zamknięte szkoły potraktujcie proszę jako wyraz odpowiedzialności za Wasze bezpieczeństwo i zdrowie. Tym razem nie gromadźmy się na razie w miejscach publicznych, w tym pod stadionami, jeśli nie jest to konieczne. Przyjdzie na to czas. Sport jest bardzo ważny, ale ważniejsze jest Wasze bezpieczeństwo. Wykorzystajcie proszę najbliższy czas najlepiej i najbezpieczniej jak potraficie. W spokoju i w domach🙏 Pozdrawiam Was, Robert [ENG] Dear All, Since the past few days we have received various information, including requests to stay at home. This applies to all of us. I ask all our supporters and fans: Let's respect the recommendations, let's be responsible for ourselves and others. I am asking especially our young fans. Please treat closed schools as an expression of responsibility for your safety and health. During this time, don’t gather in public places, including the stadiums, if it is not necessary. Sport is very important, but your safety is more important. Please use this coming time in the best and the safest way you can. Stay calm and stay at home🙏 All the best, Robert.

Post udostępniony przez Robert Lewandowski (@_rl9)

(fot. Krzysztof Żuk)

Zobacz również

42 komentarze

 1. i tak mnie nie stac aby gdzies wychodzic

 2. Wczoraj cały dzień siedziałem ale dziś musiałem wyjść na powietrze bo głowa boli z niedotlenienia. Lipa będzie jak zabronią wyłazić

 3. Wszyscy powinni pozostać w domu. Zamknąć wszystko . Co za apel do młodych , bo starsi się słuchają . No nie bądźcie śmieszni .

 4. bardzo dobrze , komu potrzebne w takim czasie centra handlowe. zamknąc, pozostawic , sklepy spozywcze (czytaj z jedzeniem) apteki i cpn. reszta do domu i siedziec ,,

 5. I młodzi idą w ślady ulubionego piłkarza. Dzisiaj grali na boisku osiedlowym w Lubartowie. Przecież mają wolne.

 6. kary i tylko kary finansowe – dzieci, młodzież, studenci za wol;ne mają siedzieć w domu, sprzątać, uczyć się,
  Studenci pracujący z przepustkami z pracy, podbić kartkę przez pracodawcę nie problem.
  Seniorzy brak słów, to nie wojna której i tak większość nie przeżyła bo latają roczniki 50te.
  Pora się obudzić a idąc do sklepu ograniczyć 10dag tego,10 dag tego.
  Kasjerzy mogą zarażać już.

 7. Panie Prezydencie Zamknąć galerie na 2 tygodnie ludzie bez tego przeżyją, zawiesić turnusy do sanatoriów przecież tam większość ludzi 50plus i zbieranina z całej Polski wystarczy jeden zaraz ona i lawinowo wzrośnie liczba zgonów.

 8. Studentkom jestem więc wiem, że...

  Ktoś dzisiaj chętny na bibke?

 9. Możecie nie wrzucać zdjęć tego „prezydenta”? Nie było dawno takiej osoby, która w nosie miałaby mieszkańców. Stadion powstanie bo miasto chce spełnić zachcianki kilkuset osób, bo reszta to pikole. Klub spadnie za 2-3 lata i śladu po nim nie będzie, a ludzie na sąsiedniej Wapiennej nie mają po czym jeździć.

 10. apel apelem, ale wiadomo jak będzie. we Włoszech to samo było – szkoła wolna i 3 razy więcej ludzi na ulicach.
  jak pod poprzednim artykułem mówiący o zamykaniu szkół to napisałem, to mnie zwyzywali, że jestem de-bilem…

 11. TO JE ZAMKNIJCIE ,ALBO PRZESTANCIE PIER..LIC.

 12. Zamykamy szkoły, uczelnie. Krzyczą żeby zamykać kościoły. A tymczasem ludzie zapieprz…ą do pracy dalej, Ostatnio znajomi z budów od lubelskich developerów (wiadomo których) skarżyli się, że nie mogą mieć prawa pozostania w domu: „Jak panu nie pasuje to niech się pan zwolni”. Oni dalej muszą pracować i mieć kontakt z ludźmi na mieście, a duża część pracowników to często 50+. Ale nimi nikt się nie przejmuje, dla włodarzy I Developerów przez duże „D” Ci ludzie to „tyrole”. Powinien być ogólny ZAKAZ PRACY I WYCHODZENIA Z DOMU DLA WSZYSTKICH, jeśli chcemy opanować sytuację. Gospodarka się nie zawali jeśli przez 3 tyg ludzie SOLIDARNIE posiedzą w domach. Swoją drogą, jeśli zabraknie pracowników, że tak powiem doświadczonych – starszych, to kto będzie robił na tych mniej obleganych stanowiskach pracy jak sklepy, budowy, magazyny. Na pokolenie smartfonów raczej bym nie liczył…. a już mamy deficyt pracowników w wielu branżach.

  • Zgadzam się ! Ale mało kto myśli swą kroki do przodu . U nas jest tak ze solidarność to tylko takie słowo nie ma żadnego pokrycia .

  • Racja niech wszyscy siedzą w domach. A ty im za to zapłacisz i jeszcze będziesz jedzenie dowozić.

   • Wystarczą 1-2 tygodnie, aby wirus się rozwinął, więc w ciągu 2 tygodni okazałoby się kto jest tak naprawdę zarażony. Zdrowi mogliby powoli wracać do pracy, a chorzy zostaliby objęci kwarantanną- jedni przeszliby chorobę w domach drudzy najbardziej chorzy otrzymaliby pomoc lekarską. Jednak dałoby się nad tym zapanować. Jeśli nie wirus się rozprzestrzeni, to wielu ludziom nie będzie można już pomóc. Oczywiście można mieć to w 4 literach i dalej twierdzić, że nic się nie dzieje. Tu nie chodzi o moje życie, bo jestem młody, wirus raczej mi nie zaszkodzi, ale chodzi mi o życie innych ludzi – ludzi starszych. Jeśli wirus będzie dalej tak się rozprzestrzeniał to za 4 tygodnie nikt nie będzie mógł nad nim zapanować a to dopiero doprowadzi do tragicznych skutków społecznych i gospodarczych… Czy naprawdę tak ciężko to zrozumieć? Chińczycy potraktowali sprawę poważnie i powoli sytuacja wraca do normy. Możemy podejść do tego też na SPOSÓB WŁOSKI… ani rząd, ani szpitale, ani wojsko czy policja nie zapewnią nam ochrony jeśli my sami nie WYKAŻEMY SIĘ ZDROWYM ROZSĄDKIEM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 13. Kiedy zamknięcie urzędy? To też olbrzymie skupiska ludzi!

 14. Bardziej niż wirusa boję się paniki, izolacji i ostracyzmu. KTO JEST ZE MNĄ? Ktokolwiek?!🙏🏻Zamykamy szkoły, sale treningowe, odwołujemy spotkania, także te małe, prywatne… Tymczasem wracam z krańca świata, a na lotnisku Okęcie nikt nie sprawdza podróżnych. Nikt. Przy wylocie na lotnisku w Akrze (ani jednego stwierdzonego przypadku COVID-19): mierzenie temperatury, obsługa w maskach, żele antybakteryjne za darmo do użytku dla każdego! W Warszawie kontroli brak, za to ludzie przestają na siebie patrzeć i rozmawiać…😞tak napisała w środę Martyna Wojciechowska i to jest żenujące.W głupiej Mołdawii granice pozamykane juz dobrych kilka dni a u nas??My sobie poradzimy wszystko pod kontrolą hahaha TV i media to tragedia

 15. Ludzie, którzy pracowali we Włoszech, i teraz powracali jak szczury, spacerują sobie i jeszcze dyskutują, że na żadnej kwarantannie nie będą siedzieć. Siostrzyczki z Dziesiątej o was mowa.
  Dopiero widać jaka inteligencja nam wyjechała, i zamknięcie granic na pewno nie zrobi żadnej szkody dla społeczeństwa.

 16. Natychmiast pozamykać te galerie, kluby i kawiarnie… naprawdę nikt nie umrze bez kolejnej pary dżinsów czy Latte na mieście… po co prośby skoro półinteligenci nic sobie z tego nie robią bo uważają się za nieśmiertelnych… gratuluję wiary w naszą służbę zdrowia że poradzi sobie z epidemią… ja myślę że sobie nie poradzi bo w zwykłych naturalnych warunkach wielu rzeczy nie ogarniają…

 17. Dzisiaj z rana jakby ludzi mniej,ale Ci co na przystankach i chodnikach to 3/4 dziadki i babki.Rozumiem,że osobom starszym mocno się nudzi,ale sami się o „coś” proszą dodatkowo narażając rodziny.

 18. koronoprzewóz osób

  za taryfa.info więcej na fejsie
  ten koronoprzewóz może dziś już przewozić w Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu albo w Lublinie. Albo jego koronokoledzy z którymi miał kontakt.

  taryfa.infoPolub stronę
  9 marca o 18:13 ·
  🏴‍☠️ DWA PRZYPADKI ZARAŻONYCH W WARSZAWIE 🏴‍☠️
  Pierwszy to pani, która jechała z lotniska taksówką. Szybko ustalono zagrożonego chorobą taksówkarza, który znajduje się pod obserwacją i w domowej kwarantannie.
  Trwają natomiast poszukiwania LEWUSA, który wiózł pana zarażonego koronawirusem z lotniska. Podobno biuro aplikacji nie chce (lub co gorsza nie może) podać tożsamości kierowcy a numer rejestracyjny prowadzi do firmy zarejestrowanej pod wirtualnym adresem w śródmieściu. Aplikacja nie wycofała pojazdu i kierowcy z systemu… Są to wiadomości nieoficjalne na razie, ale będziemy sprawdzać szczegóły, bo to się przestaje robić śmieszne 🏴‍☠️

 19. zdaje się DAKO w lubartowie zamknięte bo ktoś , kierowca podobno z włoch wrócił ” jest chory ..
  nieźle…
  pół lubartowa tam pracuje..

  • DAKO pracuje normalnie. Wprowadzone zostały procedury zapewniające maksymalne bezpieczeństwo, ale wszystkie działania mają charakter wyłącznie prewencyjny. Poza tym nasi kierowcy nie jeżdżą do Włoch 🙂

   • Dal jasności zaznaczam, że w Drukarni DAKO nikt nie jest zarażony, ani nikt nie przebywa w kwarantannie. Informacja o zamknięciu Firmy to typowy fake news

   • dlatego napisałem że „podobno”
    też coś mi tu nie pasowało…))

 20. Pracownik galerii

  Pracuje w galerii lubelskiej , od samego rana przychodzą na zakupy osoby powyżej 50 lat tylko jeden klient był w wieku około 30 . stąd moje pytanie Kto jest rozsądny bo do ludzi młodych przekaz dotarł !! Starsza Pani dziś przyszła kupić firanki bo bez tego się obejść nie mogła w domu .Ja nie chce tu być a muszę więc zamknijcie i galerie ! Nie chce się zarazić a następnie moich rodziców, którzy siedzą w domu jak należy1

 21. bezmyślność ludzka nie zna granic

  Otwarte galerie handlowe, centra handlowe, kawiarnie itp miejsca to jakieś nieporozumienie. Głupi naród, bezmyślny Rząd. Brak słów…jak widać nie potrafią wyciągnąć wniosków m.in. z Włoch. Półśrodki stosowane, nie załatwią sprawy, wirus ma pole do szerzenia się.. i tak będzie. Głupota ludzka zdumiewa bez końca….

 22. Kierowca hulajnogi

  Zamknijcie centra handlowe, kawiarnie, hipermarkety, kluby i silownie!!! Ludzie nie potrafią zrozumieć zakazów i mają je daleko gdzies. Każdy uważa ze jego to nie dotyczy. Ile ludzi musi się jeszcze zarazić albo ile osób umrzeć żebyście przestali myśleć o $ a zaczęli o życiu!!!

 23. Mam dostawę towaru którą przywiózł kierowca bedący tydzień temu we Włoszech,jest w grupie ryzyka ,dzwonie do sanepidu i proponuję sprawdzenie ,przebadanie stanu zdrowia tego pana i słyszę że jezeli nie ma oznak choroby to jest BEZPIECZNIE.To jest jakaś kpina ,przecież on nie musi byc chory ale może być nosicielem,służby mają kontrolowac galerie bo młodzież jest nieodpowiedzialna i robi z poważnych spraw żart,a przecież ten kierowca może sie tam wybrać,czy musi dojść do tragedii ,urzednicy sanepidu siedzą za biurkiem do nich raczej ten pan nie dotrze.

 24. a jednak z tym Dako to podobno prawda…

 25. Niech na czas trwania koronawirusa zwolnią wszystkich z płacenia podatków!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7143zł -0.59%
  • GBP 4.8665zł -0.33%
  • EUR 4.3979zł -0.18%
  • CHF 4.081zł 0.01%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Festiwal Baniek Mydlanych w Łukowie
   Kino CSK: W piątek będzie można obejrzeć „Babyteeth”
   Kino na dachu CSK. Będzie można obejrzeć film „Szczęki”
   Meeting Of Styles, Lublin Poland 2020
   Największe w Europie dmuchane tory przeszkód pojawią się w puławskiej Marinie