Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ambasador USA Mark Brzezinski z wizytą w Lublinie (zdjęcia)

Wczoraj Lublin odwiedził Mark Brzezinski, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Podczas jednodniowej wizyty 7 grudnia, spotkał się z władzami Miasta oraz przedstawicielami Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie, młodzieżą i nauczycielami Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów, a także pracownikami i studentami UMCS.

– Dzisiejsza wizyta Ambasadora Stanów Zjednoczonych to ważne wydarzenie dla Lublina. Spotkanie było okazją do zaprezentowania potencjału naszego miasta we wszystkich wymiarach jego funkcjonowania, w tym również pod kątem działań realizowanych w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży. Najważniejszym jednak tematem wizyty były kwestie związane z sytuacją polityczną w Ukrainie i trwającą tam wojną oraz rolą Lublina, jako ośrodka wsparcia dla uchodźców. Wspólnie z przedstawicielami Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie mieliśmy możliwość zaprezentowania naszych dotychczasowych działań pomocowych oraz wskazania wyzwań, jakie niesie ze sobą kryzys uchodźczy. – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

W lubelskim Ratuszu, Ambasador Mark Brzezinski spotkał się z Beatą Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępcą Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, pracownikami Biura Centrum Współpracy Międzynarodowej i Biura Partycypacji Społecznej UM Lublin oraz przedstawicielami Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie, który reprezentowali Kristina Yonauskaite ze Stowarzyszenia Homo Faber oraz Paweł Sieniow z Fundacji Instytut na rzecz Państwa Prawa. Ostatnim punktem delegacji była wizyta w Zespole Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów z udziałem Mariusza Banacha, Zastępcy Prezydenta Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania, polskiej i ukraińskiej młodzieży oraz nauczycieli ukraińskich pracujących w lubelskich szkołach w ramach programu „Cash for Work”, finansowanego przez amerykańską organizację CARE.

Wizytę w Lublinie rozpoczął wykład Ambasadora USA na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS, w ramach cyklu „Rozmowy Dyplomatyczne”. W prelekcji, a potem w dyskusji poświęconej współczesnym stosunkom międzynarodowym, wzięli udział pracownicy i studenci uczelni. Markowi Brzezinskiemu, podczas wizyty w Lublinie, towarzyszyła Jeanne Briganti z Ambasady Stanów Zjednoczonych, zajmująca się sprawami kulturalnymi

Mark Brzezinski został zaprzysiężony na stanowisku ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce 22 grudnia 2021 roku. Wcześniej, w latach 2011-2015, pełnił funkcję ambasadora USA w Szwecji, wprowadzając innowacyjne metody wspierania amerykańsko-europejskiej wymiany handlowej i zapewniając realizację kluczowych szwedzkich inwestycji w Stanach Zjednoczonych. W 2015 roku został poproszony przez Biały Dom o pokierowanie strategicznymi działaniami dotyczącymi Arktyki jako pierwszy dyrektor wykonawczy Arktycznego Komitetu Sterującego Białego Domu. W latach 1999-2001 pracował w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego przy Prezydencie Clintonie, najpierw jako dyrektor ds. Rosji i Eurazji, a następnie jako dyrektor ds. Bałkanów. Ambasador Brzeziński jest członkiem Rady ds. Stosunków Zagranicznych (CFR) oraz Komisji Trójstronnej.

Ambasador USA Mark Brzezinski z wizytą w Lublinie (zdjęcia)

Ambasador USA Mark Brzezinski z wizytą w Lublinie (zdjęcia)

Ambasador USA Mark Brzezinski z wizytą w Lublinie (zdjęcia)

Ambasador USA Mark Brzezinski z wizytą w Lublinie (zdjęcia)

Ambasador USA Mark Brzezinski z wizytą w Lublinie (zdjęcia)

Ambasador USA Mark Brzezinski z wizytą w Lublinie (zdjęcia)

Ambasador USA Mark Brzezinski z wizytą w Lublinie (zdjęcia)

(fot. UM Lublin)

10 komentarzy

 1. Wczoraj Lublin odwiedził Mark Brzezinski… a ile przywiózł ?

 2. Ciekawe w co całowali wysłannika hegemona lokalni kacykowie,w czasie rytualnego powitania?

  • Gondol Jerzy z Nadwisły

   Wiem, że macie takich, że całowaliby we wszystko co by nadstawił 😆

  • W to samo w co całują kulawego karła, szeregowego posła, PARTYJNE SŁUGUSY, na powitanie podczas audiencji na Żoliborzu 😉

 3. Mark Brzezinski pewnie myśli, jak wy żyjecie w tych małych domkach na ogródkach działkowych?

 4. Namiestnik przybył trzeba godnie przywitać. Łysy był?

 5. Dyrdymałkiewcz

  Po przeczytaniu powyższych informacji doszedłem do wniosku, ze pan Brzeziński to z zawodu ambasador uniwersalny.
  Ale jakby miał w stanach bruździć to lepiej go trzymać z daleka.

  • Lepiej być takim ambasadorem i coś prezentować sobą, niż tylko kłapaczem z Internetu i klepaczem komentarzy bez sensu.

 6. Nie ambasador, tylko namiestnik.

Z kraju