690 680 960

Ambasador Kraju Kwitnącej Wiśni w Lublinie. Spotkania japońskiego gościa z rektorem UMCS oraz dyrektorem IEŚ (zdjęcia)

W minioną środę, 30 czerwca br. Ambasador Japonii w Polsce Akio Miyajima gościł w Lublinie. Odbyły się spotkania z dyrektor Instytutu Europy Środkowej Beatą Surmacz oraz z rektorem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej prof. dr hab. Radosławem Dobrowolskim.

Pierwsze z wydarzeń miało miejsce podczas Samorządowego Kongresu Gospodarczego – II Forum Regionów Trójmorza. Dyrektor Beata Surmacz odbyła rozmowę z ambasadorem Akio Miyajimą, która dotyczyła sytuacji w Europie Środkowej oraz obecności Japonii i Chin w tej przestrzeni.

Akio Miyajima wraz z panią Tae Sato-Takita, drugą sekretarz w Dziale Ekonomii Ambasady Japonii, oraz z Elżbietą Koroną – tłumaczem i urzędnikiem z Działu Ekonomii Ambasady Japonii, przyjęci zostali w siedzibie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej przez rektora UMCS prof. Radosława Dobrowolskiego i prorektora ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. Wiesława Gruszeckiego. Spotkanie poświęcone było omówieniu możliwości i zakresu współpracy. Obecny był na nim również prof. Leszek Leszczyński – dyrektor Instytutu Nauk Prawnych, który prowadził wieloletnią współpracę badawczą z instytucjami z Japonii, oraz dr Olga Pliszczyńska-Mokijewska – dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej.

– Podczas spotkania JM Rektor zaprosił JE Ambasadora do wzięcia udziału w inauguracji roku akademickiego 2021/2022 na UMCS, co zostało przyjęte z aprobatą – informuje rzecznik prasowy uczelni Aneta Adamska. – Pan Ambasador również wyraził chęć wygłoszenia w przyszłości wykładu otwartego dla studentów UMCS.

Ambasador Akio Miyajima objął placówkę w Warszawie w połowie grudnia ubiegłego roku, a więc w samym środku pandemii. Jest zawodowym dyplomatą z ponad 40-letnim stażem. Do Polski przyjechał po zakończeniu misji w Turcji, gdzie spędził poprzednie 3 lata, a jeszcze wcześniej przebywał na placówce dyplomatycznej w Wielkiej Brytanii.

Poprzednia wizyta ambasadora Japonii w Lublinie miała miejsce 18 września 2017, kiedy to ambasador Shigeo Matsutomi wziął udział w organizowanej przez UMCS konferencji pt. „EU-ASEAN. Models of Integration”. Wtedy też gość z Kraju Kwitnącej Wiśni spotkał się z prezydentem Lublina, Krzysztofem Żukiem w celu omówienia współpracy pomiędzy Lublinem a Japonią, odwiedził również Centrum Spotkań Kultur w Lublinie oraz siedzibę firmy Perła – Browary Lubelskie S.A.

(fot. UMCS/Bartosz Proll, tekst Leszek Mikrut)

3 komentarze

  1. co on taki wysoki.

    I zobaczcie jak wygląda zdrowy Japończyk, a jak wygląda typowy Polak (jasny garnitur).

  2. Jeden z Kraju Kwitnącej Wiśni, drugi z Kraju Dojrzewającej Wiśni(ówki).

  3. Ambasador kraju kwitnącej wiśni odwiedza kraj gnijącej cebuli,

Kursy walut

  • USD 4.4415zł -0.17%
  • GBP 5.4558zł -0.1%
  • EUR 4.6898zł 0.1%
  • CHF 4.7542zł -0.07%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Koncerty, wystawy, spektakle… – zapraszamy na projekty stypendystów!
UMCS zaprasza na Akademicki Jarmark Świąteczny
32 Mikołajki Folkowe w Lubelskiej Chatce Żaka 8-11.12.2022 [PROGRAM]
Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami