Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

„Aleja lubelskiej nauki” już funkcjonuje. Zaproszenie na wystawę aktualne jest tylko dziś i jutro (zdjęcia)

Przygotowana w ramach XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki multimedialna wystawa „Aleja lubelskiej nauki” / „Avenue of Lublin science” otwarta została wczoraj o godz. 20.00 na placu Marii Curie-Skłodowskiej przed pomnikiem patronki UMCS. Dla zwiedzających dostępna będzie w godz. 9.00-21.00 jedynie do dnia 24 września (piątek).

Festiwal jest największym tego typu wydarzeniem na Lubelszczyźnie, a tym samym jednym z najsłynniejszych festiwali naukowych w Polsce. W tym roku gospodarzem imprezy, która odbywa się pod hasłem „Nauka bez granic. Enjoy science!”, jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.

Interesująca i nowatorska ekspozycja zlokalizowana w centrum miasteczka akademickiego prezentuje sylwetki 25 wybitnych lubelskich uczonych z pięciu uczelni publicznych: z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, z Uniwersytetu Przyrodniczego, z Uniwersytetu Medycznego i z Politechniki Lubelskiej.

Wystawa ukazuje badaczy i opisy ich najważniejszych osiągnięć naukowych w formie zdigitalizowanych grafik oraz linorytów. Ekspozycja prezentowana jest na pięciu dużych ekranach ledowych, na których w pętli czasowej zmieniają się wspomniane grafiki.

– Lubelskie uczelnie mogą poszczycić się wieloma naukowcami, którzy w swojej pracy naukowej osiągali i nadal osiągają sukcesy, zmieniając oblicze nauki oraz na zawsze zapisując się w historii nie tylko Lublina, ale i kraju – przypomina Aneta Adamska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. – Wystawa jest kontynuacją projektu, jaki powstał w 2017 r. na UMCS. Wówczas studenci drugiego roku grafiki pod kierunkiem dra sztuk pięknych Karola Pomykały wykonali największy drzeworyt w Polsce, który powstał na podstawie fotografii z 1927 r. z kongresu Solvaya w Brukseli. Drzeworyt przedstawiał 29 największych naukowców XX w.

Aktualny projekt, który stworzony został na potrzeby Lubelskiego Festiwalu Nauki, przygotowało dziewięcioro studentów II roku grafiki na Wydziale Artystycznym UMCS pod kierunkiem swego wykładowcy dra Karola Pomykały, artysty grafika, dyrektora artystycznego. Osobami odpowiedzialnymi za projekty rysunkowe byli: Nikola Lupa, Magdalena Korona, Viktoria Piankovska, Valeria Malashewska i Bartosz Kuropiejski. Digitalizacje grafik wykonały zaś studentki: Paulina Oleksiej, Karolina Kołudzka, Julia Kulczuga i Izabela Kiernicka. W przygotowanie matryc i wycinanie linorytów zaangażowana była cała grupa. Praca trwała tylko niecałe 5 miesięcy.

– Proces twórczy obejmował trzy etapy pracy – wyjaśnia Karol Pomykała. – Pierwszy polegał na stworzeniu projektów w odpowiedniej stylistyce, uwzględniając charakter każdej portretowanej osoby w taki sposób, aby uzyskać spójność wizualną. Kolejny etap, zdecydowanie najbardziej czasochłonny, polegał na wycięciu za pomocą specjalnych dłutek gotowych projektów w matrycach linoleum o wielkości 100 x 70 cm. Proces tworzenia matryc graficznych wymagał od studentów ogromnej cierpliwości i rozwagi. Po kilku tygodniach intensywnej pracy na gotowe matryce została nałożona farba, która za pomocą prasy graficznej została odbita na papierze. Ostatni etap pracy polegał na sfotografowaniu gotowych odbitek i ich obróbce cyfrowej. Na tym etapie studenci, bazując na czarno-białych odbitkach, projektowali finalny wygląd projektów. Proces ten zakładał dodawanie kolorowych akcentów i przetwarzanie projektów tak, aby razem tworzyły spójny zestaw.  Stworzenie tych niesamowitych portretów było nie lada wyzwaniem.

(fot. tekst Leszek Mikrut)

Komentarze wyłączone

Z kraju