Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Adam Niedzielski: „Mamy za sobą tydzień eksplozji pandemii. Pokonaliśmy smutne rekordowe wyniki”

Piąta fala zakażeń rozpędza się w Polsce. Dzisiaj minister zdrowia Adam Niedzielski mówił, że mamy za sobą tydzień eksplozji pandemii i pokonaliśmy smutne rekordowe wyniki, jeżeli chodzi o liczbę zakażeń koronawirusem.

Jak przekazał szef resortu zdrowia, patrząc na dzisiejsze statystyki, jest ryzyko, że w kolejnych dniach przekroczone będzie 40 tys. nowych zakażeń dziennie.

– Najbliższe tygodnie pokażą, jak rosnąca liczba zakażeń przełoży się na skalę hospitalizacji. Zdecydowanie mniej osób potrzebujących opieki szpitalnej jest w krajach, w których liczba osób zaszczepionych jest wysoka. Eskalacja pandemii wpływa na nasze scenariusze. Najkorzystniejsze zakładają apogeum na poziomie 60 tys. zakażeń dziennie, najgorsze nawet 140 tys. zakażeń – przekazał Adam Niedzielski.

Apogeum piątej fali może mieć miejsce w połowie lutego lub na początku marca. Obecna baza 30 tys. łóżek dla pacjentów COVID-19 zapełniona jest w 40%.

– Systematycznie zwiększamy ich liczbę. Uruchamiamy bezpłatne testowanie w aptekach, żeby szybko identyfikować ryzyko ewentualnego zakażenia. Te punkty, które prowadzą szczepienia, spełniają standardy na potrzeby badań testami antygenowymi. Opieka pozaszpitalna w 5 fali musi być zintensyfikowana w opiece nad pacjentem, który nie trafia do szpitala. Osoby 60+ będą mogły być zbadane w domu przez lekarza POZ w ciągu 48 h od wyniku testu – dodaje minister zdrowia.

W piątek premier Mateusz Morawiecki zaprezentował strategię walki z koronawirusem. Chodzi tutaj o zwiększeni bazy łóżek dla chorych na COVID-19 – w I etapie do 40 000, w II etapie – do 60 000, w III etapie hospitalizacja w każdym szpitalu w miarę zapotrzebowania. Zwiększona zostanie możliwości testowania poprzez darmowe, opłacone przez NFZ, testy antygenowe w aptekach bez skierowania, wpisywane do systemu ewidencyjnego wjazdu do Polski. Każdy w wieku 60+, kto ma stwierdzone zakażenie koronawirusem, będzie mógł być przebadany przez lekarza POZ w ciągu 48 godzin od stwierdzenia zakażenia. Skrócony zostanie również okres przebywania na kwarantannie do 7 dni.

– Dotychczasowa Rada Medyczna zmienia formułę funkcjonowania i i zostaje przekształcona w Radę d/s walki z COVID-19. Łączenie działań na styku spraw publicznych i ściśle medycznych nie jest łatwe, w związku z tym nowa rada będzie obejmowała także specjalistów z innych dziedzin, nie tylko z medycyny. Chcę wyrazić moją ogromną wdzięczność i podziękować wszystkim osobom, które doradzały nam do tej pory – poinformował premier.

Zobacz: Strategia V Fala (20.01.2022)

(fot. MZ)

39 komentarzy

  1. e mamy za sobą tydzień eksplozji testowania testami które dają 80% wyników fałszywie dodatnich.

  2. jak tam adam już grzywna 700 zapłacona za koszty sądowe ?

  3. Norymbergia II się zbliża

Z kraju