Wtorek, 07 maja 202407/05/2024
690 680 960
690 680 960

8 pomyłek, które możesz popełniać podczas sprzątania

Każdy z nas ma swoje sprawdzone sposoby na porządki: ulubione szmatki, środki i sposoby na wywabianie plam czy czyszczenie srebra. Okazuje się jednak, że wiele z nas popełnia typowe błędy, które mogą utrudniać nam życie.

Oto 8 najczęstszych pomyłek podczas sprzątania.

Mycie okien w słoneczny dzień może powodować powstawanie smug

Wiele z nas w pierwszy słoneczny dzień po długiej zimie od razu ma ochotę na umycie okien i powitanie wiosny. Jak się okazuje, wcale nie jest to taki dobry pomysł. Według ekspertów promienie słoneczne, które wpadają przez szkło, mogą powodować, że płyn czyszczący wyschnie zbyt szybko, co spowoduje tworzenie się smug, zanim jeszcze go wytrzemy.

Przed rozpoczęciem mycia okien dotknij ich powierzchni – jeśli jest ona nagrzana, mycie okien nie będzie miało sensu. Myj je rankiem albo poczekaj na dzień z zachmurzeniem. Na pewno pomoże też odpowiednia ściągaczka do wody (często ma je w ofercie na przykład nowa gazetka Lidl). 

Włożenie brudnej szczotki toaletowej do uchwytu będzie powodować rozwój bakterii

Włożenie szczotki toaletowej do uchwytu po tym, jak wyczyściliśmy nią toaletę, nie jest zbyt higieniczne. Jak łatwo się domyślić, jest to idealne środowisko do rozwoju bakterii. Wilgotne środowisko wewnątrz uchwytu jest dla nich idealną pożywką. Mając to na uwadze, powinniśmy ją wyczyścić, zanim odłożymy ją na miejsce. Najlepiej włożyć ją do najpierw do wiaderka z płynem dezynfekującym albo chociaż ją spryskać.

Używanie zbyt dużej ilości płynu do prania może uszkodzić nie tylko ubrania, ale również pralkę

Zasada „więcej znaczy lepiej” nie zadziała w przypadku robienia prania. Wlanie zbyt dużej ilości płynu do prania do pralki może spowodować, że jego nadmiar będzie pozostawał na ubraniach nawet po płukaniu i wirowaniu. To oczywiście wpłynie na ich wygląd i jakość – może nie po jednym razie, ale po kilku na pewno.

Zbyt duża ilość wlanego płynu może wpłynąć też negatywnie na wewnętrzne mechanizmy pralki. Dlatego stosujmy się do oznaczeń w pojemniku pralki i nie wlewajmy płynu albo proszku powyżej oznaczenia MAX.

Mycie drewnianej deski do krojenia w zmywarce może ją zniszczyć

Chociaż mycie desek w zmywarce może wydawać się dobrym pomysłem, dzięki któremu zabijemy wszelkie bakterie w wysokiej temperaturze, to nie dotyczy to drewnianych desek. Taka deska zamoczona przez dłuższy czas może spowodować wypaczenie się drewna i pęknięcie włókien. Z czasem może to powodować drobne pęknięcia, przez które będą się dostawać resztki jedzenia i rozwijać bakterie. Zamiast mycia takiej deski w zmywarce, warto więc przetrzeć ją ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń, a następnie dokładnie ją osuszyć. Od czasu do czasu możesz ją też zdezynfekować octem.

Namoczenie plam na dywanie środkiem czyszczącym może go zniszczyć

Każdemu z nas zdarzyło się wylać na dywan kieliszek czerwonego wina albo zrobić plamę z ketchupu. Zazwyczaj natychmiastowo sięgamy wtedy po mocny odplamiacz, który ma pozbyć się plamy. Eksperci twierdzą, że nie jest to najlepszy pomysł. Odplamiacz tworzy często na dywanie lepką pozostałość, która może wręcz przyciągać brud. W przypadku cienkich dywanów odplamiacz może dostać się też do podłogi i ją uszkodzić.

Zdecydowanie lepszą metodą będzie lekkie spryskanie danej plamy płynem czyszczącym i użycie kilku chłonnych szmatek do przetarcia (nie wcierania) plamy. Następnie spryskaj plamę wodą i delikatnie ją osusz.

Płukanie szczoteczki zwykłą wodą może prowadzić do rozwoju bakterii

Według ekspertów nasze szczoteczki mogą mieć w sobie nawet bakterie z grupy coli – są one uwalniane do powietrza podczas spuszczania wody w toalecie. Nie oznacza to jednak, że musimy za każdym razem dezynfekować szczoteczkę po jej użyciu – nie zaszkodzi jednak polać jej od czasu do czasu płynem do płukania jamy ustnej. Warto wymieniać ją też raz na 3 miesiące i suszyć papierowym ręcznikiem przed odłożeniem do uchwytu.

Płuczesz szklanki przed włożeniem ich do zmywarki? To błąd

Wiemy, że przed włożeniem talerzy do zmywarki trzeba je wypłukać z resztek jedzenia, które mogą zapchać zmywarkę. W przypadku szklanek nie jest to jednak konieczne. Zmywarka bez problemu poradzi sobie z osadem z różnego rodzaju soków i napojów, dlatego płukanie ich przed wstawieniem do zmywarki powoduje tylko niepotrzebne marnowanie wody.

Czyścisz odkurzacz? Nie oznacza to tylko czyszczenia wałka szczotki!

Zazwyczaj właśnie to jest część odkurzacza, na której się skupiamy. W zależności od odkurzacza, który posiadamy, musimy pamiętać też o wymianie worka, filtrów i czyszczeniu rury. Nadmiar kurzu i brudu, który się tam znajduje, może z czasem prowadzić do przegrzania silnika odkurzacza i jego zepsucia.

(fot.  pexels.com)