Sobota, 13 lipca 202413/07/2024
690 680 960
690 680 960

760 tysięcy osób w całym kraju korzysta z portalu Diety NFZ

Chcesz utrzymać wagę, a nie masz pomysłu na zdrowe odżywianie? Chciałbyś rozpocząć dietę o ustalonej kaloryczności, ale nie wiesz, jak skomponować posiłki? Z pomocą przychodzi portal Diety NFZ. Znajdziesz tam 8 tysięcy przepisów i 11 planów żywieniowych, które dopasujesz do swoich potrzeb i preferencji. Usługa jest całkowicie bezpłatna.

Portal Diety NFZ (www.diety.nfz.gov.pl) tylko w tym roku odnotował 11 milionów odsłon. Zarejestrowało się na nim 760 tysięcy użytkowników, a każdy z nich ma dostęp do diety dostosowanej do swoich potrzeb. Od lipca każdy osoba, ustalając swój plan diety, ma możliwość zaznaczenia produktu (m.in. gluten, laktoza), który chce wyeliminować z proponowanego jadłospisu.

Na użytkowników czekają na portalu plany żywieniowe przygotowane przez dietetyków, które można i warto stosować przy konkretnych schorzeniach. Można tam znaleźć również specjalistyczne porady oraz materiały promujące zdrowe nawyki. Osobną wartość stanowią e-booki z poradami i przepisami kulinarnymi. Korzystanie z zasobów portalu jest całkowicie darmowe.

Dieta dopasowana do potrzeb

Użytkownik portalu Diety NFZ ma do wyboru aż 11 planów żywieniowych: klasyczny, nadwaga i otyłość, wege, cukrzyca, hashimoto, depresja, zaparcia, nadciśnienie, senior, rodzina i PCOS. Własne konto w portalu pozwala określić kaloryczność diety, dostosować ją do potrzeb jednej osoby lub całej rodziny z uwzględnieniem osobnej kaloryczności dla każdego z jej członków. Otrzymujemy wówczas gotowy rozkład posiłków, z uwzględnieniem ich kaloryczności, zawartością białka, tłuszczów i węglowodanów. Pokazany jest też średni czas przygotowania potrawy, a zaproponowane w portalu dania są szybkie i proste w przygotowaniu. Jadłospis bazuje na łatwo dostępnych artykułach spożywczych. Istnieje też możliwość wygenerowania listy zakupów.

Gdy nie chcesz glutenu albo owoców morza

Nowością jest możliwość wyeliminowania z proponowanego planu żywieniowego produktów zawierających gluten, czy laktozę, ale też mięso, ryby i owoce morza. Dietę bardzo łatwo można dostosować do swoich preferencji żywieniowych. Jeżeli nie mamy ochoty na potrawę proponowaną w jadłospisie, możemy ją wymienić na inną o zbliżonej wartości odżywczej. Nad jakością planów żywieniowych i treści publikowanych na portalu Diety NFZ czuwa zespół dietetyków.

W województwie lubelskim z portalu najchętniej korzystają kobiety

Portal Diety NFZ powstał z myślą o szerokim gronie odbiorców. Wśród użytkowników są osoby w różnym wieku, jednak w Sali Obsługi Klientów Lubelskiego OW NFZ w Lublinie widzimy, że portalem Diety NFZ najbardziej zainteresowane są panie. Nasz doradca ds. profilaktyki i promocji zdrowia, udziela szczegółowych informacji na temat działania portalu, pomagamy również założyć konto ­­– mówi Paweł Piróg, dyrektor Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Tylko w tym roku ponad 1800 osób skorzystało u nas z takiej usługi. Panie stanowiły ponad 80% wszystkich klientów- dodaje.

Chociaż większość użytkowników portalu ma prawidłowy wskaźnik masy ciała (BMI), to spośród wszystkich 11 planów żywieniowych plan „Nadwaga i Otyłość” cieszy się największą popularnością. Drugim, najczęściej wybieranym planem jest „Classic”. Użytkownicy coraz częściej decydują się na rodzinny plan żywieniowy, który daje możliwość przygotowania zbilansowanych posiłków dla całej rodziny.

Spotkaj się z dietetykiem w NFZ

Od początku tego roku nasz Oddział we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie organizuje cykliczną akcję pod hasłem „Spotkaj się z dietetykiem w NFZ”. Na naszej Sali Obsługi Klientów w Lublinie porad na temat odżywiania udzielają wtedy dietetycy oraz studenci dietetyki Wydziału Biomedycznego UM. W trakcie takich spotkań nasi klienci otrzymują indywidualny plan żywieniowy oparty o portal Diety NFZ.

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport