Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

21 ton odpadów na granicy w Hrebennem (zdjęcia)

Lubelscy funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zatrzymali blisko 21 ton nielegalnie przewożonych odpadów. Do zdarzenia doszło na przejściu granicznym w Hrebennem. Towar jechał z Litwy na Ukrainę.

Z dokumentów przewozowych przedstawionych do odprawy celnej w Hrebennem wynikało, że ukraiński kierowca przewozi z Litwy do Ukrainy worki z tworzyw sztucznych. Podczas oględzin towaru funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej nabrali podejrzeń, że mogą to być nielegalnie przemieszczane odpady. O ocenę wystąpili do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie (WIOŚ).

– WIOŚ potwierdził, że przewożony towar to odpad. Wysyłka takich towarów wymaga uprzedniego pisemnego zgłoszenia i zgody. W tym przypadku – zgody wydawanej przez litewski organ ds. ochrony środowiska oraz zgody na tranzyt odpadów przez Polskę – wydawanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie (GIOŚ). Kierowca, który przewoził zakwestionowany przez Służbę Celno-Skarbową ładunek, nie posiadał wymaganych prawem dokumentów – relacjonuje Michał Deruś rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

W związku z powyższym, zgodnie z obowiązującymi przepisami, zawiadomienie o nielegalnym przemieszczaniu odpadów przekazane zostało do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie. Po konsultacjach z nadawcą towaru oraz z litewskim organem nadzoru nad przemieszczaniem odpadów – GIOŚ podjął decyzję o zawróceniu odpadów do nadawcy.

Ponadto, w trakcie prowadzonych czynności kontrolnych okazało się, że towar nie był zgłoszony w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu SENT. Kontrolę w tym zakresie prowadzili funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z pionu zwalczania przestępczości ekonomicznej.

Za zorganizowanie transportu bez zgłoszenia do SENT i bez wyposażenia pojazdu w geolokalizator (wymagany do monitorowania przewozu przez Służbę Celno-Skarbową) przewoźnik poniesie odpowiedzialność. Na poczet grożącej mu kary funkcjonariusze pobrali kaucję w kwocie 20 tys. zł. Kierowca ciężarówki, za podjęcie takiego transportu, został ukarany mandatem w kwocie 5 tys.

21 ton odpadów na granicy w Hrebennem (zdjęcia)

fot. KAS

 

21 ton odpadów na granicy w Hrebennem (zdjęcia)

fot. KAS

 

21 ton odpadów na granicy w Hrebennem (zdjęcia)

fot. KAS

(źródło KAS)

4 komentarze

  1. No i co nas to obchodzi. Niech jaką śmieci do nich a my miejmy to w…
    Teraz zostaliśmy z tym towarem u nas. Nadgorliwcy.

  2. Dzięki bohaterskiej służbie granicznej odpady zostaną w polszy…

  3. To są materiały do budowy umocnień dla słynnej niewidocznej kontrofensywy.

Dodaj komentarz

Z kraju