15-latka zginęła potrącona przez mazdę, kierowcę oczyszczono z zarzutów. Rodzina odwołała się od tej decyzji

Prokuratura uznała, że kierowca, który potrącił 15-latkę, nie miał szans na jej zauważenie. Dziewczyna miała ciemne ubranie, nie posiadała elementów odblaskowych oraz zajęta była telefonem. Rodzina nastolatki nie zgodziła się z decyzją śledczych, sąd uznał jednak, że była ona prawidłowa.

Jest decyzja Sądu Rejonowego w Biłgoraju w sprawie tragicznego w skutkach wypadku, w którym zginęła 15-letnia dziewczyna. Zdarzenie miało miejsce w dniu 29 grudnia ub. roku w miejscowości Różaniec Drugi w gminie Tarnogród, w powiecie biłgorajskim.

Poruszający się drogą wojewódzką kierowca mazdy wjechał w 15-letnią mieszkankę gminy Tarnogród. Nastolatka doznała ciężkich obrażeń ciała i w krytycznym stanie została przetransportowana do szpitala. Nie udało się jednak uratować jej życia.

Kierowca mazdy, 31-letni mieszkaniec powiatu Dąbrowa Górnicza w województwie śląskim, był trzeźwy. Jak ustalili policjanci, nastolatka poruszała się prawidłową stroną jezdni. Do czasu wyjaśnienia sprawy, mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Po doprowadzeniu do prokuratury kierowcę przesłuchano, a śledczy przedstawili mu zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Następnie mężczyzna odzyskał wolność.

Prowadzone pod nadzorem prokuratury policyjne czynności wykazały, że nastolatka szła wraz z koleżanką skrajem jezdni. Miejsce, w którym doszło do wypadku, znajdowało się na nieoświetlonym odcinku drogi. Poszkodowana miała ubranie w ciemnym kolorze i nie posiadała na sobie żadnych elementów odblaskowych. Występowały również słabe warunki atmosferyczne, w tym opady deszczu. Prokuratura postanowiła więc wystąpić o opinię biegłego z zakresu ruchu drogowego i techniki samochodowej.

Ocena okazała się jednoznaczna. Kierowca mazdy nie miał szans na zauważenie w odpowiednim czasie idącej osoby, co pozwoliłoby na zatrzymanie pojazdu lub ominięcie pieszej. Nastolatka z kolei, w momencie kiedy z obu kierunków poruszały się pojazdy, nie zeszła z jezdni. Dodatkowo miała być zajęta korzystaniem z telefonu komórkowego. To sprawiło, że śledczy wycofali zarzuty wobec 31-latka, zaś sprawę umorzyli.

Z taką decyzją nie zgodziła się rodzina 15-latki, która złożyła do sądu zażalenie na decyzję prokuratury. Biegły w trakcie postępowania ponownie przedstawił swoje ustalenia. Sąd uznał, że zostały one wykonane prawidłowo, dlatego też postanowienie prokuratury było właściwe. Decyzja ta jest już prawomocna.

(fot. Policja)

55 komentarzy

 1. a od kiedy to po wypadku kierowce umieszcza sie w areszcie???? to jakis terrorysta?

  • Polska w rankingach organizacji broniących praw człowieka przoduje w nadużywaniu tymczasowego aresztowania, więc…

 2. No i prawidłowo.
  Poraża roszczeniowość rodziców.
  Dziecko złamało przepis, nie ustąpiło miejsca pojazdowi a oni usilnie próbują wcisnąć winę kierowcy. Masakra.

  • Po śmiertelnym często żeby np nie ukrywał się

   • Co innego jak specjalnie kogoś rozjeżdzasz a czym jest wypadek. Od tego jest sędzia, żeby rozróżnił te dwie sytuacje i wziął pod uwagę m. in. czy kierowca był trzeźwy.
    Nie widzę powodu dla którego „na wszelki wypadek” aresztuje się wszystkich.

  • od dziecka powinni uczyć po co się ma iść tą „prawidłową stroną” !!!!!!!! po to żeby widzieć nadjeżdżający samochód i ZEJŚĆ Z JEZDNI !!!!!!!!!!!!!!!! bo kierowca nas nie zobaczy bez odblasków a samochód nie stanie w miejscu…a jak zechce ominąć w ostatniej chwili to zginie tak jak np Marek Kotański…
   ileż to mamy przykładów, że znajduje się samochód nie wiadomo czego rozbity na drzewie…pewnie chciał kogoś ominąć…może człowieka, który uciekł widząc co się stało???

 3. No właśnie…telefon w ręku i zapominają o całym świecie, ileż razy sama tego doswiadczam, oczywiście jako kierowca , gdy wchodzą prosto pod samochód nie patrząc nawet czy jest bezpiecznie…idą jak święte krowy!! Odblaski czy kamizelka to dla młodych obciach! A później czlowiek ma problemy, jeszcze bluzgać potrafią na kierowce…a wystarczy odrobina rozwagi , przemyslenia o skutkach nie ostroznego zachowania..

 4. I ja jeżdżę na nocki daleko do pracy i połowa ludzi nie używa odblasków, sami tego chcą i kiedyś będzie tragedia.

 5. Niech rodzina 1 listopada zamiast kwiatów położy na grobie srajfona.

 6. Pytanie czy ta sytuacja nauczy ludzi rozwagi.

 7. A jaka prędkość była? czy biegli ustalili czy kierowca dostosował ją do panujących warunków które były niekorzystne: noc i deszcz. Podstawowa zasada: nie widzę nie jadę. Co by było gdyby kierowca najechał na leżący konar drzewa albo kamień? Dostałby mandat, czy stwierdzonyby że nie miał szans na wyhamowanie i należy mu naprawić samochód z OC.

  • Od kiedy to po najechaniu na konar naprawiają samochód z OC? A panujące warunki nie przewidują na jezdni pieszego zapatrzonego w telefon.

   • Z OC zarządcy drogi dostanie odszkodowanie.

   • Jaki ma sens dyskutowanie o dostosowaniu prędkości do warunków? Kodeks drogowy kwestię poruszania się pieszych po drodze reguluje w sposób dostateczny i to właśnie pieszy ma obowiązek zejścia z drogi nadjeżdżającemu pojazdowy, a poza terenem zabudowanym po zmroku korzystać z odblasków:

    Art. 11. 1. Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.
    4a. Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

  • A co by było jakby piesza nie była zapatrzona w telefon, miała odblaski i ustąpiła pierwszeństwo samochodowi? Wystarczyło zejść na pobocze lub być widocznym. Rodzinka niech się cieszy że kierowca nie chce od nich odszkodowania za zniszczone mienie.

   • Może jeszcze chcieć.

    • Powinien chcieć, ale to właśnie rodzice teraz atakują kierowcę może po to by go zniechęcić.
     Zastanawiam się tylko dlaczego – w takiej sytuacji – zastosowano dla kierowcy areszt. Przecież to pieszy ma obowiązek ustąpić miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi oraz – po zmroku – korzystać z odblasków!

 8. A dla kierowców jazda zgodnie z ograniczeniem predkosci to obciach, ile tam była douszczalna predkośc a ile jechał kierowca plus ograniczenie predkosci dodatkowo dodatkowo do padał deszcz i było ciemno. Tak ten zapewne nagle jako jedyny jechał przepisowo lub nieznacznie przekroczył predkośc tj np jechał w t.zabudowanym 70-80 tzn o 50% przekroczył dozwolona predkość to u nas w Polsce oznacza nieznacznie. Jesli jechal powoli to wyrok jest ok , ale tych co jadą powoli to w zasadzie nie ma., jeśli by jechał powoli to dziewczyna byłaby połamamna ale by zyła prawdopodobnie. I po raz kolejny kierowcy moga nie przestrzegac ograniczen prędkości bo winną była tylko piesza bo patrzyła w tel komórkowy, wprawdzie szła prawidłowo ale powinna iść nierównym poboczem w ciemnosciach a najlepiej rowem ważne zeby kierowcy mogli spokojnie patrzeć w tel komórkowy i pocinać ile fabryka dała co za róznica czy teren zabudowany czy autostrada

  • Co ty bredzisz baranie? Wpierw, naucz się używać przecinków, ponieważ takich wymiotów nie da się czytać. Po drugie, przeczytał artykuł, później się wypowiadaj, bo do potrącenia doszło poza terenem zabudowanym. Po trzecie, zrób chociaż prawo jazdy, ponieważ widać, że go nie posiadasz, lejąc tutaj takie pomyje.

  • Jeśli dziewczyna zachowałaby się zgodnie z kodeksem drogowym, dziewczyna by żyła i nie byłaby połamana. To pieszy, korzystający z drogi, ma obowiązek ustąpić miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi, a nie pojazd pieszemu! To pieszy musi zadbać o swoje bezpieczeństwo!

 9. ooo ciekawe! Jak to się ma do wyroku 2 lat w zawiasach dla kierowcy z Lublina co na Zana zabił dziewczynę na czarno ubraną, która mu wbiegła pod samochód na pasach, bo trenowała bieganie? Byli świadkowie, też jechał 50km/h?
  a podobno sądy (zgodnie z konstytucją) mają orzekać sprawiedliwie i PROPORCJONALNIE!

  • Słowo klucz – na pasach.
   Wbiegać nie powinna, ale zwłaszcza w obrębie przejścia kierujący winien zachować szczególną ostrożność. Dlatego winny (zapewne sąd uznał współwinę) i dość niski wyrok.

   • Na pasach też nie wolno wchodzić pod samochód. Zabrania tego zarówno polskie prawo jak i Konwencja Wiedeńska.
    Po prostu sędzia orzekł niesprawiedliwy wyrok tak jak Krasce czy Komedzie.

 10. Jeśli na wsi nie zrozumiejà że po zmroku na jezdni tylko z odblaski i złazić ze skraju jezdni jak nie ma chodnika to takie wypadki bedą się zdarzać.Chociaż odblaski zmniejsza tylko ryzyko potrącenia ale gapienie się w durny telefon wtedy to już skrajna głupota

  • czyli jedziesz zgodnie z przepisami, ktoś Ci się rzuca pod koła, a Ty 2 lata? to co miał 10km/h tam jechać?

  • Chciałbym by moje posty były widoczne

   Co ciekawe, na wsiach widuję więcej ludzi z odblaskami / latarkami w dłoniach, niż obserwując miastowych wychodzących poza granice miasta. To właśnie miastowi najczęściej dbają o modę, a nie o bezpieczeństwo. Owszem, starzy ludzie są nieostrożni ale tu raczej nie ma reguły czy wsiowy czy miastowy. Po prostu starzy ludzie tak mają, bo są starzy i uważają że im się wszystko należy z racji wieku.

   Co tydzień jeżdżę do rodziny mieszkającej za miastem. Gdy wracam wieczorem zazwyczaj ktoś idzie z telefonem w dłoni (z włączoną latarką) lub z odblaskiem. Tam gdzie nie ma chodnika, to ludzie odruchowo schodzą z drogi, gdy widzą nadjeżdżające auto. A im bliżej miasta jestem tym mniej tego typu zachowań.

 11. Pieszy na jezdni to NIE święta krowa!

  • Wielu tak myśli, że kierowca ich widzi już z kilometra, więc mogą wchodzić jak święte krowy, bo samochód wyhamuje na 1 metrze.

 12. Dawno temu radzieccy wielorybnicy złowili wyjątkowo dorodnego zwierza. Problemem okazało się zmierzenie go, bo od głowy do ogona wychodziło 20 metrów, a od ogona do głowy tylko 18. Niewiele myśląc, rybacy wysłali iskrówkę do Radzieckiej Akademii Nauk z pytaniem, czy to możliwe? Akademicy odpowiedzieli: – Tak, to możliwe.Nauka radziecka zna podobne przypadki. Na przykład od czwartku do poniedziałku mijają 4 dni, a od poniedziałku do czwartku tylko 3.

 13. Gwno sie znacie, poczekajcie na analizę eksperta od ruchu drogowego Frania .

 14. W końcu normalny prokurator i normalny Sąd. Pieszy na drodze jest gościem. Obowiązkiem pieszego jest poruszanie się poboczem, a jeśli korzysta z jezdni to musi ustąpić pierwszeństwa samochodom poprzez zejście na pobocze.

  Spotkałem już kilku „bystrych” pieszych. Musiałem zatrzymać auto, bo nie mogłem ominąć pieszego przez jadące z naprzeciwka auta. Co zrobił pieszy? Zszedł na pobocze? Oczywiście, że nie. Zatrzymał się na kilka sekund przed autem i sobie stał czekając, aż go ominę. Ręce opadają…

 15. Zaczyna się. Córunia niewinna. Zero poszanowania zasad ruchu drogowego, włącza się nieśmiertelność.
  Takich gówniarzy jest mnóstwo.
  Robią koło tyłka bogu ducha winnej osobie która miała czelność jechać drogą którą szła córunia mają głęboko w du** wszelkie zasady ruchu drogowego.. Potem rodzice jeszcze ośmielają się mieć jakieś „ale”.
  Kierowco Mazdy-na twoim miejscu dopilnowałabym żeby rodzice grubo popłynęli kasowo za to ze nie potrafili córuni wychować,nauczyć zasad poruszania się po drodze-za to o smartfonie nie zapomnieli. Naprawa auta plus straty moralne-przetrzymywanie w areszcie jak przestępce plus stracone nerwy.

 16. I to jest prawda sam często wracam z pracy o zmierzchu i mijam gówniarzerię poruszającą się poboczem drogi bez żadnych odblasków

 17. No, no, „nie miał szans na zauważenie w odpowiednim czasie idącej osoby”. Tak trudno zgadnąć dlaczego nie miał szans? Przecież to oczywista oczywistość, że nie dostosował prędkości do warunków jazdy.

  • To pieszy korzystający z drogi ma obowiązek ustąpić miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi, a nie odwrotnie! Tutaj jest ewidentna wina pieszej. To jest „oczywista oczywistość”.

   Art. 11. 1. Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.
   4a. Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

   • Tiaaa… pieszy ma obowiązek, ale nie zawsze ten pieszy do tego się stosuje. A kierujący po to ma ma mózg, żeby nawet „zmęczonego” pieszego, który akurat postanowił przespać się na jezdni, nie rozjechać.

    • O ile tego pieszego kierowca odpowiednio wcześniej zauważy. W nocy, w deszczu, pieszy bez odblasków… „WAS” – podejrzewam, że nie korzystasz z drogi jako kierowca, a jeśli już, to jeździsz wyłącznie w dzień (w niedzielę do kościoła i z powrotem).

    • Chciałbym by moje posty były widoczne

     Twój argument sam się obala.
     „pieszy ma obowiązek, ale nie zawsze ten pieszy do tego się stosuje”
     kierowca ma obowiązek, ale nie zawsze ten kierowca do tego się stosuje.

     • Chciałbym by moje posty były widoczne

      I ciąg dalszy.
      Po to pieszy ma mózg by nawet pijanego kierowcę zauważyć i nie wpaść pod auto.

  • Jakby małolata miała odblaski i nie była wpatrzona w phona to pewnie nie doszłoby do tego.Niestety często widuję smarki z phonem w ręce, cielęce oczy wgapione w ekran i chód wężykiem,jakby po spożyciu byli.A potem kierowca winien bo nie widział.Ciekawe czy ty byś zobaczył w ciemnościach ubraną na czarno osobę wystarczająco wcześnie.Szczegolnie jeśli coś z naprzeciwka jedzie i nie możesz „długich” użyć???

 18. Sądy ziemskie nic nie znaczą.
  Ale jeszcze sprawiedliwośći przyjdzie czas.
  Człowiek nic tu jest nie warty a wielcy wszechwiedzący eksperci od ruchu drogowego co zjedli wszystkie siano z pola, jestem ciekaw jak by komentowali gdy by byli na miejscu tych rodziców co nikomu nie życzę.

 19. Coś mi się tutaj nie zgadza , skoro był deszcz to wątpię czy nastolatka zajęta była telefonem , gdyby tak było to widziałby odblask . Nastolatki takich drogich , wodoodpornych telefonów nie mają .Dodatkowo skoro z na przeciwka jechało auto to jednak dziewczyna oświetlona była , no i zasadnicza kwestia z jaką prędkością jechał kierowca ? Dla mnie ten wyrok jest podejrzany , gdyż zwykle w takich wypadkach kierowca zostaje skazany na kare w zawieszeniu.

  • Pogrązasz piesza. Skoro samochód był oświetlony to na 100% widziała samochód. Czemu nie zeszła mu z jezdni?

  • Mój syn ma wodoodporny srajfon…jedna teza obalona.

  • Zgodnie z kodeksem drogowym to pieszy ma obowiązek ustąpić miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi, a nie odwrotnie!

  • Chciałbym by moje posty były widoczne

   Co to znaczy, że nastolatki nie stać na drogie telefony? Większość dziciaków ma telefony Apple, a ich cena jest astronomiczna. To przecież nie one je kupują tylko rodzice.
   Gdy jedziesz nocą w deszczu to światła samochodu z naprzeciwka co najwyżej mogą oślepić kierowcę, a nie oświetlić pieszego. Tym bardziej, że wzrok skupia się na źródle światła, a nie na mroku pobocza.

   Mam wrażenie, że nie prowadzisz auta zbyt często.

 20. Bannt czy ty chłopie jechałeś kiedykolwiek w nocy podczas chociażby mżawki i dostałeś światłami po oczach z na przeciwka ? Po farmazonach wypisanych przez ciebie sądzę że nie, marne szanse na zobaczenie kogokolwiek nie oświetlonego lub bez odblasku na poboczu w takiej sytuacji.

 21. Byle xperia za 100-200 złotych jest już wodoodporna więc bez przesady. Jechałeś kiedyś w deszcz samochodem po nocy ? Dostajesz światłami z na przeciwka i ciężko zauważyć pieszego z latarką a co mówić bez głupiego odblasku nawet.

 22. A mnie zastanawia jedna bardzo ważna rzecz a skąd wiedziałeś że była zajęta telefonem skoro widział że jest zajęta telefonem to znaczy że kierowca widział ta nastolatkę bo odblaskiem był telefon komórkowy. Obstawiam że kierowca jechał z nadmierną prędkością i nie zdążył uciec. Czyli wynika z tego że. To dziecko szła prawidłową strona i byla widoczna jak że całym odblaskiem był telefon komórkowy . Tyle w temacie.

  • Poruszała się prawidłową stroną drogi, ale… nie ustąpiła miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi (Kodeks drogowy art. 11 ust. 1).

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7227zł 0.14%
  • GBP 4.8692zł 0.08%
  • EUR 4.3988zł -0.05%
  • CHF 4.0906zł 0.05%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Dożynki powiatu tomaszowskiego w Łaszczowie
  Dwudniowe powiatowe obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej w Tomaszowie Lubelskim
  100-km rajd rowerowy po Roztoczu. Każdy może wziąć udział
  Obchody stulecia Bitwy Warszawskiej w Krasnymstawie
  Wojewódzkie Święto Ziół i parafialno-gminne Święto Plonów w Boniewie