Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

13 dzieci utopiło się w Wiśle. Do tej tragedii doszło 62 lata temu (wideo)

W piątek 23 czerwca mija 62. rocznica największego tragicznego zdarzenia w historii powojennego Lublina, jakie miało miejsce nad Wisłą. Utopili się wówczas uczniowie ze szkoły podstawowej przy ul. Krochmalnej.

62 lata temu nad Wisłą doszło do koszmarnej tragedii w powojennej Polsce. 23 czerwca 1961 roku w trakcie wycieczki szkolnej do Kazimierza Dolnego utonęło 13 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Lublinie.

W trakcie wycieczki dzieci weszły do wody z łachy pomiędzy schroniskiem PTTK a kamieniołomami. Po przejściu przez płytką (do kolan) wodę i dotarciu do wysepki oddalonej od brzegu o ok. 120 m, dzieci przez pewien czas pozostały na niej bawiąc się, po czym grupa, trzymając się za ręce, ruszyła wraz z nauczycielką w dół rzeki.

W pewnym momencie jedna z dziewczynek zaczęła się topić. Nauczycielka ruszyła jej z pomocą, jednak w tym czasie topić zaczęło się drugie dziecko. Pozostałe dzieci zaczęły w panice uciekać w miejsce, w którym woda była głęboka, po czym nurt zaczął zabierać je coraz dalej. Łącznie zginęło 13 dzieci: Małgorzata, Mirosława, Barbara, Maria, Ewa, dwie Elżbiety, Basia, Lechosław, Waldemar, Zbigniew, Czesław i Adam. Część z nich udało się wyłowić dopiero kilka dni po zdarzeniu.

Dla upamiętnienia i ku przestrodze z okazji zbliżających się wakacji, Paweł Małkowski postanowił nagrać film opowiadający o tamtych tragicznych wydarzeniach. Zachęcamy do obejrzenia.

(fot. wideo Paweł Małkowski)

23 komentarze

  1. A na zdjęciu widać Skarpę Dobrską. Bardzo niespodziewany stromy podjazd, gdy się tak jedzie po płaskim wzdłuż Wisły.

  2. ,,62 lata temu nad Wisłą doszło do koszmarnej tragedii w powojennej Polsce” cooo? no to na drugą nóżkę.
    RIP

Dodaj komentarz

Z kraju