Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Od 1 września zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej

Od 1 września wchodzą w życie zmiany w zakresie funkcjonowania komunikacji miejskiej. Będą nowe linie i zmiany w dotychczasowych trasach pojazdów.

Zmiany nastąpią na następujących liniach:

Linia 160.

Linia trolejbusowa 160 zamiast do Abramowic skierowana zostaje od ul. Kunickiego ulicami: Zemborzycka, Diamentowa, Krochmalna, Jana Pawła II do pętli na os. Widok, skąd ponownie ulicami Jana Pawła II i Granitową – do os. Poręba.
Częstotliwość kursowania: w dzień powszedni co 15 minut, w sobotę co 20 minut, zaś w niedzielę i dzień świąteczny co 30 minut.

Linia 4.

Modyfikacja trasy poprzez skierowanie linii ulicami: al. Tysiąclecia – Lwowska – al. Andersa, zamiast ul. Lubartowską

Linia 10.

Z powodu niewielkiej liczby pasażerów korzystających z pojazdów komunikacji miejskiej pomiędzy przystankami Mełgiewska WSEI i Zadębie nie zasadne jest kierowanie na tę trasę autobusów przegubowych. W związku z powyższym trasa linii 10 zostaje skrócona do pętli Mełgiewska WSEI, wydłużając w zamian do Zadębia linię 39. W dalszym ciągu zostaje utrzymane kursowanie komunikacji miejskiej w relacji Mełgiewska WSEI – Mełgiewska chłodnia (z wybranymi kursami do Zadębia) w częstotliwości co 15 minut w dzień powszedni, co 20 minut w sobotę oraz co 30 minut w niedzielę i dzień świąteczny.

Linia 16.

Trasa linii nr 16 zostaje wydłużona do Węglarza.

Linia 17.

Zamiast do os. Widok, trasa linii nr 17 skierowana zostaje do pętli Abramowice, z wybranymi kursami do Mętowa, zastępując tym samym na południowym odcinku ul. Kunickiego linię trolejbusową 160. Wprowadzenie do Mętowa linii 17 – w zamian za linię 27 – polepszy obsługę obszaru na południe od pętli w Abramowicach. W przeciwieństwie do linii 27, która umożliwiała dojazd bezpośredni tylko do Parku Bronowice, linia 17 obejmie swoją trasą ścisłe centrum Lublina (ulice Królewską i Lubartowską) oraz liczne obiekty o charakterze użyteczności publicznej w północnej części miasta.

Linia 21.

Wydłużenie wybranych kursów w dzień powszedni do Felin Europark po trasie … – Doświadczalna – al. Witosa – FELIN EUROPARK

Linia 27.

Linia nr 27 została połączona w jedną linię komunikacyjną z linią nr 17

Linia 39.

Zmiana trasy linii 39 polega na jej wydłużeniu do pętli Lipniak. Ponadto, zamiast do ul. Turystycznej, linia 39 zostanie skierowana do pętli Mełgiewska chłodnia, z wybranymi kursami do Zadębia. Dojazd do pętli przy ul. Turystycznej zapewni linia 57.

Linia 44.

Zmiana trasy linii 44 polega na jej skróceniu do pętli os. Widok.

Linia 57.

Zamiast trasy linii nr 57 dotyczy jej przebiegu w północno-wschodniej części miasta i polega na skierowaniu tej linii do pętli przy ul. Turystycznej, zamiast na ul. Mełgiewską. Nowa trasa obowiązywać będzie od Kalinowszczyzny prowadząc ul. Turystyczną do zlokalizowanej tam pętli. Linia nr 57 zastąpi na tym odcinku wycofaną z tego fragmentu linię nr 39.

Linia 73.

Zmiana trasy uwzględniająca połączenie Felina z ul. Mickiewicza oraz dodatkowo wybrane kursy na ul. Wygodną, w celu dowiezienia i powrotu dzieci do/ze szkoły przy ul. Zdrowej. W sobotę i niedzielę wybrane kursy wydłużone do przystanku Pancerniaków Felicity

Objęcie obsługą komunikacyjną Gminy Jastków

• Wydłużenie linii nr 20 wybranymi kursami we wszystkie dni tygodnia do Jastkowa po trasie … – Dębówka – Barak – Panieńszczyzna – Jastków – JASTKÓW BIBLIOTEKA

• Uruchomienie nowej linii nr 33 na trasie: RONDO KRWIODAWCÓW – al. Kraśnicka – Wojciechowska – Morwowa – Nałęczowska – Kolonia Dąbrowica – Płouszowice kolonia – TOMASZOWICE

Zmiany w obsłudze Zalewu Zemborzyckiego

• linia nr 15 – wszystkie kursy przez cały tydzień skierowane do pętli Żeglarska
• linia nr 37 – wydłużenie wybranych kursów we wszystkie dni tygodnia do Dąbrowy

Zwiększenie częstotliwości kursowania linii nr: 7, 40, 47 i 55

linie nr: 7, 40 i 55 częstotliwość kursowania:
– w sobotę: 20 minut
– w niedzielę i w dzień świąteczny: 30 minut
linia nr 47 częstotliwość kursowania:
– w sobotę, w niedzielę i dzień świąteczny: 60 minut

Korzystanie z biletów okresowych w związku ze zmianą tras linii

W związku ze zmianą tras linii komunikacji miejskiej, bilety okresowe na jedną lub dwie linie tj. na linie nr: 4, 10, 15, 16, 17, 20, 21, 27, 37, 39, 44, 57, 73 i 160, których początek ważności przypada najpóźniej na 31 sierpnia br., do czasu zakończenia ich ważności, obowiązują na:
• nowych (obowiązujących od 1 września br.) trasach ww. linii,
• starych (obowiązujących do 31 sierpnia br.) trasach ww. linii,
• wszystkich innych liniach, których trasy pokrywają się ze starym przebiegiem ww. linii.

2015-09-01 09:37:39
(fot. lublin112.pl)

20 komentarzy

  1. Mamy inteligentne światła na skrzyżowaniu a teraz mamy inteligentne zamiany przystanków końcowych 10 i 57. Od lat funkcjonowało to dobrze a teraz ktoś inteligentnie namieszał. Kochane MPK wytłumaczcie te zmiany starszym dojeżdżającym do przychodni DMP …. tylko inteligentnie.

    • Pan Sołtys z Lublina k/Świdnika

      tagros siedem zero i inni podpowiadacze – pamiętajcie, że już nieświętej pamięci pan Lenin wypowiedział święte słowa: ” Jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził”

    • A jaki to problem na Andersa wysiąść z 57 i poczekać na 10?

      • A taki, że jak ktoś jedzie na bilecie 30-minutowym nie zawsze wyrobi się w tym czasie ! ! !

    • Przeczytaj kolego targos i zapamiętaj sobie! MPK jest PODWYKONAWCĄ ZTM Lublin. To spółka z ratusza ustala trasę linii i rozkłady jazdy autobusów w naszym mieście. MPK czy inny przewoźnik może co najwyżej zasugerować urzędnikom jakieś zmiany. Inną rzeczą jest fakt iż w ZTM myślącego logicznie nie spotkasz, no chyba że sprzątaczkę (nie jest to broń boże obraza dla pań sprzątaczek). Reasumując: MPK ma gów.no do powiedzenia w materii którą poruszyłeś więc staruszkowie niech cisną do ratusza i tam domagają się wyjaśnień

    • te zmiany to podobno jakieś „mądre głowy” chyba z Gdańska opracowywały, a pretensje jak już to do ZTM, a nie do MPK

    • gdyby zawsze patrzeć na starszych którym trudno wytłumaczyć zmiany to nigdy nie można by wprowadzić zmian bo przecież zawsze będą jacyś starsi, a to że kiedyś coś było to nie argument. Kiedyś też ludzie mieszkali w jaskiniach i nie narzekali

  2. Drobna pomyłka : chodzi o linie 39 i 57

  3. Tych informacji jest na prawdę tyle, że tylko totalny ignorant ich nie zauważy. W internecie na stronie ZTM, w gazetach i ich serwisach internetowych, na przystankach kartki z informacją, że od 1.09 ulegają zmianie trasy wymienionych linii, w autobusach za szybą żółta kartka, na wyświetlaczu napis „Nowa trasa” + wyświetlany jest aktualny kierunek jazdy. Więc jak ktoś jeszcze nie zaskoczy, ze np. 57 jedzie na Turystyczną no to już ciężki przypadek. A to, że ktoś się przyzwyczaił to średni argument bo przez 20 lat trochę cele pasażerów się zmieniły. A ta zmiana jest i tak tylko kosmetyką bo powinna być przeprowadzona prawdziwa rewolucja w układzie linii i w podejściu do komunikacji miejskiej.

  4. Chciałbym podziękować za zmianę trasy linii numer 17. Wcześniej autobus woził mnie spod domu pod samą pracę. Teraz muszę jechać trolejbusem linii 160 na końcowy i ZAP…LAĆ jeszcze KILOMETR do pracy!
    Może ktoś mi wyjaśni w jaki sposób teraz mieszkańcy Wrotkowa mają dostać się np. do Olimpu, czy do centrum motoryzacyjnego? W jaki sposób studenci WSSP mają dojeżdżać na uczelnię? Dziękujemy tępakowi, który wymyślił te zmiany.
    Żegnaj ZTM, przesiadam się do auta!

    • Szanowna Pani Ewo, odpowiedź jest prosta:
      Wcześniej pojazd jechał tak, że ZMK nie zarabiało na Pani, a teraz musi Szanowna Pani dokupić kolejny bilet lub co jest bardziej wygodne i „zdrowsze” przejść się na piechotę wdychając spaliny.

  5. JAK DŁUGO JESZCZE ZTM BĘDZIE RZĄDZIĆ RODZINA KAMIŃSKICH – PANI DYREKTOR, JEJ MĄŻ, BRAT – I WIELU WIELU KOLEGÓW KRÓLIKA – CZUJĄ SIĘ BEZKARNI – OTO EFEKTY ICH CIĘŻKIEJ PRACY – MPK TO TYLKO WYKONAWCA PORONIONYCH POMYSŁÓW KAMIŃSKICH

  6. Kto mądry wymyślił skrócenie przejazdu autobusu 44 do pętli widok ?jeden autobus nr 26 z ulicy dziewanny na Czechów? To jakiś żart?

  7. Wszystkim jest wesoło ,teraz żeby przejechać na drugi koniec Lublina po tych „modernizacjach” trzeba będzie kanapki brać na drogę .

  8. 44 skrócona do Widoku? kogos pogięło totalnie i to na pewno nie tego co jeżdzi autobusami po Lublinie!!!!

Z kraju