Żołnierze i strażnicy graniczni razem zapewniają bezpieczeństwo (wideo)

Przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, żołnierze Obrony Terytorialnej wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej w ochronie granicy RP z Białorusią. Współdziałanie odbywa się zarówno na lądzie, jak i w powietrzu.

Działania WOT można opisać słowami: „Lokalizuj – Izoluj – Zabezpiecz – Przekaż”. Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady OT realizują patrole, których celem jest ujawnianie imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę RP. Terytorialsi odnajdują zarówno pojedyncze osoby, jak i kilkunastoosobowe grupy, które są przekazywane Straży Granicznej.

Sprawność i szybkość współdziałania ma tu szczególne znaczenie, zwłaszcza teraz, gdy w rejonie przygranicznym panują niskie temperatury. Dlatego na wyposażeniu patroli znajdują się m.in. plecaki medyczne oraz dodatkowy zapas folii NRC zapobiegających wychłodzeniu organizmu. Terytorialsi ujawniają także kurierów, którzy pomagają imigrantom w nielegalnym przekroczeniu granicy.

Bezpośrednio na linii granicy pracują operatorzy masztów oświetleniowych. Dzięki tym urządzeniom doświetlane są wybrane odcinki granicy państwowej. Co więcej, wsparcie Straży Granicznej odbywa się także z powietrza, przy użyciu Bezzałogowych Statków Powietrznych FlyEye.

Informacje zebrane przez operatorów BSP przekazywane są bezpośrednio do Straży Granicznej. Grupa Rozpoznania Obrazowego zajmuje się m.in. nakierowaniem funkcjonariuszy SG na grupy imigrantów, ujawnianiem koczowisk imigrantów po białoruskiej stronie oraz lokalizowaniem grup imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę.

Dodatkowo, na odcinku granicy z Białorusią w województwie lubelskim, funkcjonują patrole konne WOT. Są one szczególnie przydatne w trudnych warunkach terenowych. Program wykorzystania koni m.in. do juczenia jest pilotażowo rozwijany przez 2 Lubelską Brygadę OT.

Od 11 lutego 2019 roku 1 Podlaską Brygadę OT oraz Podlaski Oddział SG łączy porozumienie o współdziałaniu. Szczególnie intensywna współpraca miała miejsce 2020 roku. Wówczas terytorialsi i funkcjonariusze SG wspólnie patrolowali granicę RP po tymczasowym przywróceniu kontroli granicznej w związku z wybuchem pandemii koronawirusa.

Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej od 3 września br. terytorialsi prowadzą w województwach podlaskim i lubelskim operację SILNE WSPARCIE, której celem jest wzmocnienie odporności społeczności lokalnych z rejonu przygranicznego na zagrożenia o charakterze hybrydowym.

(fot. wideo WOT)

Zobacz również

14 komentarzy

 1. Według Niemieckich służb. Od kilkudziesięciu do kilkuset uchodźców przedostaje się do Niemiec KAŻDEGO DNIA z kierunku wschodniego przez Polskę!
  Więc te ich przechwałki o szczelności granicy i pracy należy brać z dużą dozą rezerwy.
  Zresztą jak wszystkie zapewnienia tego rządu.

  • idż pomóż, a nie jojczysz w komentach

   • Na granicy polsko białoruskiej stan wyjątkowy ale uchodźcy nielegalnie przekraczający granicę z Ukrainą oraz przywożeni przez rząd samolotami już nie są tak „medialni”…
    ale wam media zryły berety…

   • Pomóż w czym, grać w teatrzyku „PiS chroni przed imigracją” czy „Białoruś zła bo nie dają się okraść” , a oficjalnie rekordy imigracji z roku na rok bijemy?

  • Rozumiem że komentując artykuł o przekraczających nielegalnie naszą granicę jako „Lsw” masz najnowsze i zawsze aktualne dane od niemieckich służb prosto z CHAMBURGA. Więc zachowaj swoje mądrości i analizy dla siebie, bo na tym forum żeby zabłysnąć trzeba napisać sensowny komentarz, najlepiej swoimi słowami. Frania i jemu podobnych już mamy.

  • Według mnie to tak nie do końca musi nam zależeć na tej szczelności granicy.
   Niemcy od nas czegoś wymagają? Serio? A czy są sponsorem naszych działań w tej sprawie?
   Europy już kiedyś broniliśmy…

 2. Podpis elektroniczny

  Lokalizuj – Izoluj – Zabezpiecz – Przekaż” Znajomy elektryk też tak mówi .

  • Nie myślisz chyba tu o tym elektryku, który wsławił się skokami przez płoty i mury (przy pomocy jednej z wielu matek boskich w klapie i UB).

 3. Gdy w rejonie przygranicznym panują niskie temperatury, polscy grabarze będą mieć więcej pracy.
  Bo chyba nikt nie będzie odwoził zwłok do ich rodzimych krajów.

 4. I jakoś tych uchodźców w Polsce nie widać. Każdy nawet dureń to wie. Ze nikt z nich w Polsce niezamierza zostać. Sami Polacy zresztą stąd uciekają emigrują.

  • Apostazy Pierdółko Pierwszy (i ostatni)

   Emigrują i Polacy, ale nie przez bagna, moczary, rzeki i zasieki, ale tak jakoś normalnie, z paszportami, wizami i przez przejścia graniczne.

   • Jak byś kiedyś wylazł ze swojej wsi to byś wiedział że do UE nie trzeba wiz…
    ale kiedyś tak było i też zdarzało się nielegalnie Polakom uciekać z tego grajdoła…
    a jak jeszcze trochę PiS „porządzi” to też tak będzie…

  • Ty wychodzisz na dwór czasami? Tylu „uchodźców” jest że tragedia.

 5. Gdzie dopisek „artykuł reklamowy”?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Życie świętego Stanisława Papczyńskiego w formie rysunków na piasku
Superauta dla Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie
Pobiegnij leśnym szlakiem w szczytnym celu
Wyprawa – „Uroczyska pogranicza zapomniane cmentarze Polesia”
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi