Znów fotografują Lublin. Tym razem konkurencja Google Street View

Charakterystyczny samochód z wysięgnikiem na dachu, na którym zamontowany jest sprzęt do fotografowania, większości osób kojarzy się z Google Street View. Jednak w Lublinie i okolicach można właśnie spotkać konkurencyjną firmę, która podobnie jak Google fotografuje lubelskie ulice.

Na ulicach Lublina można od kilku dni spotkać charakterystyczny samochód HERE MAPS, który wykonuje zdjęcia które potem pojawią się na mapach Here, na podobnej zasadzie jak Google Street View. Pojazdy choć podobne, to jednak różną się sprzętem zamontowanym na dachu auta. Dodatkowo pojazdy Here wyróżniają się innym malowaniem nadwozia oraz logiem na drzwiach.

Pojazd wyposażony jest w zestaw czterech kamer z szerokokątnymi obiektywami, zapewniającymi 360 stopniowe pole widzenia oraz generującymi zdjęcia o łącznej rozdzielczości prawie 70 MPX każde. Fotografie wykonywane są podczas jazdy, dokładnie co 4 metry. Dodatkowo zamontowana jest tam kamera do odczytywania znaków drogowych. Pozwala ona na dodanie do map informacji o ograniczeniach prędkości, drogach jednokierunkowych itp.

Jednak firma chce dać użytkownikom swoich map wiele więcej niż konkurencyjne Google, więc zamontowano na dachu również system LIDAR. Jest to precyzyjny skaner laserowy, który jest w stanie zarejestrować 1,3 miliona punktów 3D w ciągu każdej sekundy aktywności. Potem tworzony jest przestrzenny obraz rzeczywistości uwzględniający dokładną odległość i wysokość zarejestrowanych obiektów. Dzięki temu na mapach można zauważyć ogromną dbałością o dokładność prezentowanych informacji

Materiał który obecnie jest rejestrowany przez sprzęt Here na ulicach Lublina, będzie dostępny dopiero za kilka miesięcy. Tyle trwa bowiem jego obróbka.

2014-05-27 22:15:42
(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

6 komentarzy

 1. to coraz więcej takich firm jest widzę… Ze 2 tygodnie temu widziałem podobny samochód tylko jeszcze innej firmy, nie pamiętam nazwy ale był biało-czerwony 🙂

 2. czy to nie jest przypadkiem firma z pod logo nokii? z tego co wiem w lumiach jest nawigacja od here 🙂

 3. wiadomo gdzie i kiedy można jeszcze spotkać to autko? 😀

 4. Dzisiaj jeździł na Choinach i Jakubowicacha

 5. Strona here maps zawiesza mi przeglądarkę , czy wam też ?

 6. Ciupciasek zwyczajny

  Przed chwilą zarejestrowałem się na tę stronę. Nic się nie zawiesza, ale awatara nie mogłem dodać (wymagany jest 250×250, a je takiego nie mam. Innych nie przyjmuje, więc konto będzie bez awatara. Nie chce mi się przerabiać pod wymagania tej strony.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7851zł 0.91%
  • GBP 5.2717zł 0.51%
  • EUR 4.554zł 0.32%
  • CHF 4.1003zł 0.05%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!