Znacznie przekroczony poziom pyłów zawieszonych w Lublinie

Bezwietrzna pogoda sprzyja pogarszającym się wskaźnikom jakości powietrza w Lublinie. Po godzinie 21 znacznie były przekroczone normy pyłów zwieszonych PM10 i PM2,5.

Wracacie ze spaceru i czujecie jak wasze ubranie i włosy śmierdzą? To efekt utrzymującego się zanieczyszczenia powietrza szkodliwymi związkami chemicznymi. W przeciągu ostatnich godzin znacznie zostały przekroczone normy pyłów zwieszonych PM10 i PM2,5. Sprzyja temu bezwietrzna pogoda oraz niestety proceder palenia śmieci, w tym tworzyw sztucznych w domowych piecach.

 

2017-12-17_21-07_Mapa Airly- stan jakości i

Wieczorne dane ze stacji przy ul. Obywatelskiej

Dlaczego pył zawieszony jest groźny dla zdrowia?

Pyły o średnicy poniżej 10 mikrometrów absorbowane są w górnych drogach oddechowych i większych oskrzelach, natomiast pyły o średnicy poniżej 2,5 mikrometra mogą również przenikać do krwi. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne WWA (m.in. benzo(a)piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany.

Inhalowane do płuc pyły mogą powodować różne reakcje ze strony ustroju jak np. kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych jak astmy, kataru siennego i zapalenia alergicznego spojówek. Nasilenie objawów zależy w dużym stopniu od stężenia pyłu w powietrzu, czasu ekspozycji, dodatkowego narażenia na czynniki pochodzenia środowiskowego oraz zwiększonej podatności osobniczej. Pewne składniki pyłów mogą przenikać do krwioobiegu, więc dłuższe narażenie na wysokie stężenia pyłu może mieć istotny wpływ na przebieg chorób serca lub nawet zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, szczególnie płuc.

Zawarty w pyle benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, za to dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie. Związki te mają udowodnione właściwości kancerogenne (rakotwórcze) i mutagenne (powodujące mutacje genetyczne, co oznacza, że reagują z DNA).

Dopuszczalne normy:

PM10
40 µg/m³ to poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego
50 µg/m³ to poziom dopuszczalny dla stężenia 24-godzinnego, który nie powinien być przekraczany więcej niż 35 dni w ciągu roku
200 µg/m³ to poziom informowania dla stężenia 24-godzinnego
300 µg/m³ to poziom alarmowy dla stężenia 24-godzinnego

PM2,5
25 µg/m³ to poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego w roku 2015
20 µg/m³ to poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego w roku 2020

Dane godzinowe ze stacji pomiarowej przy ul. Obywatelskiej w Lublinie:

2017-12-17_21-02_Raport godzinowy2

2017-12-17_21-08_Raport godzinowy

2017-12-17 21:04:59
(fot. pixabay.com, map.airly.eu, envir.wios.lublin.pl)

Zobacz również

64 komentarze

 1. Niech Straż Miejska bierze drony z miernikami składu powietrza i do roboty, Pogonić tych co śmieciami i kaloszami palą , koniec tego prymitywizmu! ,

  • Zajmijmy się prędzej dodatkami do żywności, bo jak świat stoi ludzie palili w piecach i nikomu nie stała sie krzywda. A śmieciami w dzisiejszych czasach palić się zwyczajnie nie opłaca ze względu na czyszczenie kominów i serwis kotłów. Za to żywność naszpikowaną chemią żremy okrągły rok.

   • Czy to oznacza, że zanieczyszczenie powietrza jest spowodowane gazami wytwarzanymi po spożyciu żywności naszpikowanej chemią? 🙂
    A już tak na poważnie.
    Nie można bagatelizować jednego problemu zastępując go innym.

    • Magdzie chodziło o listę priorytetów i ma rację że o wiele większym problemem jest zanieczyszczenie żywności. „Smok” jest głównie medialny co oczywiście nie znaczy że tego problemu nie ma. Druga sprawa pyły P10 i P2,5 (zanieczyszczenia mineralne) powstają w wyniku spalania głównie węgla (i co ciekawe także ekologicznego drewna) i wszystkiego innego proporcjonalnie do udziału w opale. Moim zdaniem władze chcą upiec dwie pieczenie: czyli rozdysponować nadwyżki gazu przy okazji uzależnić odbiorców od gazu i w przyszłości podnieść cenę rekompensując droższy gaz np z Katar… przy okazji też zwiększyć jakość powietrza co władze mają w d… ale jest to świetny pretekst..

     • Droższy gaz, od was kacapów, zafundował już nam Pawlak. Jeśli Polska dysponuje nadwyżkami (ciekawostka), to tylko z tego „kontraktu stulecia”. Wytrzyj katar bo ci z nosa kapie kacapie.

    • do „ha-ha-ha”: a może jakiś argument zamiast teorii spiskowych i głupawego śmiechu…?

     • Inteligencji brakuje by poczytać w necie? Tylko nie na niemieckim łonecie czy wirtualnej szczujni. Skąd ty się urwałeś, że nie wiesz, że płacimy ruskim najdrożej za gaz w europie a Sosnowski ukrył śpiocha na lotnisku? Jeśli czegoś TVN nie podaje, to uważasz, że wszystko inne jest teorią spiskową? To jOOj produkuje jakieś teorie, tylko w czyim interesie?

     • trudno dyskutować z kimś kto uważa „łonet” lub „wp” czy tvn za źródło informacji… i nie umie czytać ze zrozumieniem… poproś kogoś żeby ci zinterpretował moją wcześniejszą wypowiedź… daj znać wtedy to podyskutujemy…

     • Który argument w mojej wypowiedzi wczesniejszej jest nieprawdziwy? Poproszę o kontrargumenty!. Gdzie napisałem że mamy tani gaz…? Napisałem że z Kataru jest droższy co jest prawdą! Sugerowani mi że mam informację wyłącznie z „łonetu” tvn itp jest ciosem poniżej pasa… gdyż znam bardziej wiarygodne źródła (GUS, EUROstat, FAOstat, opracowania naukowe w czasopismach naukowych i branżowych). Proponuję przeczytać jeszcze raz mają wypowiedź, i jeszcze raz itd może za którymś razem zrozumiesz… kto wie!

   • …ty ” ŻRESZ ” , my ” JEMY ” !

   • Pewnie palili ale nie plastikowymi butelkami czy folią

   • Lalu tu nie o żywnosci tylko o syfie który wdychasz i nawet o tym nie wiesz, Twoje podejście jest średniowiecznw więc wracaj do kosmetyczki pazury malować i uważaj co jesz

   • zgadza sie..a kominow z fabryk bylo duzo wiecej…kto o filtrach slyszal.
    a teraz nagle o la boga.
    a myslenie ze pali sie smieciami jest chore..kto przy zdroeych zmyslach sobie zanieczysci piec co ??ile tego trzebaby spalic zeby wode zagrzac??smieszy mnie to strasznie a raczej przeraza myslenie innych.

    • „Opinia publiczna” to ciemna masa, którą można dowolnie formować za pomocą opłacanych (z naszych podatków) „kampanii informacyjnych”… Przerażające jest że ludzie mając dostęp do netu powtarzają bzdury nie sprawdzając ich necie co trwa kilka do kilkunastu minut…

     • Ponadto przerażająca jest też agresywność ataków na argumenty i opinie innych uczestników dyskusji lub w obronie własnych tez (najczęściej nieprawdziwych). Takie zachowanie tylko potwierdza ich niesłuszność gdyż brak argumentów rekompensowany jest agresją wypowiedzi..!
      Pozdrawiam spokojnych!

  • Wieśniaczka na szpileczkach

   Ludzie nie dajcie się manipulować – opowiem o sobie
   Mam niewielki domek na lubelskim slamsowisku, ogrzewam go niewielkim piecem CO, palę w nim glem na podpałkę używając drewna. W swoim domu „wytwarzam” 1 worek śmieci nazywanych plastikami i jeden standardowy kontenerek tzw. innych śmieci. Gdybym miała mieś z tego ciepło to palenia zawartością tego worka i kontenera paliłabym załóżmy 2, góra 3 godziny miesięćznie.
   A gdzie reszta potrzebnego mi „ciepełka? A no w jeszcze nie zakazanym węglu i drewnie na podpałkę.
   Ewentualnym „zakazyawaczom” palenia węglem podpowiadam: W Krakowie co głupsi radni uchwalili taki zakaz i … sąd go cofnął, nasi radni są też teraz bezradni.
   Prawda jest taka każdy głupi potrafi czegoś tam zakazać, ale nie każdy oferuje coś w zamian.

  • Co będą ganiać ludzi. Dajcie spokój takie są uroki życia w mieście. Tak się wyżywacie na wieśniakach i Świdnikach a u nich przyjemnie i czysto.

  • Miernik do tyła niech przyłożą!

 2. Żadnymi smieciami….wystarczy zwykły kocioł i „utylizacja” z zamknietym dopływem tlenu …można tak „kisić ” każde paliwo .U mnie pod lublinem nie da się na zewnatrz wyjsć …tak się „grzeją ” kopciuchami …a wystarczy odrobina chęci żeby wiedzieć jak palić żeby nie kopcić …ale to dla mądrych …głupim nic już nie pomoże

 3. Nie trzeba palić smecmi czy kaloszami wystarczy kupić węgiel z lubelskiej kopalni

 4. Okna nie da się otworzyć, bo śmierdzi

 5. ostatnio powiedziałem mojemu bratu ciotecznemu na wsi, że jestem rozczarowany jego paleniem, powiedziałem wprost co o tym myślę, i tak jest zdrowiej, bo mam rację. Niby piec z programem a kitra czasem jakieś goowno… żałosne, człowiek wykształcony, pracuje w mieście a… wstyd, mentalność, co to jest? Jeszcze z nim porozmawiam

  • Jak jest się kmiotem to żadne wykszkatłcenie nie pomoże. Cała komuna kmiotami stała, mimo że ich „wykształciła”. Niestety kmioty wydały na świat potomstwo i trudno się dziwić że przekazali dalej swój sposób bycia.Pytanie tylko co taki kmiot robi w mieście, bo „bezrobocie na wsi” jest dla mnie tak abstrakcyjnym pojęciem że każdy rozumny człowiek przyzna mi rację. Na wsi bezrobotnym może być jedynie totalna melepeta o dwu lewych rękach, albo patentowany leń. W innych przypadkach bezrobocie na wsi to zupełnie jak śmierć z pragnienia stojącemu pośrodku słodkowodnego jeziora.

   • Co ty pało pier…isz ? Sam siedzisz w zapyziałym bloku , a zastanowiłes się ile elektrociepłownia emituje syfu żebyś ty miał fleju ciepło ? A do tego co drugie okno otwarte i się wietrzy ..,..a smiecia segregujesz , wątpie , wszystko do jednego kosza ….

    • Czyżby w elektrociepłowni śmieciami palili, że problem porównujesz?

    • Owszem segreguję, nauczono mnie tego od małego. A ty odróżniasz kibel od śmietnika? Czy mamusia sadzała cie na wiadro z pomyjami jak kupkę ci się zachciało? Jak nie rozumiesz zasad działania miasta to nie wtrącaj się do jego spraw i zajmij się swoją wsią.

  • a z psychologiem nie lepiej pogadać?

 6. Każdym paliwem ,nawet najdroższym da się kopcić …niech obniżą cenę gazu czy oleju opalowego to problem sam się rozwiaże …a nie jakieś ” ecodizajny ” czy inne pierdoły 5 czy 6 klasy wymyślili . zeby nabijac kabze producentom tych wynalazków …a zwykły kowalski jak kopcił tak kopci i kopcił bedzie

 7. zeby nie kopcić to trzeba caly wytworzony z odgazowującego opalu dym ,czyli w większosci palny gaz ,przepuścic przez warstwę żaru …to jest możliwe tylko w kotłach DS czyli dolnego spalania ,albo w kotłach na wegiel czy peellet z podajnikiem …w pozostałych „kopciuchach śmieciuchach ” paląc „normalnie ” to nie wykonalne ,ale przy odrobinie dobrej woli tez da się to zrobic… trzeba tylko odpalać opał od góry zeby caly „dym ” z dolu przechodził przez warstwę żaru u góry …ale komu to tłumaczyć ,,,rozpalą,przywalą na to wiadro węgla czy mokrego drzewa i mamy to co mamy …ja od dawna palę w swoim kotle DS praktycznie bez dymu i wiem ze się da …ale zdecydowana reszta ma to głęboko w du…ie i kopci na potęgę nawet nie zastanawiajac się że można inaczej

  • Gucio prawda, nawet jak filtry zainstalujesz, co w domowej kotłowni niewykonalne, to będziesz syfił.
   A wystarczy palić gazem a nie węglem.

   • Panie Kuba wiem że ciężko to Panu przyjąć będzie do wiadomości, ale to co pisze Pan Marek jest prawdą.

    • Miał z Bogdanki ma do 30% pyłu (wagowo) – proszę sprawdzić sobie kartę produktu jak Pan nie wierzy, owszem antracytem to możesz czysto palić, ale tym co ludzie kupują nie da się.

  • Mylisz się, dymu można się pozbyć poprzez zapewnienie odpowiedniej ilości tlenu do spalania paliwa. Kotły górnego spalania też mogą być bezdymowe. Wystarczy sonda lambda i odpowiedniej jakości paliwo. A co do kotłów dolnego spalania na węgiel to szybko tracą swoją wydajność cieplną przez wytrącanie się substancji smolistych z węgla na powierzchni wymiennika ciepła, dodatkowo może dochodzić wewnątrz komory zasypowej do wybuchów gazu węglowego, co czasem doprowadza do uszkodzeń mechanicznych kotła solnego spalania. Piece dolnego spalania najlepiej sprawdzają się spalając drewno.

 8. To co się dzieje na LSMie na Mickiewiczowskim to jakaś paranoja. Pare domków na Nowogródzkiej dusi całe osiedle.

 9. To wszystko to wina tych ,którzy dopuścili do sprzedaży przez dziesiątki lat wstecz ,całą „kopcącą radosną twórczość ” pseudo zakładów produkujących „:kotły co ” które powinny się nazywać ” kopcę na potęgę czym się da i nic mi nie zrobisz „

 10. EGRy poinstalowac w kotlach.

 11. Artykuł sponsorowany przez AXA??????

 12. Jak komus przeszkadza powietrze w Lublinie to niech se wyjedzie do syrii czy innego iraku

 13. ciekawe WIOS o tym wie i zeobi coś tym, skoro ustawowa ilość dni juz przekroczona.

  http://www.wios.lublin.pl/2017/11/21/przekroczenia-stezen-pylu-w-2017-r/

 14. Nikomu nie stała się krzywda? proponuję zapoznać się z historycznymi smogami np:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielki_smog_londy%C5%84ski

 15. Obniżcie ceny gazu o akcyzę, VAT, opłatę przesyłową stałą i zmienną to ludzie przestaną palić z bogactwa byle czym w piecach.

  • Już ci chyba Zuza pisałem, że wyśrubowaną cenę gazu załatwił nam na wiele lat niejaki Pawlak z PSL, obecnie pobierający słone pobory w zarządzie lotniska Lublin?

 16. Dlaczego uważamy że ten smród tylko z pieców? Uważam też że przyczyna zasmrodzenia jest też w ilości i jakości samochodów bo nie wspomnę że gdyby mądrzej były ustawione światła nie musieli byśmy stać tyle w korkach i smrodzić ,więc sami sobie smrodzimy i siebie nie widzimy

 17. Od tego sezonu palę w nowym kotle , dymu nie widać z komina a z wyczystek po 3 dniach wyciągam wiadro pyłu który w starym kotle szedł w atmosferę i robił pyły zawieszone. Więc warto wymienić kotły na nowe .

 18. Znowu nagonka aby obrzydzić nam węgiel którego jesteśmy największym producentem w Europie ,a taki stan powietrza o tej porze roku jest od kilkudziesięciu lat tylko teraz nagle szumu wystarczy poszukać danych sprzed kilku lub kilkudziesięciu lat.

 19. Komuś baaaaaaardzo zależy by ludzi straszyć zanieczyszczonym powietrzem, a ludzie łykają ten temat .To jest przygotowywanie ludzi na wprowadzenie przepisów niekoniecznie im przychylnych.

 20. Zdjęcie z kominami elektrociepłowni jest bardzo nie trafione, bo z nich wydobywa się para wodna. Powinno być zdjęcie szeregu kominów w domach prywatnych.

 21. tylko zmiana sposobu palenia.
  nie pierdzielcie juz o tych smieciach

 22. Weż Kowalski się obudż i wyjrzyj przez okno co leci z kominów …bo wyjechałeś z tymi samochodami jak byś miał coś z glową …jakoś jezdzą cały rok ,a taki smog jest tylko w sezonie grzewczym

  • Bo to Panie wszyscy wczoraj jak o 16 wyjechali tak w korkach stojo i smrodzo do dziś. Zanieczyszczenie cały czas na tym samym poziomie, więc to chyba nie od spalin samochodów.

 23. Do inzyniera …weż chłopie nie krytykuj …jak ktoś nie dymi to już jest sukces …a nie teoretyzujesz że „wymienik zarasta i spada sprawnosć „…gdyby wszyscy w swoich kopcuchach zaczęli trochę myśleć i zaczęli palić przynajmniej we własciwy sposób ,nie kisząc i ograniczajac to zadymę ,to na pewno efekt byłby lepszy niż wymiana kotłów na jakieś „ekodisajn” w cenach z kosmosu …bo to potrwa dziesiatki lat przez które syf z kominów będzie nadal

 24. Ludzie boją się bardziej smug kondensacyjnych po przelocie samolotu, a to sąsiad pali rakotwórcze śmieci które powodują choroby płuc i nowotwory, to już nikomu nie przeszkadza. Nasze władze zgadzają się na chore przepisy ale wystarczy zrobić tańsze bilety dla posiadaczy samochodów albo 1zł za bilet dla wszystkich – będzie to tańsze niż tworzenie stref i fikcyjne ograniczanie ruchu w centrum. Co do pieców i tego czym się pali, jakoś nikt nie boi się mandatów za palenie byle czego, a jakość dostarczanego węgla przez nikogo nie jest sprawdzana, wiec będzie jak będzie tylko zdrowie stracimy.

 25. A jak do mojego sąsiada przyjechała straż miejska to zapytał o co chodzi? Następnie nie wpuszczając ich na posesję odwrócił się i poszedł do domu.Ja też bym darmozjadów nie wpuścił w końcu to prywatna posesja ,a co do palenia węglem to niech zdejmą podatki i dziwne opłaty vat, zmienna lub taryfowa z gazu,prądu,oleju opałowego i problem sam się rozwiąże.Nie dajcie się manipulować zachłannym urzędasom.

 26. Ja łatwo zmanipulować ludzi!
  Jesień już,
  już palą chwasty w sadach
  i pachnie zielony dym.
  A jeszcze lepiej pachnie świeżo wędzona kiełbasa! A jak pachniało ognisko w lesie!
  Szajka cwaniaków nam to odbiera wmawiając szkodliwość węgla posługując się nowo wymyślonymi normami.
  Dziennikarze ogłupiają ludzi propagując takie głupoty. Może wreszcie spadnie śnieg to będą mieli o czym pisać może znów zrobią nagonkę na odśnieżanie dachów to się zarobi kaskę!

  • Zalegającego śniegu z lodem na płaskich dachach bym nie lekceważył kolego. W 2006r w Katowicach pod zawalonym dachem zginęło 65 osób. Chyba jeszcze za młody byłeś aby to pamiętać. Tych co nie widzą problemu, bo przecież kiedyś było mnóstwo fabryk i prawie każda miała kotłownie i było dobrze, zapytam: od kiedy zaczęto robić pomiary i na poważnie zaczęto traktować zanieczyszczenie powietrza jak też od kiedy zaczęto podawać do publicznej wiadomości stopień jego zanieczyszczenia? Wymyślajcie dalej spiskowe teorie a podusicie się we własnym smrodzie.

 27. Na posumowanie tej niezwykle światłej dyskusji pozwolę sobie zauważyć, że mamy temperatury w okolicach zera. Co będzie się działo ze wskażnikami, gdy temperatury spadną do -10 stopni?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0885zł -1.31%
  • GBP 5.0298zł -0.32%
  • EUR 4.48zł -0.69%
  • CHF 4.2226zł -0.88%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online