690 680 960

Zmiany w zasadach orzekania o niepełnosprawności

Od 13 września wchodzą w życie przepisy zmieniające zasady orzekania o niepełnosprawności. Wnioski o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności składane od 13 września będą rozpatrywane według zasad obowiązujących przed epidemią, czyli wydanie orzeczenia będzie się odbywało wyłącznie z udziałem osoby zainteresowanej.

Obecnie komisje lekarskie wydające orzeczenia są organizowane w trybie mieszanym, zarówno z udziałem osób zainteresowanych, jak i zaocznie. Nowy przepis znosi obowiązującą w czasie stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemiologicznego możliwość orzekania o niepełnosprawności bez udziału osoby zainteresowanej. Sprawy wszczęte przed 13 września będą kończone na podstawie dotychczasowych przepisów.

Oznacza to, że wnioski o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności złożone do Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Lublinie przed wejściem w życie przepisów mogą być zakończone orzeczeniem wydanym zaocznie, również po 13 września. Wszystkie sprawy wszczęte od 13 września obligatoryjnie będą kończone komisją lekarską z udziałem osoby zainteresowanej.

Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 19 lipca 2022 r. o zmianie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostało ogłoszone 29 lipca br.. Wchodzi w życie po 45 dniach od ogłoszenia, tj. 13 września.

(fot. pixabay.com)

4 komentarze

 1. Jezus i wszyscy prorocy nie uzdrowili łącznie tylu ludzi, co przeciętny lekarz orzecznik.

  • Dziadek ze Slamsowa

   Przypomniał mi się przypadek jednej z Wysokiej Komisji Orzeczniczej: Kiedy przed lekarzem, kolejny (bodajże trzeci) raz zjawił sie pacjent bez obu nóg prosząc o zaświadczenie dla wspomnianej komisji ZUS, wkurzony lekarz napisał: „Ludzie, temu pacjentowi 3 lata temu tramwaj upier…olił obie nogi ! zaświadczam, że już mu nie odrosną”.
   Podobnież po tygodniu do pana doktora, przybył ów pacjent z informacją, że rentę otrzymał na stałe.

  • Bo widzisz Kubo: w Polsce tak jest, że jak sie w kopercie „cołaski” nie umieści to lekarze uzdrawiają

 2. Renta rękę myje

  Lekarze orzecznicy w ZUS podobno dostają sprawy losowo. Dziwne jest to że nad wózkiem z teczkami/aktami kotłują się jak piranie szukając i wyciągając teczki z konkretnymi znanymi sobie nazwiskami . A reszta już losowo. Każdy to wie i wszyscy udają że jest normalnie , sprawiedliwie i uczciwie.

Kursy walut

 • USD 4.4787zł 0.84%
 • GBP 5.4534zł -0.04%
 • EUR 4.6995zł 0.21%
 • CHF 4.7472zł -0.15%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Strażacy ze Strzeszkowic Dużych organizują Bal Sylwestrowy
Koncerty, wystawy, spektakle… – zapraszamy na projekty stypendystów!
UMCS zaprasza na Akademicki Jarmark Świąteczny
32 Mikołajki Folkowe w Lubelskiej Chatce Żaka 8-11.12.2022 [PROGRAM]
Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ