Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

Żłobki, przedszkola i szkoły zamknięte. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców przedłużony do 25 kwietnia

Żłobki, przedszkola i szkoły nadal zamknięte. Rada Ministrów wydłużyła więc okres korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Obecnie przysługuje do 25 kwietnia.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można otrzymać, gdy szkoła, przedszkole, żłobek lub inna placówka oświatowa jest zamknięta z powodu Covid-19. Ze świadczenia można korzystać również, gdy placówka jest otwarta, ale działa w ograniczonym zakresie i przez to nie zapewnia dziecku opieki.

Świadczenie przysługuje na opiekę nad dzieckiem do ukończenia 8 lat oraz starszym, jeśli ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Zasiłek nie należy się, jeśli dzieckiem może zająć się drugi opiekun, np. rodzic, który jest na urlopie rodzicielskim, wychowawczym lub jest bezrobotny.

Rodzice, którzy realizują zadania związane z walką z Covid-19, mogą do 18 kwietnia korzystać z opieki zapewnianej ich dzieciom przez placówki oświatowe. Jeśli jednak nie zdecydują się na taki krok i sami zajmują się dzieckiem, to zasiłek też im przysługuje.

Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic, który ma własną działalność gospodarczą, składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych – może to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia jest na stronie internetowej ZUS (www.zus.pl).

(fot. ZUS)

5 komentarzy

  1. Skąd oni biorą te pieniądze – drukują ??

  2. To już wiedzą, że będzie kolejne przedłużenie?? Bo jak narazie to zamknięte są do 18go

  3. Otworzyć żłobki….!!! turwa, żłobek zamknięty chociaż wszystkie przedszkolanki zaszczepione, ja nie mam z kim dziecka zostawić, czesne muszę mimo to płacić w pełnej wysokości !! To skandal, a taki oszołom wylezie do telewizora i obostrzenia wprowadza DOŚĆ !! pogonić tę bandę będzie trzeba

  4. Freda p-ogoń.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo