Zimą pamiętajmy o ptakach

Co prawda nie ma jeszcze silnych mrozów i grubej pokrywy śnieżnej ale wiele osób w czasie zimy nie zapomina o dokarmianiu ptaków. Już od końca jesieni zaczynają się pojawiać w sklepach produkty pomocne w zimowym dokarmianiu.

Ptaki można dokarmiać w karmnikach lub w przygotowanym do tego specjalnie miejscu. Pierwsze śniegi i mrozy powodują utrudnienia w dostępie do pożywienia małym ptakom. Te większe, chociażby jak wrony i kruki, radzą sobie lepiej ze zmrożonym śniegiem, czy lodem, pod którym jest pożywienie. Małe ptaki jak sikorki, wróble czy szczygły, możemy wspomagać podając im mieszanki ziaren lub słoninę.

W ostatnich latach rynek karm dla ptaków zimujących intensywnie się rozwinął. W sklepach zoologicznych w Lublinie dostępne są, specjalnie przygotowane produkty ułatwiające zimowe dokarmianie. W ofercie znajdziemy m.in. kule zimowe (z łoju i ziaren), kolby pełne ziarna, mieszanki zbóż i prosa w dużych opakowaniach (1000ml, 3000ml), dzwonki z tłuszczem i ziarnami, jak również same karmniki.

Okresowo w dyskontach pojawiają się na stoiskach podobne produkty, m.in. tłuszczowe kule, karmniki i kolby.

Ceny ptasich specjałów wahają się od 1 zł wzwyż. Za 10 zł możemy się wyposażyć w pokarmy, które starczą nam na jakiś czas. Z domowych sposobów polecamy kawałek słoniny wywieszony nawet na balkonie. Głodne sikorki poradzą sobie z taką przekąską w kilka dni.

Unikajmy karmienia ptaków zimujących naszym domowym jedzeniem, które pełne jest konserwantów i soli.

Pamiętajmy o bardzo ważnej rzeczy. Jeżeli już zaczęliśmy dokarmianie, róbmy to sukcesywnie i nie zapominajmy o naszych małych gościach w karmnikach. Ptaki z czasem uczą się, że mają dostęp do pożywienia w karmnikach. Dokarmiajmy je odpowiedzialnie. W nagrodę za to będziemy mieli możliwość podglądania wielu gatunków ptaków. Dodatkowo pasjonaci fotografowania, będę mieli możliwość wykonania zdjęć różnych ptaków odwiedzających nasz zimowy bar.

2014-01-18 10:13:45
(fot. lublin112.pl)

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Pobiegnij leśnym szlakiem w szczytnym celu
Wyprawa – „Uroczyska pogranicza zapomniane cmentarze Polesia”
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Spotkanie autorskie z Joanną Brodzik – „Umami. Opowieści i przepisy”
European Teqball Tour w Chełmie (wideo)