Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zgnilec amerykański zaatakował pszczoły w województwie lubelskim

Wojewoda Lubelski wydał rozporządzenie dotyczące zwalczania groźnej choroby pszczół, którą wykryto na terenie powiatu kraśnickiego i janowskiego. Owady zostały zaatakowane przez zgnilca amerykańskiego.

W miniony piątek zostało wydane rozporządzenie Wojewody Lubelskiego w sprawie zwalczania groźnej dla pszczół choroby. Chodzi o zgnilca amerykańskiego (AFB), który jest zaraźliwą chorobą bakteryjną atakującą czerwia. Przetrwalniki bakterii odznaczają się bardzo wysoką odpornością na działanie termiczne i chemiczne, a w normalnych warunkach przeżywają nawet do 40 lat. Choroba jest trudna do wyleczenia i powoduje duże straty w pasiekach. Jedyną radykalną metodą ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby jest likwidacja chorych, słabych rodzin przez spalenie wszystkiego oprócz ula.

Rozporządzenie wojewody wyznacza ogniska choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania. Wytyczono jednocześnie obszar zapowietrzony o promieniu co najmniej 6 km wokół ogniska zgnilca amerykańskiego pszczół, obejmujący następujące miejscowości w powiecie kraśnickim i janowskim:
– w gminie Szastarka miejscowości: Blinów Pierwszy, Blinów Drugi, Brzozówka, Brzozówka – Kolonia,
Majdan – Obleszcze, Polichna, Stare Moczydła, Szastarka, Wojciechów, Wojciechów – Kolonia,
– w gminie Batorz miejscowości: Samary, Nowe Moczydła, Błażek,
– w gminie Modliborzyce miejscowości: Pasieka, Antolin, Węgliska, Wierzchowiska Pierwsze,
Wierzchowiska Drugie, Michałówka,
– w gminie Godziszów miejscowość Piłatka.

Na obszarze zapowietrzonym nakazuje się wykonanie przeglądu pasiek przez urzędowych lekarzy weterynarii, wyznaczonych przez właściwego miejscowo Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz niezwłoczne zgłaszanie przypadków zachorowań pszczół z objawami mogącymi wskazywać na zgnilec amerykański pszczół właściwemu miejscowo Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii.

Co więcej na obszarze zapowietrzonym zakazuje się przemieszczania rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwia, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece, bez zgody właściwego miejscowo Powiatowego Lekarza Weterynarii, jak również organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół.

2018-09-23 18:57:56
(fot. pixabay.com)

8 komentarzy

  1. Kaśka spod samego Jaśka

    Zgnilec amerykański???
    Czy pan Duda to załatwił podczas ostatniej pogawędki z Trampem?

  2. ASF, AFB… W każdym razie w tym przypadku, jeśli martwe pszczoły zaczną spadać z nieba nie wzbudzi to aż tak dużych kontrowersji jak w przypadku martwych dzików zwisających następnie z drzew ?

  3. Coś ostatnio za dużo różniastego tyfusa bierze się nie wiadomo z kąd .

  4. Jak zwykle każdy wirus pojawia się po wschodniej stronie wisły

  5. w TVPis by i tak określili ,że sukces prezydenta , nawet jak zarazę przywiózł takie mamy media rzadowe

Z kraju