Poniedziałek, 15 kwietnia 202415/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zdezerterował i uciekł na Białoruś. Są zarzuty dla Emila Cz.

Są prokuratorskie zarzuty dla Emila Cz., który w ubiegłym tygodniu uciekł na Białoruś. O sprawie poinformowała rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz. Mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała o przedstawieniu zarzutów wobec Emila Cz., który w ubiegłym tygodniu zdezerterował i uciekł na Białoruś. Zarzuty ogłosił Dział do Spraw Wojskowych Prokuratury Rejonowej Białystok-Północ w Białymstoku.

Prokuratorskie postanowienie dotyczy przedstawienia zarzutu z art. 339 § 3 kodeksu karnego. Chodzi o dopuszczenie się kwalifikowanej postaci przestępstwa dezercji zagrożonego karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Śledczy ustalili, że st. szer. Emil Cz. podczas pełnienia służby w rejonie przejścia granicznego z Białorusią w miejscowości Narewka, w ostatni czwartek „opuścił wyznaczony posterunek i w celu trwałego uchylania się od pełnienia służby wojskowej uciekł za granicę Polski na terytorium Republiki Białorusi”.

Jak się okazuje, to nie pierwszy konflikt mężczyzny z prawem. Prokuratura przekazała, że Emil Cz. został skazany za przestępstwo fizycznego i psychicznego znęcania się nad osobą najbliższą. Co więcej, w dniu 11 grudnia br. stanął pod zarzutem popełnienia przestępstwa z art. 178 § 1 kodeksu karnego. Chodzi o zaostrzenie karalności wobec sprawcy katastrofy lub wypadku.

Po zdezerterowaniu Emila Cz. szef MON Mariusz Błaszczak zdymisjonował jego przełożonych.

(fot. 16DZ)

24 komentarze

 1. U nas z Tworek też czasem mamy wychodne

 2. nie sprawdzaja idiot…w i biora do wojska ladnie

 3. Kiedyś zanim ktoś został żołnierzem lub policjantem to sprawdzano jego przeszłość a także rodzinę dziś już nikt nikogo nie sprawdzają cyfra osób w służbie ma się zgadzać i nie ważne czy ktoś się nadaje lub nie. I właśnie mamy takie skutki jakie widać.

 4. Murem za mundurem ?

 5. co sie w wojsku ludowym dziej że ludzie z niego uciekają?
  na kazdym polu powrót do komuny !
  pis wszystko rozpie..y

  • Za komuny to była Polska i było za co walczyć, nawet jak kilku zachciało się zarabiać więcej. Za co teraz będziesz walczył, za Polin? LGBT? Zyski banksterów, żeby mogli okraść kolejny kraj jak to zrobili po kolorowych rewolucjach w Polsce, Ukrainie, a na Białorusi się nie udało to ciągły atak?

 6. Kula dla dezertera.

Z kraju