Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Zapalą 2 tys. zniczy ustawionych w kształt orła. Upamiętnią ofiary poległe w Katyniu

Poprzez zapalenie 2 tys. zniczy, po jednym dla każdej z ofiar, uczczona zostanie pamięć o tych, którzy poświecili swoje życie dla dobra Polski. Ustawione one mają być w kształt polskiego orła wojskowego według wzoru z 1919 roku.

W sobotę 14 września odbędą się uroczystości pn. „Iskra Pamięci”, których celem jest upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej z 1940 roku. W ten sposób zostanie uczczona pamięć o tych, którzy poświecili swoje życie dla dobra Polski, gdyż to dzięki nim żyjemy dziś w wolnym kraju. Wydarzenie zaplanowano tuż przed 80. rocznicą napaści Związku Radzieckiego na Polskę.

Całość odbędzie się równolegle w dwóch miejscach w Polsce: na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz na Rynku Wielkim w Zamościu. Zapalonych zostanie łącznie ponad 20 tysięcy zniczy: 20 tys. w Warszawie i około 2 tys. w Zamościu, po jednym dla każdej z ofiar mordu. Ustawione one mają być w kształt polskiego orła wojskowego według wzoru z 1919 roku.

Organizatorami wydarzenia są: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza a patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Jak wyjaśnia Piotr Woźniak, prezes PGNiG, „Iskra Pamięci” jest częścią szerszej inicjatywy zatytułowanej „Rachunek Wdzięczności PGNiG”, które jest prowadzona już od trzech lat. Osoby, które np. brały udział w Powstaniu Warszawskim, czy też w innych działaniach wojennych narażając swoje życie w walce o nasz kraj, a są w słabej sytuacji materialnej, otrzymują znaczne ulgi w opłatach za dostarczany przez PGNiG gaz.

W trakcie akcji odbędą się również m.in.: panele dyskusyjne, występ Orkiestry Wojskowej, prezentacja materiałów filmowych o tematyce Katyńskiej. Wydarzenie zostanie zakończone wystąpieniami Gości Honorowych, odegraniem Hymnu Państwowego oraz występem zespołu Wileńszczyzna. Całość potrwa do około godziny 21.00.

Zapalą 2 tys. zniczy ustawionych w kształt orła. Upamiętnią ofiary poległe w Katyniu

Zapalą 2 tys. zniczy ustawionych w kształt orła. Upamiętnią ofiary poległe w Katyniu

(fot. lublin112)

3 komentarze

  1. I pomysleć że Hitler chciał przymierz a Polakami. Goering wielokrotnie bywał w Białowieży na polowaniach zabiegając o tem uwczesne władze. I Józef Beck taki sojusz przewidywał, ale Piłsudski powiedział NIE. Jak to się skończyło dla tego kraju wiemy wszyscy. Kolejna machającą szabelką tragiczną w skutkach decyzja było, tzw ”powstanie warszawskie” druzgocący w swoich skutkach finał.

  2. Dobrze że upamiętniają ale czy nie można zamiast zniczy jakiś inny sposób ? znicze zatruwają środowisko , nie są tanie …nie lepiej te pieniądze wydać na np. chore dzieci ..

  3. Dokładnie. Trują środowisko gdy się palą. Nie lepiej ustawić światełka ledowe????