Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Zamknięte granice i obowiązkowa kwarantanna po powrocie do kraju. Ograniczone działanie galerii handlowych (wideo)

Premier i minister zdrowia po posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego zaprezentowali zmiany, które wejdą w zakresie funkcjonowania państwa. Przywrócona zostaje kontrola graniczna i całkowita kwarantanna, wstrzymany zostaje ruch kolejowy i połączenia lotnicze, ograniczeniom ulegnie ruch cudzoziemców.

Premier w piątek wieczorem przedstawił plan zmian, które nastąpią w funkcjonowaniu państwa w ciągu najbliższych godzin. Wszyscy Polacy powracający z zagranicy poddani będą obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. Na granicy przywrócone zostają pełne kontrole.

– Tymczasowo zostanie przywrócona kontrola graniczna – od 15 marca na 10 dni. Poza tym wprowadzony zostaje zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców. Osoby powracające z zagranicy będą musiały przejść przejść dwutygodniową kwarantannę domową. Zawieszamy międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Sklepy, które znajdują się poza galeriami handlowymi będą otwarte. Restauracje, bary i kawiarnie będą mogły prowadzić tylko działalność na dowóz i na wynos. Wprowadzamy zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób, w tym zgromadzeń państwowych i religijnych. Krajowy transport autobusowy, lotniczy i kolejowy działa normalnie – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier zaznaczył, że tymczasowe zawieszeniu działania innych sklepów w galeriach, ma nie generować dodatkowego ruchu. Poza galeriami handlowymi ograniczenie nie obowiązuje. Wszystkie sklepy, placówki finansowe czy punkty usługowe funkcjonują normalnie.

– Podjęliśmy decyzję o zamknięciu klubów, pubów, restauracji, kasyn. Podkreślam, że wszystkie restauracje będą mogły nadal świadczyć usługi na wynos bądź na dowóz. Z piątku na sobotę ograniczamy działalność galerii handlowych, w których pozostaną otwarte wszystkie sklepy spożywcze, apteki drogerie czy pralnie – wyjaśnił premier.

– To jest ostatni moment na zdecydowane działania. Nie mamy już czasu na półśrodki. We Włoszech jest już 17,6 tys. zakażeń, w Hiszpanii ponad 4 tys. U nas mamy 68. Wprowadzenie stanu zagrożenie epidemicznego wypływa z troski o naszych obywateli. Mamy szansę opanować jego rozprzestrzenianie się – zaznaczył Łukasz Szumowski minister zdrowia.

(fot. KPRM)

62 komentarze

  1. Jak ograniczone jak np Vision Express ma być czynny, Leroy jest czynny OBI też

  2. Trochę rozsądku ludzie !!!!

    Leroy mimo że znajduje się w galerii nie jest zamknięty dlatego że rozporządzenie jest nie jasne tu mówią że w galerii handlowej mogą być otwarte tylko apteki drogerie banki i sklepy spożywcze a w rozporządzeniu nic nie ma o sklepach budowlanych znajdujących się w galerii. Niestety teraz jak wszystko inne jest zamknięte ludzie idą do leroya nawet całymi rodzinami z dziećmi niektórzy chodzą bez sensu by połazić niektórzy tylko po kwiatka i doniczke. Przychodzą kaszlacy i kochający. To chore ludzie siedźcie w domach teraz Wam remontów się zachciało ??

Wiadomości z info112