Uruchomili własną linię komunikacyjną „Strzała Polesia”. Ciągnik z wozem zawiezie do lekarza lub urzędu

Jedzie powoli, podróż nią nie jest zbyt komfortowa, ale mieszkańcy bardzo sobie ją chwalą. „Strzała Polesia” zawiezie na zakupy, do lekarza czy urzędu. Odwiezie również z powrotem do domu.

Od kilku dni po terenie gminy Podedwórze w powiecie parczewskim porusza się wyjątkowy pojazd. Służy mieszkańcom za autobus, jednak poza funkcją, ma niewiele z nim wspólnego. Jest to bowiem drewniany wóz, przystosowany do przewozu osób. Podczepiony jest do ciągnika rolniczego i kursuje na trasie Hołowno – Podedwórze.

Lokalna Linia Komunikacyjna, gdyż tak się oficjalnie nazywa „Strzała Polesia”, jest pierwszym w naszym regionie tego typu przedsięwzięciem. Całość powstała w reakcji na potrzeby mieszkańców. Teren ten jest słabo zaludniony, słynie z fatalnych dróg a znaczna część mieszkańców to osoby starsze. Mają problemy z dojazdem do lekarza, sklepu, na pocztę czy też do urzędu, ponieważ żadna firma nie chce uruchomić komunikacji, gdyż nie zarobi nawet na koszty z tym związane.

Dlatego też z oddolnej inicjatywy obywatelskiej, głównie w odpowiedzi na potrzeby seniorów zapadł pomysł o stworzeniu linii komunikacyjnej własnymi siłami. Myślano również o turystach, licznie odwiedzających zlokalizowane w miejscowości Hołowno Stowarzyszenie Aktywizacji Polesia Lubelskiego „Kraina Rumianku”. Zamiast ryzykować możliwość uszkodzenia samochodu na drodze dziurawej jak ser szwajcarski, wybierając się do najbliższego sklepu po zakupy, będą mogli skorzystać ze „Strzały Polesia”.

Wyjątkowa linia działa w poniedziałki, środy i piątki i wykonuje po jednym kursie w każdą stronę. Mieszkańcy z jej uruchomienia są bardzo zadowoleni, pomysłodawcy liczą, że tak samo przypadnie ona do gustu turystom i stanie się jedną z atrakcji tej okolicy.

51

(fot. Kraina Rumianku)
2018-05-04 18:29:04

18 komentarzy

 1. „zapadł pomysł”, może i błędu jakiegoś nie ma, ale takie dziwne trochę…

 2. Jan nierzetelny

  Polska dobrej zmiany..

 3. Na zdjęciu w artykule same „starsze osoby” siedzą na furze

 4. no świetny zwrot w kierunku średniowiecza lub jakieś innej „minionej epoki”, gratuluje głupoty temu co na to wpadł, oczywiście mądry będzie dopiero po szkodzie znaczy jak będą już ofiary jakieś tej ułańskiej fantazji…
  czekamy teraz na powrót i promocję kaganka i pochodni w zastępstwie żarówki !! BRAWO WY!!!

 5. Dziura dziurę dziurą pogania

  Ten artykuł idealnie ukazuje dzisiejszy obraz gminny podedwórze gdzie starsze osoby by dostać się do sklepu muszą korzystać z takiego szajsu a inni i tak szybciej nie zjadą bo się nie da prez stan dróg który jest tragiczny a wręcz niebezpieczny

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska