Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Zagroda dla żubrów w Lasach Janowskich jest pusta. Zwierzęta są na wolności, przemierzają leśne ostępy

Spacerując po ostępach leśnych nadleśnictwa Janów Lubelski można napotkać już nie tylko jelenia, łosia, wilka lecz również i żubra. Zwierzęta opuściły już zagrodę adaptacyjną i żyją na wolności.

W ostatnich dniach leśnicy opiekujący się stadem żubrów, które w ubiegłym miesiącu zamieszkały w w naszym regionie, wypuścili zwierzęta na wolność. Tym samym spacerując po ostępach leśnych nadleśnictwa Janów Lubelski będzie można napotkać już nie tylko jelenia, łosia, wilka lecz również i żubra. Jest to największy ssak Europy, a zarazem legendarny symbol puszczy. Ma też potężne rozmiary. Ciężar dorosłego samca dochodzić może nawet do 900 kilogramów, a wysokość w kłębie do 180 cm.

Akcja wsiedlania żubrów do Lasów Janowskich miała miejsce pod koniec stycznia. Janowską subpopulację utworzyło sześć zwierząt przeniesionych z Puszczy Boreckiej na Mazurach i dwa z Nadleśnictwa Kobiór na Górnym Śląsku. Pierwotnie planowano, że stado będzie liczyło dziewięć osobników. Jedna z żubrzyc jednak padła po przyjeździe na miejsce. Na razie leśnicy wciąż czekają na wyniki sekcji, dzięki czemu będzie można stwierdzić, co było przyczyną śmierci.

Żubry trafiły na początek do zagrody adaptacyjnej. Chodziło o to, aby po pierwsze przyzwyczajały się do siebie, jak też do nowych warunków w których będą żyły, a nawet do karmy. Dwa żubry, czyli krowa z cielakiem, które jako pierwsze przyjechały w te tereny, od razu wybrały wolność opuszczając zagrodę. Uciekinierzy jednak cały czas przebywali w pobliżu, a leśnicy dowozili im kolejne porcje siana.

Wiadomo już, że żubry cały czas trzymają się razem. Leśnicy mają też nadzieję, że zwierzęta połączą się z tymi, które uciekły z zagrody i stworzą jedno stado. Na razie są systematycznie dokarmiane oraz obserwowane jest ich zachowanie. Należy pamiętać, że żubry, tak jak każde dzikie zwierzęta, będą unikać bliskiego kontaktu z ludźmi. W przypadku ich napotkania, zwierząt nie należy płoszyć.

(fot. Nadleśnictwo Janów Lubelski)

Jeden komentarz

  1. W innej części Polski, żubry wyżerają rzepak. Aktywiści z WWF Polska mają zająć sie tym problemem. Potwierdzone info.

Z kraju