Piątek, 06 grudnia 202406/12/2024
690 680 960
690 680 960

Zabytkowy trolejbus znów będzie woził pasażerów po Lublinie

Wraz z początkiem lipca w Lublinie rozpocznie kursowanie wakacyjna linia turystyczna. Każdy chętny będzie mógł przejechać się zabytkowym trolejbusem, który przed laty kursował po mieście.

W pierwszą sobotę lipca w Lublinie uruchomiona zostanie linia turystyczna. Jest to wspólny projekt Zarządu Transportu Miejskiego, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, Lubelskiego Towarzystwa Ekologicznej Komunikacji oraz Lubelskiego Stowarzyszenia Pilotów i Przewodników Turystycznych „Pogranicze”. Od początku funkcjonowania linia cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno ze strony turystów, jak i mieszkańców Lublina. W ubiegłym sezonie skorzystało z niej blisko 1500 osób.

W tym roku linia będzie obsługiwana przez zabytkowy trolejbus ZIU-tek, który ma kursować zarówno w wakacyjne soboty, jak i w niedziele. Trolejbus będzie odjeżdżał z Al. Racławickich, z przystanku Ogród Saski 03, o godzinach: 15.00, 16.00 oraz 17.00. Trasa wiedzie nastepującymi ulicami: Al. Racławickie – al. Kraśnicka – Zana – Wileńska – Głęboka – Muzyczna – Stadionowa – Lubelskiego Lipca 80 – pl. Bychawski – Wolska – Droga Męczenników Majdanka – Majdanek – Droga Męczenników Majdanka – Wolska – pl. Bychawski – al. Piłsudskiego – Lipowa – Al. Racławickie.

Temat przewodni tegorocznej linii turystycznej nawiązywać będzie do rocznicy 90-lecia komunikacji miejskiej w Lublinie. Każdy pasażer otrzyma pamiątkową monetę, która powstała specjalnie na potrzeby linii turystycznej, z okazji jubileuszu komunikacji. O mijanych po drodze zabytkach i miejscach istotnych dla historii Lublina opowiadać będzie przewodnik. Dodatkowo tajniki i historię lubelskich trolejbusów przybliżą członkowie Lubelskiego Towarzystwa Ekologicznej Komunikacji.

Na linii „T” obowiązują wszystkie rodzaje i ceny biletów oraz uprawnienia do przejazdów bezpłatnych i ulgowych. U konduktora będzie można nabyć bilety czasowe 30-minutowe normalne i ulgowe w cenach: 3,20 zł i 1,60 zł.

(fot. ZTM Lublin)

10 komentarzy

  1. A Gutek? Marny ten jubileusz, skoro nawet zabytków nie wyszykowali.

  2. Ocena: 0

    Gutek ma rozebrany silnik – podobno nie wyrobią się.

  3. Mogli BATOREGO nie złomować

  4. Jaki to on zabytkowy? Przerobione niemal wszystko, nawet drzwi ma nieoryginalne bo przeszczepione od starego Ikarusa. Od samego początku każdego chyba entuzjastę starych pojazdów MPK kłuło to w oczy, a tyle było sztuk zezłomowanych że nie wierzę aby nie dało się zachować choćby jednego jak najbardziej oryginalnego Ziutka

  5. Po mieście będzie jeździć jeszcze więcej zabytków, będą codziennym widokiem na ulicach w mieście inspiracji, tylko niech dojadą ze stolicy. Co do jasności sytuacji chodzi mi o Warszawskie Jelcze kupione po cenie złomu.

    • To akurat nie problem, nie widzę nic strasznego w jeździe starym jelczem. Niektórym widać uderzyło coś do łba i mają same roszczenia, a najlepiej jeszcze jakby komunikacja miejska była za darmo, z klimą i z darmowym netem… Tylko robić na to nie ma komu. Wygodnictwo i roszczeniowość to typowe cechy dzisiejszych chamów i wieśniaków co strugają wielkomiejską elitę.

      • Tylko jak gimbie dorośniesz i zaczniesz płacić 3,20 za taki przejazd to będziesz wiedział o co chodzi.

  6. Grześ przez wieś
    Ocena: 0

    Ogórek rozbebrany,ikarus to samo,skoda w remoncie .Może za dwa lata jak dobrze pójdzie to coś wyjedzie.

  7. Pamiętam jak kiedyś na Al. Kraśnickiej zapalił się taki sprzęt ?, ale udało się wyjść srodkowymi drzwiami. To była dopiero przygoda…

Z kraju

Polityka i społeczeństwo

Nauka i technologia