Piątek, 14 czerwca 202414/06/2024
690 680 960
690 680 960

Zabawki interaktywne – jakie kupić swojemu dziecku?

Każdy rodzic chce zapewnić dziecku prawidłowy rozwój i szczęśliwe życie. Od najmłodszych lat staramy się, by miało wszystko, co najlepsze. Zależy nam nie tylko na edukacji, ale także dobrej zabawie. Dzisiaj te dwie rzeczy mogą iść w parze, dzięki zabawkom interaktywnym. Na jakie się zdecydować, by być zadowolonym? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Zabawki interaktywne – jakie są ich zalety?

Zabawki interaktywne dla dzieci mają na celu wspomaganie rozwoju dziecka. Działają na niemalże wszystkie zmysły. Przy ich pomocy twoje dziecko może rozwijać słuch, wzrok, a także dotyk. Ponadto często uczą także logicznego myślenia, zasady przyczyna-skutek oraz reakcji na różnego rodzaju bodźce. Jeśli chcesz nauczyć swoje dziecko rozpoznawać kolory, dźwięki, kształty oraz formy, zabawki interaktywne dla dzieci mogą ci w tym pomóc. Co ważne, mają wpływ także na poznawanie świata i zdobywanie wiedzy z różnych dziedzin nauki, przyrody oraz sztuki. Przy ich pomocy możesz np. uczyć swoje dziecko języka obcego. Jak wiadomo, nie ma lepszej nauki niż poprzez zabawę. 

Zabawki interaktywne – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Nie każda zabawka uznawana za interaktywną może być dobra dla twojego dziecka. Zanim zdecydujesz się na zakup, musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pierwszą z nich jest oznaczenie wiekowe, które informuje o tym, dla dziecka, w jakim wieku jest dana zabawka przeznaczona. Jeśli zabawka będzie źle dobrana do wieku, twoja pociecha nie będzie mogła docenić jej zalet. Kolejną kwestią, która powinna zwrócić naszą uwagę, jest natężenie dźwięku. Niestety na rynku jest wiele zabawek, które są zbyt głośne dla uszu małych dzieci. Zgodnie z zaleceniami Polskiej Inspekcji Handlowej maksymalna głośność zabawki dla dziecka nie powinna przekraczać 85 decybeli. Wybierając zabawkę, upewnij się, czy posiada ona niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa. Kupując  zabawki bez niezbędnych atestów, ryzykujesz, że zabawka może być wykonana z materiałów szkodliwych dla twojego dziecka. Pamiętaj, że dzieci bardzo często biorą zabawki do buzi, przez co może mieć kontakt z toksycznymi substancjami. 

Jaką zabawkę interaktywną dla dziecka wybrać?

W sklepach znajdziesz mnóstwo zabawek odpowiednich do wieku, posiadających niezbędne certyfikaty i atesty, przez co wybór może nie być prosty. Oczywiście nie ma idealnej zabawki dla dzieci, która z pewnością spodoba się każdemu. Możesz wybrać popularne sortery, wykonane z plastiku lub drewna, które uczą rozpoznawać kształty, a także różnego rodzaju tablety rozwijające zmysł słuchu za pomocą wydawanych dźwięków, pluszowe maskotki uczące nowych słów lub poruszające się i zachęcające maluszka do raczkowania. Wybór jest naprawdę ogromny. Jeśli chcesz, by twoje dziecko uczyło się przez dobrą zabawę, zabawki interaktywne są świetnym sposobem, by zrealizować ten cel. Pamiętaj jednak, by nie przesadzać z ilością grających i świecących zabawek w ciągu dnia, by dziecko nie otrzymywało, zbyt wielu bodźców, co mogłoby doprowadzić do jego rozdrażnienia.