Czwartek, 20 czerwca 202420/06/2024
690 680 960
690 680 960

Z roku na rok przybywa turystów w Zamościu. Największym zainteresowaniem cieszy się ogród zoologiczny

W trakcie minionego sezonu turystycznego Zamość odwiedziło najwięcej turystów z Mazowsza oraz z Litwy. Jeżeli chodzi o wybierane przez nich obiekty, powodzeniem cieszą się zoo i muzea.

W ubiegłym tygodniu w Zamościu odbyło się oficjalne podsumowanie tegorocznego sezonu turystycznego. W tym celu zorganizowano uroczystą galę, w trakcie której przedstawiono szczegółowe dane dotyczące liczby turystów jak też najchętniej odwiedzanych przez nich miejsc. Była to również okazja do złożenia podziękowań wszystkim osobom, które angażują się w rozwój turystyki w Zamościu i na Roztoczu.

Lokalna Organizacja Turystyczna „Zamość i Roztocze” przyznała nagrodę Roztoczana dla Miasta Zamość za organizację Szturmu Twierdzy Zamość. Wyróżniono też osoby, których wkład w promocję miasta, Roztocza oraz organizację różnorodnych wydarzeń był nieoceniony. Otrzymali je m.in. Józef Buzun zza propagowanie zdrowego wypoczynku, Barbara Farjon za organizację wystawy z okresu PRLu, Mateusz Ferens za promocję turystyki rowerowej w Zamościu, Janusz Nowosad za wzbogacanie oferty turystycznej miasta o wydarzenia kulturalne czy też ks. Robert Strus za udostępnienie nowej atrakcji turystycznej- krypty w katedrze.

– To państwa praca i codzienny wysiłek sprawiają, że możemy powiedzieć iż miasto turystycznie rozwinęło się na skalę niespotykaną w poprzednich latach. Obserwujemy wzrost liczby turystów, którzy korzystają nie tylko z oferty Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, ale również odwiedzają kino czy ogród zoologiczny. Wszystkim państwu serdecznie dziękujemy- powiedział prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

W trakcie tegorocznego sezonu turystycznego Zamość odwiedziło 313 990 osób. Jest to o 8,8 tys. osób więcej niż przed rokiem, co daje wzrost liczby turystów o 2,92 proc. Jeżeli chodzi o turytów z Polski, to 20 proc. stanowili mieszkańcy województwa mazowieckiego, 14 proc. to byli mieszkańcy naszego regionu a 12 proc. osoby z województwa małopolskiego. Turyści z województw śląskiego, podkarpackiego i wielkopolskiego stanowili 8 proc. ogółu a łódzkiego 6 proc. Wśród obcokrajowców przeważali Litwini, których było 20 proc., obywateli Hiszpanii było 17 proc., Czech 15 proc., Francji 13 proc. a Niemiec 13 proc.

Turyści najchętniej wybierali spacer po ogrodzie zoologiczny. W trakcie całego sezonu miejsce to odwiedziło 204 085 osób. Na drugim miejscu jest Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał” – 45 619 osób zaś na trzecim Muzeum Zamojskie, w którym na wizytę zdecydowały się 23 042 osoby. Dalej w kolejności są: trasa turystyczna – Bastion VII – Nadszaniec – 19 419 osób, Taras Widokowy – 17 179 osób, Centrum Synagoga – 11 258 osób, krypty w katedrze, punkt widokowy na dzwonnicy katedralnej- 10 687 osób, Trasa Turystyczna w Podziemiach Oficyn Ratusza- 5 198 osób. Z możliwości zwiedzania miasta z przewodnikiem za pośrednictwem ZCI skorzystało 557 grup zorganizowanych i 10 048 osób indywidualnych. Z kolei informację turystyczną w ratuszu odwiedziło dokładnie 216 091 osób.

(fot. lublin112)

2 komentarze

  1. Mogliby porozmawiać z właścicielami restauracji, bo tak ignorującej klientów obsługi nie ma chyba w żadnym mieście.