Z Polski na Białoruś trafiły środki do walki z koronawirusem. Konwój realizowali m.in. lubelscy strażacy (zdjęcia)

Konwój składający się z sześciu pojazdów z pomocą humanitarną przeznaczoną do walki z epidemią koronawirusa, trafił z Polski na Białoruś. Transport realizowali m.in. strażacy z Lublina.

W ubiegłym tygodniu z Polski na Białoruś dotarła pomoc humanitarna przeznaczona do walki z epidemią koronawirusa. Pięć ciężarówek zapakowanych po brzegi środkami antyseptycznymi, maseczkami ochronnymi i lekarstwami dojechało do Mińska. Wiadomo już, że pomoc trafi m.in. do szpitala w Woronowie i dwóch szpitali w obwodzie grodzieńskim. Łącznie jest to 80 tys. litrów płynów antyseptycznych i dezynfekcyjnych, 100 tys. masek chirurgicznych a także lekarstwa, których białoruscy lekarze najbardziej potrzebowali.

Przekazanie Białorusi pomocy humanitarnej to odpowiedź polskiego rządu na prośbę tamtejszych władz, przekazaną przez ambasadę w Warszawie. Darczyńcami są spółki Skarbu Państwa i ministerstwo zdrowia, a w jej przekazaniu pośredniczyła Fundacja Solidarności Międzynarodowej.

Transport realizowała Państwowa Straż Pożarna, w tym strażacy z naszego regionu. W skład konwoju wchodziło sześć samochodów oraz 12 strażaków. Obsadę samochodu z województwa lubelskiego stanowiło dwóch funkcjonariuszy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 1 w Lublinie. Jak wyjaśniają strażacy, przejazd odbywał się bardzo sprawnie, granicę przekroczyli priorytetowo, przez Białoruś poruszali się w asyście milicji. Do Lublina strażacy wrócili w sobotę.

(fot. mł. bryg. Karol Kierzkowski – KW PSP w Warszawie, kpt. Andrzej Szacoń – KM PSP w Lublinie)

21 komentarzy

 1. Przecież tam nie ma żadnego wirusa ,tak twierdzi ich prezydent Łukaszenka .Nie pamietam też zeby Łukaszenka kiedykolwiek pospieszył nam z pomocą

  • My tutaj w Polsce bardzo sie cieszymy że ”żelazna kurtyna” przesuneła się z Odry na Bug.

 2. Generalnie to ja rozumiem że należy pomagać ale moim zdaniem to można by jednak do naszych szpitali trochę tego również dać bo nie za bardzo też mają 🤔

  • Chyba więcej tego wyjechało, niż tym samolotem słynnym przyleciało… To w końcu trzeba nam czy nie trzeba? Owsiak oddaj pieniądze.

   • Bo to pomoc polityczna..!!! Białorusini będą zdziwieni: „to my mamy wirusa…?że jakieś konwoje humanitarne jadą z Polski”
    Nie zdziwię się jak białorusini cofną tą pomoc..!

  • W naszych już nie ma gdzie składować i jest to informacja potwierdzona.

 3. A my za to na poczcie możemy sobie kupić maseczki i płyn na orlenie który jest płynem widmo. Owsiak daje pomoc z zbiórki a nasze państwo rozdaje z naszych podatków…. To jest chore!!!!

  • Chore państwo to mamy od 1944r. bez zmian ! To co teraz Morawiecki wyprawia to zdrada stanu ! W Polsce groźba suszy Już brakuje zboża, pieczywo drożeje a co robi premier? wysyła pociąg z żywnością do Chin. Żeby na jesieni odkupić 3 razy drożej i jeszcze będą się chwalić jak z tymi maseczkami było co przyleciały Antkiem i będą dziękować jak Dudek na kolanach przed komuszymi chinami

 4. żeby tylko Łukaszenka czasem nie zawrócił tego konwoju z pomocą ,przecież u nich nie ma żadnego wirusa ,a tu slą jakieś maseczki i tylko panikę wywołują ….a wracać z tym z kąd przyjechali

 5. Nowe naczepy, ciężarówki, a nawet plandeki z napisami, których nikt później nie wykorzysta.

  • Propaganda i demagogia a antenki 5G instalują na bieżąco i nie ma problemu, a nawet jest lepiej bo nikt nie przeszkadza i protestować też nie ma jak.

  • samochód i plandeka

   A niby dlaczego nie wykorzysta?
   Przecież plandek nie muszą oddawać i te samochody będą mogły z nimi nadal jeździć po Białorusi 🙂

 6. @gdzie jest franio

  gdzie jest franio?!! Puławy?

 7. Chyba a Polsce się nie przelewa.Czy Białoruś pomogła nam kiedykolwiek w czymkolwiek.

 8. To u nas w szpitalach jest tego pod dostatkiem, że rozdajemy innym?

 9. PO CO oni tam się PCHAJĄ? Chcą konfliktu z Białorusią? Przecież Łukaszenko o nic nie prosi. Wystarczy, że tu jest napływ Ukraińców i rząd na nich płaci. A to dodatek ponad 800 zł dla pracodawcy aby ich zatrudniali a to stypendia, wikt i opierunek uczniom i coraz młodszym studentom- (ostatnio niepełnoletni studenci nie mogli wyjść podczas kwarantanny) Radosna hodowla żmij na własnej piersi

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7713zł 0.5%
  • GBP 4.8874zł 0.88%
  • EUR 4.4514zł -0.03%
  • CHF 4.141zł 0.09%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki
  II Terenowa Akcja Poboru Krwi w Chmielu
  Festiwal Wszystkich Mieszkańców na Bronowicach. Dzielnica zamieni się w przestrzeń kultury i sztuki