Wyświetlą „Rysopis” i „Dzień Świra” na placu Litewskim. Gośćmi będą Michał Koterski i Marek Koterski

Pokaz czterech filmów zaplanowano na najbliższą sobotę na placu Litewskim w Lublinie. Przed projekcją kultowego filmu Dzień świra będzie można spotkać się z reżyserem i odtwórcą jednej z głównych ról.

W sobotę 20 lipca w Lublinie odbędzie się plenerowy pokaz arcydzieł polskiej kinematografii z cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”. Od godziny 17:00, przy fontannie na placu Litewskim, będzie można wspólnie obejrzeć wybrane dzieła, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju polskiej kinematografii. Repertuar tego cyklu oparty jest na liście najważniejszych polskich filmów, sporządzonej na zlecenie PISF przez specjalną komisję pod przewodnictwem prof. Tadeusza Lubelskiego.

Jako pierwszy zaprezentowany zostanie film dokumentalny „Szkoła podstawowa” w reż. Tomasza Zygadły. Następnie zobaczyć będzie można „Rysopis” – debiut Jerzego Skolimowskiego. Po krótkiej przerwie, o godz. 19:00, nastąpi projekcja filmu „Franz Kafka”, a tuż po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem tej słynnej animacji Piotrem Dumałą. Kolejnymi gośćmi będą twórcy filmu „Dzień Świra” – reżyser Marek Koterski oraz odtwórca jednej z głównych ról w tym filmie – Michał Koterski. Sam film „Dzień Świra” obejrzeć można będzie o godz. 22:00.

Podczas wydarzenia odbędą się konkursy z nagrodami ufundowanymi przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz wiele innych atrakcji. Wstęp jest bezpłatny. Ideą organizacji pokazów jest upowszechnienie i promocja polskiej klasyki filmowej, zwłaszcza wśród młodego pokolenia. Organizatorem wydarzenia jest Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Cykl „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia” wystartował 12 lipca br. w Szczecinie, dwa dni później projekcie odbyły się w Bydgoszczy. Kolejne odsłony cyklu plenerowych pokazów odbędą się w Lublinie, Olsztynie, Gdyni, Karpaczu i Międzyzdrojach. W trakcie pokazów widzowie obejrzą dzieła najwybitniejszych polskich twórców, m.in. Andrzeja Wajdy, Jerzego Kawalerowicza, Krzysztofa Zanussiego czy Jerzego Skolimowskiego. Oprócz filmów fabularnych będzie można zobaczyć także filmy dokumentalne takich reżyserów jak m.in. Władysław Ślesicki i Marcel Łoziński. Nie zabraknie również filmów animowanych m.in. Piotra Dumały czy Tomasza Bagińskiego, jak również krótkich metraży. Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami.

(fot. lublin112)

3 komentarze

 1. Mariusz Tatary 2

  Dlaczego nie Need for Speed?

 2. Ten młodszy to zaiste gwiazda. Buhahaha miernota żyjący z nazwiska ojca.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0031zł -0.53%
  • GBP 4.9213zł -0.21%
  • EUR 4.4503zł 0.54%
  • CHF 4.1621zł 0.31%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online