Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Wypowiedzenie umowy OC – jak zmienić ubezpieczyciela?

Ubezpieczenie OC samochodu zawierasz na okres 12 miesięcy. Jeśli z odpowiednim wyprzedzeniem nie zrezygnujesz z polisy, zostanie ona przedłużona automatycznie. Nie oznacza to jednak, że nie możesz zmienić ubezpieczyciela. Dowiedz się, jak złożyć wypowiedzenie umowy OC, aby można je było uznać za skuteczne.

Wypowiedzenie umowy OC jest dokumentem, który pozwala na zmianę ubezpieczyciela. Warto jednak mieć świadomość, że takiego wniosku – z pewnymi wyjątkami – nie można złożyć w dowolnym momencie. Ważne jest zachowanie terminów, aby nie doszło do automatycznego przedłużenia polisy. 

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC – terminy 

Tylko w nielicznych przypadkach wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC możesz złożyć w dowolnym terminie. Dotyczy to kierowców, którzy:

  • nabyli pojazd używany z ważną polisą, ale chcą ją wykupić we własnym zakresie;
  • doszło do zdublowania polisy – poprzednie ubezpieczenie zostało przedłużone automatycznie, zaś właściciel auta wykupił drugie. 

30-dniowy termin na wypowiedzenie umowy OC dotyczy natomiast osób, które zdecydowały się na wykupienie polisy na odległość (np. telefonicznie lub przez internet). Jeśli uznają, że umowa z danym ubezpieczycielem im jednak nie odpowiada, mają prawo złożyć wniosek.

Jeżeli natomiast składasz wypowiedzenie umowy OC z powodu zbliżającego się końca jej trwania, wniosek musi dotrzeć co najmniej 1 dzień przed wygaśnięciem umowy:

  • w przypadku dostarczania przesyłki za pośrednictwem przewoźników kurierskich – liczy się data dostarczenia dokumentu do towarzystwa ubezpieczeniowego;
  • w przypadku wysyłki za pośrednictwem Poczty Polskiej – liczy się data stempla pocztowego.

Jeśli termin nie zostanie dotrzymany, wówczas dojdzie do automatycznego przedłużenia się polisy. 

Pamiętaj! Jeśli doszło do kradzieży auta lub szkody całkowitej, nie musisz składać wypowiedzenia umowy OC. Zostanie ona rozwiązana automatycznie, aczkolwiek koniecznością jest złożenie zawiadomienia o zaistniałym fakcie. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule dostępnym pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/wypowiedzenie-umowy-oc.

Jak powinien wyglądać wniosek wypowiedzenia umowy OC?

Chociaż nie istnieje konkretny wzór wypowiedzenia umowy OC, taki dokument powinien składać się z kilku elementów. Chodzi o:

  • datę i miejsce składania wypowiedzenia,
  • dane osobowe i dane adresowe właściciela pojazdu (lub właścicieli samochodu),
  • numer polisy,
  • numer rejestracyjny auta,
  • podstawa prawna.

Wniosek powinien zostać opatrzony własnoręcznym podpisem właściciela (lub właścicieli). 

Wypowiedzenie zdublowanej polisy OC a zwrot składki

Pamiętaj! Jeśli decydujesz się wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC z powodu zdublowanej składki, towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek zwrócić wpłacone pieniądze. Może się jednak zdarzyć tak, że wypłata zostanie potrącona o kwotę odpowiadającą aktywnej ochronie ubezpieczeniowej. Koniecznością jest więc jak najszybsze zgłoszenie się do ubezpieczyciela, aby odzyskać jak największą część środków.