Wynalazek doktorantów Politechniki Lubelskiej nagrodzony w konkursie

Wczoraj poznaliśmy laureatów konkursu zorganizowanego po raz 10. przez Politechnikę Świętokrzyską. W 10. edycji wydarzenia zgłoszono 144 rozwiązania z całej Polski, z których jury wybrało pięć najlepszych. Wśród nich jest wynalazek doktorantów Politechniki Lubelskiej.

Łukasz Kwaśny i Karol Fatyga we współpracy z Dariuszem Zielińskim i Bartłomiejem Stefańczakiem z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych Politechniki Lubelskiej wymyślili układ i sposób sterowania transformatora z magazynem energii.

– Rozwiązanie jest przełomowe, ponieważ może zastąpić klasyczny transformator energetyczny SN/nN wykorzystywany do zasilania domów jednorodzinnych, fabryk i wszystkich placówek wymagających dostarczenia energii elektrycznej. W skali kraju jest to ponad sto tysięcy urządzeń. Wprowadzenie tego rozwiązania umożliwia gromadzenie energii, zachowując wszystkie funkcjonalności transformatora klasycznego – wyjaśnia mgr inż. Karol Fatyga, doktorant Politechniki Lubelskiej.

Doktoranci w nagrodę pojadą do Genewy na 48. Międzynarodową Wystawę Wynalazków. Organizator konkursu sfinansuje koszty stoiska wystawienniczego oraz podróży i pobytu laureatów.

– Dwa lata temu nasz zespół również uzyskał tytuł laureata oraz zdobył złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie. Wtedy doceniono nasze rozwiązania przeznaczone dla mikrosieci oraz inteligentnych sieci elektroenergetycznych – mówi prof. Wojciech Jarzyna z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych, kierownik zespołu.

Konkurs „Student-Wynalazca” jest adresowany do studentów, doktorantów i absolwentów, którzy w trakcie studiów zostali twórcami lub współtwórcami wynalazku lub wzoru użytkowego/przemysłowego chronionego prawem wyłącznym lub zgłoszonego do ochrony w Urzędzie Patentowym RP lub odpowiednim urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą.

(fot. PL)

Zobacz również

5 komentarzy

 1. Na prezydenta…ICH!!!

 2. Oby przełożyło to się na finanse i miejsca pracy tu w Lublinie a nie na wyjazdy młodych zdolnych.

 3. kiedys wymyslono na pol lub w latach 80 uklad grzejny z tlenkow chyba, nie do przepalenia mialo byc stosowane np. w zelazkach imimelo 40 lat a mamy dalej spirale grzejna.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7349zł 0.44%
  • GBP 5.2617zł 0.47%
  • EUR 4.5306zł 0.62%
  • CHF 4.1601zł 0.58%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Przestrzenie Teatru na scenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie
  Food trucki przyjadą do Świdnika