#zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci

W tym szczególnym czasie kiedy nie można osobiście odwiedzić Muzeum Wsi Lubelskiej wystarczy zajrzeć do sieci – tam czekają nagrania audycji radiowych „Zasiane historie”, projekt „Sentymenty”, seria filmów „Wielkanoc pod strzechą”, a nawet pisząca się powieść pt. „A historia gada z baśnią”, której akcja toczy się w muzealnym miasteczku podczas nieobecności zwiedzających.

Lublin

Na ten wyjątkowy czas przedłużonego przebywania w domach Muzeum Wsi Lubelskiej przygotowało ofertę umożliwiającą kontakt ze skansenem poprzez Internet. W swojej propozycji kulturalnej Muzeum zaprasza m.in. do odsłuchania szeregu audycji radiowych Zasiane historie realizowanych we współpracy z Radiem Lublin. W nagraniach usłyszeć można wiele na temat historii Sławina, dawnych zim, jarmarków, sklepików, rzemiosł np. kowalstwa, rymarstwa czy rzeźby ludowej, są też opowieści o kwiatach, krzewach, drzewach i zwierzętach. 

Ponadto lubelski skansen rozpoczął projekt SENTYMENTY skierowany do wszystkich, którzy chcieliby podzielić się historiami przedmiotów pamiętających przedwojenną wieś, dwór czy miasteczko. Poprzez akcję Muzeum Wsi Lubelskiej chce zachęcić do ocalenia pamięci o historii przedwojennych skarbów, które nieraz mijane są obojętnie lub leżą na dnie szuflad, szaf czy kurzą się na strychach domów – mogą to być fotografie, dokumenty, przedmioty codziennego użytku, bibeloty i inne równie wartościowe drobiazgi. Najciekawsze historie będą publikowane w mediach społecznościowych Muzeum oraz stronie internetowej, a wyróżnione osoby zostaną zaproszone na dedykowany spacer prowadzony przez pracownika merytorycznego instytucji, gdy zostanie ponownie otwarta dla zwiedzających.

Dodatkowo w czasie kiedy ucichły głosy odwiedzających skansen, jak i jego pracowników – powstaje powieść pt. A historia gada z baśnią w której czas teraźniejszy staje się czasem przeszłym, a w Muzealnym Miasteczku zaczyna tętnić życie zupełnie inne od współczesnego, doskonale nam znanego. Powieść jest swoistym „podglądaniem” życia postaci, zamieszkujących Miasteczko – bo gdy nikt nie widzi i nikt nie słucha bohaterowie snują plany, prowadzą interesy i wykuwają swój los. Autorem tekstu jest kustosz Grzegorz Miliszkiewicz. Kolejne odcinki publikowane są dwa razy w tygodniu tj. w każdy czwartek i niedzielę.

Natomiast ze względu na zbliżające się święta Wielkiej Nocy Muzeum Wsi Lubelskiej przygotowało serię filmików Wielkanoc pod strzechą prezentujących m.in. jak krok po kroku wykonać palmę wielkanocną, pisankę czy pająka. 

Jeśli sympatycy lubelskiego skansenu poczują niedosyt informacji dotyczących choćby muzealnego Miasteczka, to istnieje możliwość lektury (wersja PDF) najnowszej publikacji Miasteczko Polski Odrodzonej – czyli ekspozycja i zabytki w Muzeum Wsi Lubelskiej o wpływie prawa II Rzeczypospolitej na wartości i życie codzienne.

Szczegółowe informacje dotyczące każdego punktu oferty kulturalnej lubelskiego skansenu dostępne są na stronie internetowej i w mediach społecznościowych.

 

OFERTA MUZEUM WSI LUBELSKIEJ

#zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej

 

Nagrania „Zasiane historie” dostępne do odsłuchania on line; dodatkowo nowe odcinki w każdą sobotę – emisja tuż po godz. 6:00 :

https://radio.lublin.pl/kategoria/audycje/zasiane-historie/

 

Publikacja wydawnictwa („Miasteczko Polski Odrodzonej – czyli ekspozycja i zabytki w Muzeum Wsi Lubelskiej o wpływie prawa II Rzeczypospolitej na wartości i życie codzienne”) dostępne on line w wersji PDF:

https://skansen.lublin.pl/wydawnictwa/Miasteczko_Polski_Odrodzonej.pdf

 

Filmy archiwalne z Muzeum:

https://www.facebook.com/muzeum.wsi.lubelskiej/

 

Projekt SENTYMENTY (podziel się wspomnieniami):

https://skansen.lublin.pl/pl/aktualnosci/sentymentypodziel-sie-wspomnieniamizostanwdomu/

 

„A historia gada z baśnią” – powieść w odcinkach publikowana dwa razy w tygodniu w każdy wtorek i czwartek.

https://skansen.lublin.pl/pl/aktualnosci/a-historia-gada-z-basnia-powiesc-w-odcinkach/

https://www.facebook.com/muzeum.wsi.lubelskiej/

 

Seria filmów dotycząca tradycyjnych przygotowań do świąt Wielkanocnych pt.: „Alleluja/Wielkanoc pod strzechą”. Filmy zostaną opublikowane według harmonogramu:

04.04.2020 – Palmy wielkanocne – film instruktażowy;

06.04.2020 – Pająki – film instruktażowy;

07.04.2020 – Pisanki metodą woskową – film instruktażowy;

08.04.2020 – Pisanki „wydrapywanki” – film instruktażowy.

https://www.facebook.com/muzeum.wsi.lubelskiej/

 

Instagram – krótkie informacje dotyczące zabytków ze zbiorów Muzeum.

https://www.instagram.com/muzeum_wsi_lubelskiej/

(fot. K. Wasilczyk – MWL)

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9689zł 0.26%
  • GBP 4.9496zł 0.1%
  • EUR 4.471zł 0.03%
  • CHF 4.2027zł 0.02%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)