Zbliża się 77 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W Lublinie odbędzie się piknik z kombatantami

W niedzielę o godzinie 16:30 na północnym brzegu Bystrzycy przy moście na ul. Muzycznej odbędzie się piknik rodzinny w rocznicę Powstania Warszawskiego. W jego trakcie zostanie złożony hołd Powstańcom.

Lublin
2021-08-01, 16:30

We wtorek, 1 sierpnia 1944 roku, dokładnie o godz. 17.00, którą to określono kryptonimem „W”, jak Wolność, wybuchło Powstanie Warszawskie. Celem powstańców było wyzwolenie Stolicy spod okupacji hitlerowskiej, a tym samym zapewnienie Polsce suwerenności po zakończeniu wojny. Plany wskazywały, że działania te potrwają kilka dni, do czasu przybycia armii sowieckiej. Pomoc jednak nigdy nie nadeszła, zaś powstańcy, pomimo braku odpowiedniego uzbrojenia, przez dwa miesiące dzielnie walczyli z okupantem niemieckim.

W tym roku mija 77 rocznica tego jednego z najważniejszych, a zarazem najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakie zapisały się w historii stolicy naszego kraju. Ten bohaterski zryw wyrył w sercach Polaków ślad na długie lata. Dlatego też co roku w całym kraju organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, mające na celu uczczenie tych, którzy ruszyli wtedy do walki o wolną Polskę.

W Lublinie Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Ruch Narodowy, Fundacja im. Kazimierza Wielkiego oraz Młodzież Wszechpolska organizują piknik rodzinny. Odbędzie się on w niedzielę o godzinie 16:30 na północnym brzegu Bystrzycy przy moście na ul. Muzycznej. W trakcie wydarzenia złożony zostanie hołd Powstańcom poprzez ułożenie symbolu Polski Walczącej ze zniczy. Ponadto obecni będą kombatanci z okresu II Wojny Światowej. Na uczestników czekać będzie również wystawa uzbrojenia partyzanckiego, strzelnica ASG, gry i zabawy dla dzieci oraz darmowy poczęstunek w postaci grochówki oraz lodów. Odbędzie się również sztafeta biegowa.

(fot. archiwum)

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)