Piątek, 19 lipca 202419/07/2024
690 680 960
690 680 960

W Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się odpust z okazji święta Matki Boskiej Zielnej

W niedzielę 15 sierpnia w godz. od 12.00 do 17.00 na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej zaplanowano tradycyjny odpust z okazji święta Matki Boskiej Zielnej. Tego dnia odbędzie się także Festyn Miodowo-Ziołowy.

Lublin
2021-08-15, 12:00

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to święto patronalne skansenowskiego kościółka przeniesionego z Matczyna. Dlatego w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się odpust wraz z uroczystą mszą, procesją, kramami i tradycyjnymi bukietami zielnymi wykonywanymi na Matki Boskiej Zielnej, jak inaczej było nazywane to święto.

Wydarzenie to będzie przywołaniem tradycji dawnych odpustów we wsiach i miasteczkach. Miejscem uroczystości odpustowych będzie muzealny zespół sakralny i rynek muzealnego miasteczka w pobliżu kościoła z Matczyna. W tej części rynku rozstawione zostaną kramy odpustowe ze współczesnymi artykułami i wyrobami. Aby pokazać dawny towar odpustowy ustawiony zostanie także stragan wyposażony w zabytkowe przedmioty ze zbiorów Muzeum: dewocjonalia, ozdoby, zabawki – drewniane lub z metalu.

Na Matki Boskiej Zielnej do kościoła przynoszono bukiety zrobione z kłosów zbóż, owoców i ziół. Muzeum zaprasza gości, aby przynieśli ze sobą wiązanki. Będą je mogli również nabyć w Muzeum. Tego dnia odbędzie się także Festyn Miodowo-Ziołowy. W sektorze Powiśle na zwiedzających będzie czekała nauka rozpoznawania ziół, a także ziołowa fotoramka. Wstęp jest biletowany, wejściówki normalne będą w cenie 20 zł, ulgowe po 10 zł.

(fot. materiały organizatora/nadesłane)

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport