Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja

Orkiestra św. Mikołaja to jeden z najbardziej cenionych i docenionych zespołów na polskiej scenie folkowej. Mieszkańcy Lublina będą mogli obejrzeć występ artystów na żywo już w najbliższy piątek.

Lublin
2021-02-26, 19:00

W piątek 26 lutego o 19:00 w ACK UMCS Chatka Żaka po raz pierwszy w tym roku zagra Orkiestra św. Mikołaja. Podczas koncertu na żywo publiczność usłyszy archaiczne pieśni słowiańskie we współczesnych aranżacjach. Występowi towarzyszyć będą instrumenty takie jak perkusja, bas, nyckelharpa, skrzypce, cymbały i fujarki.

Orkiestra św. Mikołaja to jeden z najbardziej cenionych i docenionych zespołów na polskiej scenie folkowej. Powstali ponad trzydzieści lat temu, podobnie jak polski folk. W tym czasie zmieniał się zarówno ich skład, instrumentarium, jak i styl muzyczny. Niezmienny pozostał jedynie ich wysoki poziom artystyczny. Przez kolejne trzy dekady swojego działania stworzyli ponad dziesięć albumów. Wszechstronność muzyki, którą zawarli na kolejnych swoich wydawnictwach, ukazuje niezwykle szerokie horyzonty artystyczne, kryjące się za projektem.

Na ich twórczość składa się także przeróżny materiał źródłowy, z którego czerpią inspirację. Słychać to zarówno w samych piosenkach odwołujących się tak do szeroko rozumianej tradycji polskiej, obejmującej piosenki ludowe z okolic Lubelszczyzny, Podhala i Małopolski, jak i w kompozycjach nawiązujących do szerszego spektrum stylistycznego, w którym dominuje żywioł huculski i łemkowski. Ich różnorodność stylu przejawia się również w szerokim wachlarzu wykorzystywanych brzmień. Na ich nagraniach usłyszymy feerię barw dźwiękowych, realizowanych na tak różnych instrumentach jak cymbały, nyckelharpa, fujarki pasterskie oraz mandola, koboz czy dutar.

Wstęp na wydarzenie jest biletowany, wejściówki są w cenie 10 złotych. Dla studentów przygotowano pulę bezpłatnych biletów.

(fot. Materiały organizatora/nadesłane)

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112