Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rusza projekt pamięci o żydowskich mieszkańcach/mieszkankach Głuska

Ruszają spacery i wykłady o żydowskiej historii i kulturze Głuska, które organizuje Inna Fundacja i Stowarzyszenie Studnia Pamięci. Projekt „Sztetl Głusk” jest podróżą po ponad 300. latach obecności społeczności żydowskiej w Głusku, zagłębienie się w dziedzictwo, życie codzienne, religijność, kulturę głuseckich Żydów i Żydówek.

Lublin
2019-04-13, 12:00

Tegoroczną edycję projektu inauguruje spacer po danej dzielnicy żydowskiej Głuska, który odbędzie się 13. kwietnia 2019 o godz. 12.00 spod tzw. murowańca (przystanek MPK przy ul. Miętowej ). Niegdyś mieścił się w nim ratusz, ale też karczma żydowska. Mieszkańcy/mieszkanki dzielnicy będą mieć okazję poznać miejsca gdzie niegdyś stała synagoga, mykwa, jak również odwiedzić kirkut (cmentarz żydowski).

– Na spacer zapraszamy przede wszystkim mieszkańców i mieszkanki Głusk, z którymi chcemy odkrywać dzielnicę. Poza spacerem przygotowałyśmy również cykl 7 wykładów o tematyce żydowskiej, będzie można dowiedzieć się m.in. jak powstawały sztetle, o co chodzi w judaizmie, czym są kuczki, jak wygląda obrządek pogrzebowy. W Głusku pracujemy od jesieni 2018 r., kiedy po raz pierwszy wyszłyśmy z pomysłem spacerów. Sukcesywnie nasze działania są wzbogacane o nowe elementy, nowością są wykłady tematyczne o tematyce żydowskiej: kulturze, religii, urbanistyce, sporcie – mówi Katarzyna Zabratańska, Prezeska Inne Fundacji.

Uczestnicy i uczestniczki spacerów mogą liczyć na solidną porcję wiedzy o historii Głuska, otrzymają również specjalne przygotowane z tej okazji folderu. Poza tym na cmentarzu żydowskim przy ul. Zdrowiej odbędzie się upamiętnienie i prace porządkowe.

– Poza standardowym oprowadzaniem będziemy wspominać Żydów i Żydówki z Głuska. W ramach upamiętnienia odczytamy ich nazwiska, położymy kamenie na pomniku. Chcemy w ten sposób nawiązać do największej egzekucji dokonanej na kirkucie, która odbyła ię 19. Kwietnia 1942 r. Ponadto, zajmiemy się sprzątaniem znajdujących na kirkucie nieczystości. Mamy przygotowane worki i rękawice i dużo optymizmu, że osoby uczestniczące w spacerze zechcą zaangażować się – dodaje Katarzyna Zabratańska.

Udział w spacerach jest bezpłatny i wolny, niektóre nich będą dostępne również dla osób głuchych dzięki tłumaczeniu na Polski Język Migowy. Powtórka spacerów odbędzie się w czerwcu (08/06/2019 godz. 12.0 i 14.00 oraz 15/06/2019 godz. 12.00), zaś wykłady ruszają już maju. Działania są współfinansowane ze środków Wydziału Kultury UM Lublin w ramach programu „Dzielnice Kultury.

(fot. mat. org.)

4 komentarze

  1. a przewodnik z Głuska i z Muzeum na Majdanku o ile mi wiadomo, też organizatorka

  2. A kiedy przewodnik o żydowskich geszeftach żydokomuny, nkwd, sb, UBecji, a współczesnym JUST act 447 (kolejny rozbiór Polski)?

  3. Ciekawe ilu z tych głuseckich żydów znalo i uzywalo jezyka polskiego. Bo 90% zydow przed wojmą w ogole nie mowiło po polsku.

Dodaj komentarz

Z kraju