„Rozkopaczew na Off-road-zie”: Trzydniowa impreza o wyjątkowo szczytnym celu

W piątek 9 lipca w Rozkopaczewie rozpocznie się trzydniowa charytatywna impreza, której celem jest wsparcie w walce o zdrowie trzech dziewczyn. Organizatorzy zadbali, aby na brak atrakcji nikt nie narzekał.

Rozkopaczew
2021-07-09, 17:00

„Rozkopaczew na Off-road-zie” to impreza charytatywna, której organizatorzy postanowili wesprzeć trzy dzielne wojowniczki: Maję, Milenę i Monikę. Każda z nich zmaga się z chorobą i walczy o powrót do zdrowia. Maja Giedz z Łęcznej jest wcześniakiem, obecnie ma 4 lata. Urodziła się w ciężkiej zamartwicy. W wyniku półrocznej walki o życie i wstrząsie septycznym z niewydolnością wielonarządową cierpi na czterokończynowe Mózgowe Porażenie Dziecięce. Samodzielnie nie siedzi, nie chodzi, nie mówi… Ale walczy!

Z kolei siostry Milena i Monika Koziej z Rozkopaczewa mają 30 i 35 lat. Obie zmagają się z Zespołem Friedreicha – bardzo rzadko występującą chorobą o podłożu genetycznym. Zaliczana jest ona do jednych z najcięższych dziedziczonych ataksji. Powoduje silne zmiany zwyrodnieniowe mięśni szkieletowych, mięśnia sercowego, niektórych części układu nerwowego oraz wątroby i trzustki. Choroba sprawiła, że dziewczyny poruszają się na wózkach. Nie są znane metody i leki, które umożliwiłyby całkowite wyleczenie tej choroby.

Choroba postępuje z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc, z każdym rokiem jest coraz gorzej. Za każdym rogiem czyha kolejna niespodzianka: wada serca, cukrzyca, problemy ze wzrokiem, przykurcze czy spastyka. Dodatkowo też ból, który stał się towarzyszem każdego dnia. Ból nóg, ból kręgosłupa, ból każdej powyginanej kosteczki. Ale jak same mówią, najważniejsze jest to, aby się nie poddawać.

Dlatego też Stowarzyszenie „Terenowe Niedźwiedzie”, przy wsparciu Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Rozkopaczewie, postanowiło zorganizować imprezę, z której wszystkie zebrane środki zostaną przeznaczone na pomoc dla Mai, Mileny i Moniki.

Pierwszego dnia zaplanowano przejażdżki off-roadowe po centrum Rozkopaczewa. W sobotę na boisku szkolnym wystąpią: Natalia Wawrzyńczyk, Milena Majewska, Orkiestra Dęta z Ostrowa Lubelskiego, będzie też pokaz strongmanów i strażaków, koncert grupy 4You, licytacja charytatywna, koncert zespołu Fires, oraz kucyki, przejażdżki bryczką, Lokalna Grupa Rybacka, animacje dla dzieci, fotobudka, oraz potrawy regionalne od Koła Gospodyń Wiejskich z Rozkopaczewa II.

Na niedzielę zaplanowano festyn rodzinny nad Jeziorem Miejskim w Ostrowie Lubelskim. Dla dzieci będą dmuchańce i animacje, a o godz. 18:00 zagra zespół Blue Angels Event. Dodatkowo 10 lipca odbędą się przejazdy po Rozkopaczewie i obrzeżach Zezulina.

(fot. materiały organizatora)

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)