Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Pokaz spektaklu „Damy z Matejki ramy” dla pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Lublin
2019-07-06, 10:00

Z okazji 450-lecia Unii Lubelskiej powstał wyjątkowy spektakl teatru lalek, w którym aktorki i pomysłodawczynie pokazują rolę i wkład kobiet w to wydarzenie. Specjalne powstały z tej okazji spektakl zostanie pokazana 6. lipca 2019 o godz. 10.00 młodym pacjentom i pacjentkom Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. 

Spektakl marionetkowy „Damy z Matejki ramy” to próba ujęcia historii w sposób lekki i przyjemny, ma on przybliżyć widzom/widzkom postacie wybitnych dam renesansu, które nie tylko pojawiły się na płótnach znanych malarzy, ale również zapisały się na kartach polskiej historii. Elżbieta Łokietkówna, Anna Jagiellonka czy też Elżbieta Holszańska, to przykłady tych kobiet, o których niewiele się wie, a których dokonania zasługują na szerokie rozpowszechnienie. 

– W spektaklu portrety dam przestaną być płaskie i milczące. Bohaterki wyjdą z ram i ożyją, po to, ażeby na chwilkę pokazać się współczesnemu światu, pochwalić swoimi osiągnięciami, ale również zdradzić kilka szczegółów ze swojego życia, takich, o których nie można przeczytać w podręcznikach  – mówi Katarzyna Zabratańska, pomysłodawczyni projektu, Prezeska Innej Fundacji

Marionetki które wystąpią są autorskimi lalkami uczestniczek warsztatów herstorycznych prowadzonych oraz warsztatów lalkarskich i teatralnych.

– Włożyłyśmy w swoją pracę wiele zapału i pasji, dlatego chcemy podzielić się tymi małymi, ruchomymi dziełami w akcji – przekonuje reżyserka Agnieszka Soszyńska. 

Twórczynie spektaklu liczą, że zainteresują oraz zainspirują pacjentów i pacjentki do zainteresowania Unią Lubelską, kobietami i teatrem marionetkowym. Organizatorki mają nadzieję, że pojawienie się barwnego teatru będzie ciekawym urozmaiceniem czasu dla dzieci i pretekstem do dobrej zabawą oraz nauki. Sztuka – inspirowana autentycznymi herstoriami oraz obrazem Jana Matejki „Unia lubelska” – jest efektem współpracy Innej Fundacji oraz Teatru Podręcznego w ramach projektu „Unia Lubelska KobiecA” (ULKA). 

(fot. nadesłane)

Jeden komentarz

  1. o kurła pioter widzisz tu som same lachony!

Dodaj komentarz

Z kraju