Niedziela, 13 października 202413/10/2024
690 680 960
690 680 960

Pardes Festival czyli Spotkania z Kulturą Żydowską

Fundacja Spichlerz Kultury wraz z gronem partnerów zaprasza na 12. edycję Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską. Wydarzenie odbędzie się w dniach od 11 do 16 września. Zgodnie z koncepcją festiwalu wędrującego całość odbywać się ma w trzech lokalizacjach na Lubelszczyźnie.

Kazimierz Dolny
2024-09-11

Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym, Celejowie i Zamościu to cykl wydarzeń, które przywracają pamięć polskich Żydów: żydowskich miast i miasteczek, nieistniejącego świata i na zawsze wymazanego z polskiego krajobrazu kulturowego żydowskiego życia. Organizatorzy zapraszają do udziału w bogatym interdyscyplinarnym programie.

Festiwal łączy przeszłość z teraźniejszością. W trakcie spotkań festiwalowych publiczność wraz ze znawcami wielokulturowej przeszłości Polski i Europy odkrywa wyparte z pamięci, ale żywe w kamieniu, w przekazach historycznych, we wspomnieniach i dziełach sztuki ślady wielowiekowej obecności żydowskich sąsiadów na Lubelszczyźnie, w Polsce, w Europie – obecności tragicznie przerwanej we wrześniu 1939 r.

Wszystkie spotkania festiwalowe, warsztat wycinanki żydowskiej, prezentacje multimedialne poświęcone twórczości artystek pochodzenia żydowskiego, spacer tematyczny w przestrzeni Kazimierza Dolnego, i rejs po Wiśle, piknik w Celejowie, pokazy filmowe, niezwykłe koncerty, wernisaż grafik „Synagogi pamiętają…”, spacer po kamienicach ormiańskich przy zamojskim Rynku, wspomnienie Róży Luksemburg, Icchaka Lejbusza Pereca i Bolesława Leśmiana, zwiedzanie zabytkowej mykwy na zamojskiej starówce itd. tworzą przestrzeń refleksji, wymiany myśli i możliwość rozmowy z gronem wybitnych znawców judaizmu i wielokulturowości.

W poniedziałek 16 września w Zamościu organizatorzy zapraszają na cykl spotkań edukacyjnych, m.in. na wystawę „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” i spotkanie z Ocalałymi z Holokaustu, członkiniami Stowarzyszenia „Dzieci Holokaustu” w Polsce, opowieść o losach dzieci – więźniów w obozie koncentracyjnym na Majdanku i pokaz filmu „Przysięga Ireny”.

Pierwsze wydarzenie festiwalowe to „lekcja historii” w kazimierskiej synagodze, środa 11 września, godz. 11:30. Lekcję poprowadzi wybitny znawca historii Żydów na Lubelszczyźnie, profesor Andrzej Trzciński.

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo

Zdrowie i styl życia